Nowy blog o urządzeniach przesyłowych!

Urządzenia przesyłowe kojarzą się wielu z Was ze starymi sieciami budowanymi jeszcze w okresie poprzedniego systemu politycznego, które obecnie są regulowane poprzez ustanowienie albo zasiedzenie służebności. Te sprawy generują wiele problemów prawnych, które wyjaśnia w bardzo bogatym orzecznictwie Sąd Najwyższy.

Są to zagadnienia, które zdominowały prowadzony przeze mnie, już niemal 6 lat, blog.

Nasza kancelaria jednak od kilku lat zajmuje się także urządzeniami projektowanymi do budowy. Radcowie prawni oraz prawnicy, z którymi współtworzymy zespół, nabyli bardzo ciekawe doświadczenia w tym zakresie. Naszą wiedzą i przemyśleniami dzielimy się na wielu szkoleniach, które prowadzimy.

Z uwagi na ograniczony zakres szkoleń i możliwość spotkania z grupą nie większą niż kilkadziesiąt osób, postanowiliśmy stworzyć wirtualne miejsce, w którym będziemy na bieżąco omawiać prawne aspekty projektowania, budowy oraz remontów i konserwacji urządzeń przesyłowych. Nasze doświadczenia obejmują branże: gazowniczą, ciepłowniczą, elektroenergetyczną oraz wodociągowo-kanalizacyjną, zatem treści będą zróżnicowane, uwzględniające specyfikę poszczególnych typów sieci.

Bloga prowadzić będą prawnicy specjalizujący się w prawno-administracyjnych aspektach budowy i remontów urządzeń: Iwo Fisz i Anna Buchwald.

Adres internetowy nowego bloga to www.inwestycjeprzesylowe.pl.

Zajrzyjcie tam koniecznie!

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

 1. azja pisze:

  Witam. Mam problem i nie wiem gdzie szukać pomocy i wsparcia. 3 lata temu kupiłam dom do remontu. Teraz planuje podnieść dach ale okazało się że od słupa na mojej działce do sąsiada domu biegnie kabel nad moim dachem. Przyznaje ze kupując nie zauważyłam tego. W geście mojej dobrej woli zalatwilam słup pojedynczy i firmę ktora postawi słup u sąsiada w wyznaczonym miejscu A zakład energetyczny zobowiązał się przepiac kabel bezpłatnie. O ile sąsiad na początku wyraził zgodę o tyle obecnie zmienił zdanie i chce aby słup został postawiony na terenie gminnym w taki sposób aby nie zasłaniać mu widoku na jezioro. Zasugerował ze ma znajomości w zakładzie energetycznym. Co mogę zrobić aby kabel który uniemożliwia mi rozbudowę domu zniknął. Pomóżcie bo nie wiem co robić.

  • Robert pisze:

   Domyślam się, że linia wykonana jest izolowanym przewodem samonośnym niskiego napięcia typu AsXSn (wiązka izolowanych przewodów). W takiej sytuacji ma Pani możliwość przebudowy linii, tak aby zachować bezpieczne odległości linii od części budynku. W normie N-SEP-E-003 określono najmniejsze dopuszczalne odległości poziome przewodów pełnoizolowanych linii napowietrznej od części budynku w warunkach normalnych, które dla linii o napięciu znamionowym 0,4 kV wynoszą:
   1 m – od balkonu, tarasu w strefie 2,5 m powyżej podłogi i 0,5 m poniżej podłogi,
   1 m – od otworu okiennego w strefie 0,5 m powyżej i poniżej krawędzi okna,
   0,2 m – od trudno dostępnej części budynku.
   Oczywiście należy zgłosić przebudowę linii do odpowiedniego organu administracji architektoniczno
   -budowlanej. Może Pani również wystąpić do właściciela linii o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem.

 2. Marcin pisze:

  Dzień dobry,
  W ubiegłym roku zakupiłem działkę rolną, na której stoją słupy średniego napięcia – 15 kV. Wysłałem pismo do Taurona o ustosunkowanie się do istniejącej infrastruktury na mojej działce. Chciałbym zaznaczyć, że nie ma żadnej wzmianki w księdze wieczystej na temat ustanowienia służebności czy jakiegokolwiek obciążenia na rzecz Tauronu. Tauron odpisał, że istniejące infrastruktura powstała przed 1945 rokiem, natomiast jej remont odbył się w 2005 roku. Owy remont polegał na instalacji nowych słupów i postawieniu ich w innym miejscu, zmieniła się wówczas także ich liczba z 2 na 3. W związku z powyższym mam kilka pytań, a mianowicie: Co jeśli Tauron nie potrafi udokumentować dokładnego czasu instalacji swoich linii? Czy postawienie nowych słupów w 2005 roku można uznać za remont czy też jest to w sensie prawnym całkiem nowa linia energetyczna? Czy jako współwłaściciel od niespełna roku mogę domagać się jakichś korzyści?

  • Stanisław pisze:

   Według mojej oceny jest to nowa inwestycja[zmiana posadowienia linii]. Można starać się o ustanowienie służebności przesyłu za oczywiści wynagrodzeniem.Żądać od Tauronu dowodu stwierdzającego ,że poprzedni właściciel zezwolił na zmianę posadowienia linii.Według mojego doświadczenia życiowego zmiana posadowienia odbyła się na zasadzie samowoli budowlanej.
   Tauron winien przedstawić zatwierdzony projekt przez organ państwa, pozwolenie na budowę bo w tym czasie takie obowiązywało, obecnie wystarczy li tylko zgłoszenie na budowę. Jeżeli Tauron nie wyrazi zgody na zawarcie umowy-służebność przesyłu , należy złożyć wniosek o demontaż linii wybudowanej na zasadzie samowoli budowlanej.Pozdrawiam Stanisław

 3. Piotr pisze:

  Rzeczywiście nosi to znamiona samowoli. Jest jeszcze opcja usunięcia słupów wraz z przebiegiem linii.
  Aby zalegalizować samowolę potrzebna jest inwestorowi zgoda właściciela nieruchomości – prawo dysponowania gruntem.
  Mogą próbować dowieść zasiedzenia służebności, ale:
  1) służebność przesyłu istnieje od 2008r
  2) jeśliby nawet sąd „naciągnął by” czas okresu zasiedzenia sprzed tej daty to dotyczyło by to nieistniejącej już linii. Czas zasiedzenia przerywa 10-letnia przerwa.
  3) nowy przebieg linii(nowa linia) istnie od 2005r. 13 lat to za mało na zasiedzenie.
  Osobiście żądałbym usunięcia słupów. Zgodziłbym się na skalowanie tego odcinka wraz z ustanowieniem odpłatnej.służebności przesyłu.

  • Marcin pisze:

   Bardzo dziękuję za odpowiedź w tej sprawie. Na obecną chwilę złożyłem do starostwa pismo o to czy wydawało jakiekolwiek pozwolenie na budowę linii energetycznej na mojej działce. Z dużym prawdopodobieństwem żadne pozwolenie nie było wydawane. W trakcie zbierania informacji dowiedziałem się także, że moja działka do 1994 roku należała do Skarbu Państwa. W związku z czym wydaje mi się, że Tauron nie mógł jej zasiedzieć, bo w Polskim prawie nie można zasiedzieć czegoś co należy do Skarbu Państwa. Czy mam rację? Jeśli Tauron chce liczyć lata zasiedzenia to czy nie powinien liczyć od czasu kiedy nieruchomość przeszła w prywatne ręce? Czy w przypadku istnienia słupów energetycznych możemy mówić o zasiedzeniu w złej wierze? Jeszcze raz bardzo dziękuję za dyskusję. Pozdrawiam Marcin.

 4. Wanda pisze:

  Witam. Jestem współwłaścicielką nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Budynek został wybudowany w latach 60-tych przez moich rodziców na działce oddanej im w użytkowanie wieczyste. Rodzice stali się właścicielami tej działki dopiero w marcu 1998 r. wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Przez cały ten okres tj. od czasu budowy domu na działce posadowiony był słup energetyczny NN wraz z infrastrukturą przesyłową. W latach 90-tych PGE prowadziło modernizację linii energetycznej na osiedlu moich rodziców. Polegała ona na wymianie zasilania napowietrznego na podziemne. Jednak system zasilania domu moich rodziców pozostał bez zmian tj. napowietrzny chociaż najbliższa stacja transformatorowa znajduje się w odległości ok. 6 m od budynku. Od 2011 prowadzę korespondencję z PGE, które twierdzi, że z uwagi na upływ czasu nastąpiło zasiedzenie służebności przesyłu, chociaż nie została ona wpisana do księgi wieczystej. Czy w świetle nowej linii orzeczniczej SN firma PGE ma prawo do zasiedzenia tej służebności ? Proszę o wskazówki, za co z góry serdecznie dziękuję. Wanda

 5. Robert pisze:

  Szantaż właściciela drogi a ustanowienie celu publicznego – gazociąg.

  Czytając posty nigdzie nie znalazłem takiej sytuacji..

  Właściciele drogi dojazdowej do trzech działek (powstałej z podziału jednej dużej działki w celu sprzedaży tychże 3 działek) nie wyrażają zgody (notariusz) na posadowienie gazociągu w tej drodze. Zapisy w księgach wieczystych (dla 3 działek budowlanych i drogi) mają oczywiście zapisy o służebności dla przejazdu, przejścia i posadowienia infrastruktury technicznej dla każdorazowych właścicieli działek. Co z tego jak nie ma tam wymienionej spółki która zarządza siecią gazową stąd nie może wybudować gazociągu mimo że otrzymała propozycję opłaty odszkodowawczej. Jak się okazało właściciele drogi wpadli na szatański pomysł sprzedaży za „grubą kasę”tej drogi, która służy tylko tym 3 działkom bo to ich ostatnia szansa na uwolnienie się od podatku gruntowego (Dzielnica nie kwapi się do wykupu tej drogi).
  Mając powyższe na uwadze zapisy w KW jasno określają, że właściciel każdej z działek może posadowić tam konieczne do cywilizowanej egzystencji przyłącza i sieci ale już gestor mediów na wniosek właściciela takiej operacji nie może przeprowadzić. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Czyt tylko droga administracyjna polegająca na wywłaszczeniu na czas budowy celu publicznego – lata świetlne z naszej rzeczywistości czy pozew sadowy o nierealizowaniu zapisów w KW? HELP – jak to rozwiązać?

 6. Basia pisze:

  Witam.
  Mam problem i nie wiem gdzie szukać pomocy i wsparcia. Od 2005r. jestem właścielem działki rolnej na której wcześniej był słup elektroenergetyczny. Chcę tylko zaznaczyć że w momencie kiedy był wstawiany nikt nie podpisał Umowy a były właściciel nie wyraził zgodę na wstawienie słupa, zresztą w dawnych latach nikt nikogo nie pytał o zgodę. Napisałam do Tauron wiadomość o usunięcie słupa ze względu na to że obecnie w Planie zagospodarowania mam tą działkę przekształconą na działkę Usługową. Tauron odpisał mi co ustalili, cytuję z ich pisma :
  1. Co ustaliliśmy : Odcinek linii napowietrznej średniego napięcia i stanowisko słupowe znajdują się na pani działce od ponad trzydziestu lat. Urządzenie to wbudowało przedsiębiorstwo przemysłowe, którym jesteśmy następcom prawnym. Na podstawie dokumentów odnalezionych w naszym archiwum potwierdziliśmy że przebiegająca m.in.nad pani działkę istniała już w 1979r.
  2. Co mówi prawo : Prawo do korzystania z pani nieruchomości nabyliśmy w drodze zasiedzenia. Jest to służebność polegająca w szczególności na uprawnieniu do pozostawienia urządzeń w miejscu,w którym obecnie się znajdują, a także na prawie dostępu do tych urządzeń w celu wykonania prac związanych z ich utrzymaniem, modernizacją, konserwacją, przeprowadzeniem remontu i usuwaniem awarii.
  3. Podsumowanie: Zasiedzenie służebności następuje z mocy prawa nieodpłatnie. Właściciel nieruchomości nie może w takim przypadku skutecznie dochodzić jakichkolwiek roszczeń związanych z posadowieniem urządzeń elektroenergetycznych.
  Napisali też, że jeżeli chcę przebudować słup to mam złożyć wniosek do Tauron i będę musiała pokryć wszystkie koszty.
  W tym piśmie opierają się Art.292.Kodeksu Cywilnego, Art.172.&1.K.C., Art.176.&1.K.C.
  Chciała bym zaznaczyć :
  1. Działkę zakupiłam w 2005r.
  2. Obecnie działka ta została przekształcona na działkę Usługową, jest w nowym Planie Zagospodarowania ( na której jest problem z zagospodarowaniem ponieważ na samym środku działki jest umiejscowiony słup i przebiega linia elektroenergetyczna.
  3. Od daty zakupu płacę podatki.
  4. W księgach wieczystych figuruję jako jedyny właściciel nie było i nie ma żadnej zmianki że Tauron ma jakiekolwiek prawa służebności czy użytkowania.
  Co mogę zrobić w tej sytuacji, niestety nie znam się na prawie, czytając Kodek Cywilny nie wiele rozumiem . Tauron rzuca mi w piśmie Art. , czytając nie zgodziła bym się z tym. Niestety w dzisiejszych czasach trzeba wiedzieć jakie przysługują nam prawa, Bardzo proszę o pomoc i wskazówki ,jeżeli da się coś z tym zrobić a może jest jeszcze nie za późno ? . Kupiłam tą działkę z myślą że dobrze zainwestowałam, niestety teraz mam same problemy i dalej ponoszę koszty z utrzymaniem.
  Pozdrawiam Basia

  • Danuta pisze:

   Dzień dobry, powiem tak nic pani nie wskóra w tej sprawie, bo wspaniałomyślne sądy darują firmom przesyłowym zasiedzenie kosztem, tak kosztem nas właścicieli nieruchomości. Firmy robią biznesy a koszty uzyskania przychodu ponoszą właściciele nieruchomości. Niestety. ja też niedawno przegrałam sprawę w SN , odrzucono skargę kasacyjna i PSE SA wzbogaciło się znowu o moją nieruchomość, na której maja służebność. Nie rozumiem jednej rzeczy, to my właściciele płacimy podatki, a firmy dostają na tacy zasiedzenie. Dotarłam do stowarzyszenia oburzeni.pl, którzy trochę się takimi sprawami zajmowali i myślę, że można z nimi nawiazać kontakt i coś w końcu z tym bezprawiem robić. Każdy prowadzący działalność powinien ponosić koszty uzyskania przychodu a w naszym przypadku to my ponosimy ich koszty a oni się bogacą. BEZPRAWIE. Trzeba zacząć pisać do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i nagłaśniać tę patologię . Pozdrawiam, życząc powodzenie

 7. maria pisze:

  Podstawowe pytanie: co mówi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego o istniejącej linii? Czy jest wpisana w tę nieruchomość czy przeznaczona do rozbiórki, czy do użytkowania czasowego, czy do przeniesienia np. w ziemię? Jeśli w planie nie ma żadnej adnotacji o tej linii, to zastosowanie będzie miał przepis ustawy o gn (gdzieś już tutaj o nim pisałam), że w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania miasta lub gminy(gdy zmienia się przeznaczenie nieruchomości), dotychczasowy sposób użytkowania może być kontynuowany tylko do czasu zagospodarowania działki zgodnie z jej nowym przeznaczeniem. Dotychczasowy użytkownik musi rozebrać obiekty budowlane własnym kosztem i staraniem. Poszłabym drogą administracyjną i prawem budowlanym.

  • Katarzyna pisze:

   Proszę jednak wziąć pod uwagę to, że w planach miejscowych z reguły istnieją zapisy mówiące o tym, że na terenach MN przeznaczenie GŁÓWNE stanowi zabudowa, ale przeznaczenie UZUPEŁNIAJĄCE to m.in. drogi wewnętrzne dojazdowe i ciągi infrastruktury przesyłowej. Nie da się obronić twierdzenia, że linie przesyłowe są niezgodne z przeznaczeniem, jeśli mieszczą się w przeznaczeniu uzupełniającym.

 8. Grzegorz pisze:

  Witam. Panie Piotrze czy może pan wyjaśnić, jak to jest z tym „…na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki,… . Czy chodzi o wartość urządzenia „znajdującego się tylko na działce” czy na całym terenie miejscowości? (Wartość sieci gazowej wysokiego ciśnienia na terenie gminy i miasta C. wynosi 8 999 397,48 zł. )?
  Czy np., jeżeli na dzialce stoi słupowa stacja transformatorowa to do jej „wartości” dodaje się zasilającą tę stacje trafo linię 20 kV w jej przebiegu od transformatora Głównego do słupowej stacji transformatorowej czy też cała sieć 20 kV na ternie miasta i Gminy?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *