Zwolnienie wynagrodzenia za służebność przesyłu z podatku – prace w Sejmie

W tym tygodniu w Internecie znowu zrobiło się głośno o projektowanym zwolnieniu wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu z podatku dochodowego. Serwisy donoszą, że ta ulga ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., jakkolwiek nie podają konkretnego źródła tej informacji.

Data 1 stycznia 2015 r. wymaga weryfikacji – według stanu na dzień dzisiejszy projekt przewiduje zwolnienie dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2014 r.

Dla ułatwienia nam wszystkim monitorowania prac legislacyjnych poniżej wstawiam linki do odpowiednich stron internetowych:

Mam nadzieję, że przyjęty w pierwotnym brzmieniu projektu termin 1 stycznia 2014 r. ostanie się. Być może zmiana daty wynika z niedostrzeżenia przez dziennikarzy art. 13 ustawy, który nadaje części przepisów, w tym dotyczących służebności przesyłu, moc obowiązującą od początku 2014 r.

20130905_110835_1

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły
Konferencja Puls Biznesu

 1. Wojtek pisze:

  Zmiany idą na dobre.

 2. Alek pisze:

  Miejmy nadzieje ze wejdzie z moca wsteczna od 1 stycznia 2014 roku, bo to bylo dopiero pierwsze czytanie, a wiec zakonczenie procesu legislacyjnego bedzie prawdopodobnie trwalo jeszcze kilka miesiecy 🙁

 3. Alek pisze:

  Z ostatniej wersji ustawy tj. z 5 czerwca (po pracach Komisji po I czytaniu) z art. 14 wynika, ze zwolnienie mialoby obowiazywac dla dochodow uzyskanych juz po 1 stycznia 2014

 4. Agnieszka pisze:

  Czy zmiana dotyczy tylko rolników czy również osób fizycznych?

 5. Danuta pisze:

  Ustawę zatwierdzoną przez sejm po poprawkach senatu przekazano 4 września prezydentowi do podpisu. Zapis, który nas interesuje wchodzi w życie na następny dzień po podpisaniu ustawy przez prezydenta.
  W związku z powyższym teraz już się nie śpieszę i spokojnie czekam na termin rozprawy apelacyjnej, która być może zakończy moją prawie 6 letnią batalię.

 6. Alek pisze:

  A jak jest ze zwolnieniem z opodatkowania odszkodowania za bezumowne korzystanie? to tez jest odszkodowanie, czy jest wiec rowniez zwolnione z podatku?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Alku,
   to jest wynagrodzenie za bezumowne korzystanie – nie jest to odszkodowanie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 7. Alek pisze:

  „wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego’

  – czy ktos moze odniesc sie do zapisu „w rozumieniu przepisów prawa cywilnego”, czy te sprawy o sluzebnosc zawsze dotycza prawa cywilnego

  • Piotr Zamroch pisze:

   Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest opodatkowane podatkiem dochodowym. Nie jest to odszkodowanie, ma inny charakter prawny.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Alku,
   chodzi właśnie o służebność przesyłu z art. 305(1) Kodeksu cywilnego.

 8. Robert pisze:

  Służebność przesyłu ustanowiona po 1 stycznia 2014 roku jest zwolniona z podatku – czy mimo tego operator wystawia jakiś PIT czy już nie (za samą służebność przesyłu)? Czy w tym aspekcie jest coś, czego należy dopilnować (w kwestii zapisów umowy/aktu notarialnego), aby faktycznie to zwolnienie z podatku miało miejsce?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *