Specustawa przesyłowa już w lipcu?

Wakacje za pasem, a nasi posłowie, pracujący w Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, przyspieszają prace nad projektem specustawy dla linii przesyłowych.

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w Komisji. Szerzej na temat jego przebiegu można póki co przeczytać w artykułach prasowych na CIRE i WNP, wkrótce powinien zostać opublikowany na stronie Komisji pełen protokół z przebiegu posiedzenia.

Posłowie są zgodni co do tego, że ustawa jest potrzebna i powinna zostać uchwalona już dawno temu. Według stanu na dziś obejmuje ona wyłącznie sieci przesyłowe w zakresie energii elektrycznej, czyli przede wszystkim projektowane linie 400 kV.

Przyjęcie ustawy istotnie zmieniłoby obraz inwestycji w sieci przesyłowe w Polsce, co dotyczy zarówno etapu planistycznego (spory z gminami, stowarzyszeniami mieszkańców odnośnie do samej lokalizacji linii), jak i etapu pozyskiwania praw do nieruchomości (negocjacje i spory z właścicielami i użytkownikami wieczystymi).

Co ciekawe, w dyskusji nie biorą udziału właśnie przedstawiciele organizacji zrzeszających właścicieli nieruchomości. Warto przytoczyć krótki fragment artykułu na WNP:

„Spodziewałam się tu przedstawicieli gmin, samorządów, które reprezentują polski naród. Jak widzicie państwo posłowie tych ludzi tu nie ma. Jako prezes stowarzyszenia i obywatel gminy Grodzisk, którą dotyka bezpośrednio ta inwestycja ( połączenie Polska -Litwa -red.) jestem tutaj, żeby do was apelować.  (…) – oceniała Ewa Kamińska, prezes Stowarzyszenia Grodzisko.”

Inną kwestią jest, czy takie apele mają realny wpływ na treść ustawy.

Specustawa w przygotowanym kształcie ma szanse na uchwalenie, jeżeli posłowie zdążą przed końcem kadencji – jest pozbawiona części kontrowersyjnych zapisów ze specustawy o korytarzach przesyłowych i bardzo podobna do funkcjonującej już specustawy dla Terminala LPG i związanych z nim gazociągów.

Trudno ocenić, czy przyspieszenie prac jest rzeczywiste, czy też ma służyć ono wyłącznie wykazaniu pracowitości posłów rządzącej koalicji.

20130905_083428_1

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Katarzyna II pisze:

  Witam serdecznie, jaki wpływ ma wejście w życie specustawy na wnioski o przymusowe ustanowienie służebności przesyłu oraz wynagrodzenie za bezum. korzystanie? Czy w jakikolwiek sposób specustawa sankcjonuje tytuł prawny przedsiębiorcy przesyłowego do urządzeń pobudowanych bez decyzji admin., dla których okres zasiedzenia jeszcze nie minął? Co z postępowaniami w toku? Pozdrawiam.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Katarzyno II,
   specustawa nie będzie regulowała tytułu prawnego do tzw. zaszłości, chodzi o nowe inwestycje, zatem w opisanym przez Panią zakresie nie będzie miała istotnego znaczenia.

 2. Augustyn pisze:

  Witam, chciałem zapytać jakie mogą być konsekwencje wystąpienia o ustanowienie służebność przesyłu jeśli zakład energetyczny zasiedział nieruchomość(chodzi o to,że nie znam dokładnej daty posadzenia urządzeń ponieważ nie chcą w korespondencji podać daty od kiedy użytkują linie). Jeśli by przedstawili mi dokument,iż zajmują linie od 1980r.dałbym sobie spokój ale niestety nie chcą -odpisują ,że zasiedzieli już dawno i tyle . Proszę o jakąś podpowiedż co robić.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Augustynie,
   może Pan w takim przypadku np. wytoczyć powództwo o zapłatę kwoty 300 zł tytułem wynagrodzenia za 1 miesiąc bezumownego korzystania, to chyba najszybsza droga. Alternatywnie może Pan wystąpić o udostępnienie informacji publicznej, ale tu w zależności od operatora, może być konieczność przejścia przez sąd administracyjny.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *