Wzór wniosku o ustanowienie służebności przesyłu

Oddałem Wasze ręce zaktualizowany wzór wniosku o ustanowienie służebności przesyłu wraz z omówieniem. Patrząc na liczbę pobrań, ten ebook cieszył się Waszym dużym zainteresowaniem.

W pierwszej wersji przygotowałem go w 2013 r., od tego czasu jednak zostało wydane wiele orzeczeń, które usystematyzowały praktykę i konieczna była z mojej strony aktualizacja treści.

Ebook zawiera wzór wniosku wraz z poprzedzającym go omówieniem, w którym starałem się wyjaśnić znaczenie poszczególnych elementów wniosku, jak też pokrótce przedstawić zasady przymusowego ustanawiania służebności przesyłu.

Przygotowując to opracowanie bazowałem na własnych doświadczeniach z kilkuset postępowań sądowych, w których sam brałem udział jako pełnomocnik, oczywiście uwzględniłem również orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych w tożsamych sprawach.

Tyle tytułem wstępu – życzę przyjemnej lektury i owocnej pracy.

FullSizeRender_Fotor

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły

 1. Iwona pisze:

  Panie Piotrze,

  Czy istnieje konieczność sformułowania petitum tak jak w Pana wzorze w zakresie określenia kwoty? Czy można by sformułować petitum poprzez odesłanie do określenia wysokości opłaty przez biegłego, bez podawania kwoty?

  Pozdrawiam.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Iwono,
   wniosek o ustanowienie służebności przesyłu nie musi zawierać określenia wartości przedmiotu sporu, nie musi Pan we wniosku podawać konkretnej kwoty, jakkolwiek jej podanie nie ma większego znaczenia, w szczególności w aspekcie kosztów.

 2. Katrzyna pisze:

  Dzień dobry
  Korzystając z rad zawartych w Pańskim blogu( wielkie podziękowania) wysłałam pierwsze pismo do Enea w sprawie bezumownego korzystania z mojej działki. W odpowiedzi otrzymałam oczywiści żądanie dostarczenie kilku dokumentów, z tego co wiem ich uzyskanie w Urzędzie Miasta jest odpłatne. Czy Enea może żądać ode mnie dokumentów typu wypis wyrys, aktualnych podkładów geodezyjnych , mapek z zaznaczeniem jak przebiega kabel? Czy oni nie mają tego w swoich zasobach? Czy ja muszę ponosić tego typu dodatkowe koszty?
  z góry dziękuję za odpowiedź
  pozdrawiam
  Katarzyna

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Katarzyno,
   w praktyce przyjęto, że do wezwania należy załączyć wypis z rejestru gruntów, kopię mapy zasadniczej oraz wydruk księgi wieczystej. Część przedsiębiorców domaga się dodatkowych dokumentów, niektórzy w oryginałach, inni w kopiach. Praktyka jest zatem różna, a przepisy prawa nie przewidują żadnych konkretnych wymogów w tym zakresie.
   Co do zasady dla odpowiedzi na wezwanie wystarczające jest określenie urządzeń, żądania oraz powołanie na tytuł prawny do nieruchomości z podaniem numeru księgi wieczystej oraz numeru działki, której ma dotyczyć służebność – w praktyce jednak, jak napisałem, powszechnie akceptowane są trzy wskazane wyżej załączniki.
   Może Pani odmówić żądaniu, wówczas jednak konieczne jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego nie znając stanowiska przedsiębiorcy, co nie wydaje się być dobrą decyzją.

 3. Boleslaw pisze:

  Bolesław Bidermann 8 stycznia 2018
  ul.Wojska Polskiego 3/23
  63-800 Gostyń

  Szanowny panie chcę zapytać jak załatwić służebnośc z eneą na linie energetyczne wysokiego napięcia
  , posiadam działkę ok 2000 m zabudowaną halami i biurem , obiekt ten wynajmuję . Działka jest w formie prostokąta ok 35 m x 65 m , linie przebiegają w poprzek po skosie w stosunku do 35 m .

  Enea wynajęła podwykonawcę firme elktrobud i udzieliła wszelkich pełnomocnictw , firma ta przysłała mi umowe bym wyraził zgodę na remont lini i dalej wpisanie sie do hipoteki ze służebnością proponując jednorazową kwote 5000 zł . Obawiam się konsekwencji geodezyjnych dalej co do stojacych budowli .

  Chcę sie dogadać ugodowo ale potrzebuje wskazówek ile mogę żądac w jakiej formie i wedłu czego wyliczyć .

  Ponieważ nie ma dokładnych wzorów w tej sprawie , jak ze służebnością mieszkalną gdzie jest wskazane 4% podatku od wartości nieruchomości na rok.

  Oraz prosze o informacje o kosztach dobrej porady .

  Z poważaniem

  B.Bidermann

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *