Specustawa przesyłowa dla nowych inwestycji

W piątek wejdzie w życie nowelizacja specustawy przesyłowej, która wprowadziła przyspieszoną ścieżkę inwestycyjną dla elektroenergetycznych linii przesyłowych 220 kV i 400 kV.

Ustawę nowelizującą możecie pobrać tutaj.

Specustawa znajdzie zastosowanie dodatkowo do następujących inwestycji:

 • rozbudowa lub przebudowa linii 220 kV Blachownia – Łagisza,
 • budowa linii 400 kV Kozienice – Miłosna,
 • budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami,
 • budowa linii 400 kV Skawina – nacięcia linii Tarnów – Tucznawa oraz Rzeszów – Tucznawa,
 • rozbudowa lub przebudowa linii 220 kV Kozienice – Rożki,
 • rozbudowa lub przebudowa linii 220 kV Rożki – Kielce.

Wejście w życie specustawy w 2015 r. wywołało obawy odnośnie do preferowania przez inwestora odtąd trybu przymusowego. Praktyka pokazała jednak, że zarówno PSE, jak i wykonawcy sieci, pomimo możliwości skorzystania z przepisów specustawy, nie zaniechali intensywnych starań o przeprowadzenie inwestycji na zasadzie dobrowolności, na podstawie umów z właścicielami. I bardzo dobrze, bo porozumienie jest zawsze lepsze niż rozwiązanie przymusowe, choć oczywiście nie zawsze jest ono możliwe.

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły
Konferencja Puls Biznesu

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. Robert pisze:

  Witam,
  Pani Kasiu, tu Sąd w wydanym postanowieniu ściśle określił już biegłemu z zakresu wyceny nieruchomości, aby nie brał opinii biegłego z zakresu instalacji gazowych i przyjął żądaną przez gazoników strefę po 3 m od gazociągu DN 300 (czyli łącznie 6 m),a nie po 15 m. Złożyłem sprzeciw ku takiemu stanowisku, i jak na razie Sąd milczy, a biegły nie wycenia.
  Nie wiem, co mam dalej robić, może ktoś mi podpowie !
  Może lepiej przyjąć już strefę kontrolowana wskazaną przez gazoników, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że przy wycenie przez biegłego rzeczoznawcę ma on także wyliczyć (uwzględnić) oprócz wspomnianej strefy kontrolowanej (tej po 3 metry) również odszkodowanie za obniżenie wartości działki.

  pozdrawiam
  Robert

 2. Kamil pisze:

  A to ciekawe, szczerze mówiąc początek Pańskiego wpisu dawał raczej jednoznaczną odpowiedź – przymus. A tu jednak niewiele się zmieniło – Inwestor nadal chce zawierać umowy, polubownie załatwić sprawę.

  Z drugiej strony przy budowie linii 400 kV Ostrołęka- Olsztyn Mątki negocjacje przedstawicieli PSE odbywały się zawsze tak, że proponowano początkowo bardzo niewielkie (i nieadekwatne do obciążenia nieruchomości) kwoty wynagrodzenia. I dosyć szybko dochodziło do zawarcia aktu notarialnego.

  Dopiero w sytuacji dalszych negocjacji (myślę, że nie więcej niż 20-30 % przypadków) proponowano rozsądne wynagrodzenie. Tak czy owak sprawa kończyła się dosyć szybko, co nie zawsze musi tak wyglądać w sytuacji skorzystania ze ścieżki ustawowej

 3. martin pisze:

  Witam chciałem się dowiedzieć jak liczy się odszkodowanie za słup przelotowy na linii 2×400 kg bo w operację szacunkowym mam wyliczone metodą porownawczą 4000 zł jednorazowo (50 zł za m2). Nie ma wyliczonych utraconych plonów i utrudnień zwiazanych z omijaniem slupa.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *