Przez ostatnie 10 lat relacje właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców przesyłowych ogniskowały wokół problemu regulowania praw do nieruchomości zajętych w przeszłości na potrzeby urządzeń. O tym, że są to relacje nacechowane negatywnymi emocjami i niemożnością osiągnięcia kompromisu nie muszę chyba nikogo przekonywać.

Jest jednak szansa, żeby te relacje się ociepliły. Dlaczego? Z uwagi na planowane inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe.

O pilnej potrzebie rozwoju i modernizacji sieci mówi się już od dłuższego czasu, a jednym z ważnych aspektów tej dyskusji jest projekt ustawy o korytarzach przesyłowych.

Póki co projekt ustawy korytarzowej nie został przekazany do Sejmu, zatem przedsiębiorcy przesyłowi muszą skupić się na poprawie relacji z właścicielami nieruchomości, bo to ich zgoda jest niezbędna dla przeprowadzenia inwestycji.

Oczywiście można pozyskać tytuł do gruntu w postaci decyzji administracyjnej z art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest to jednak żmudna i długotrwała droga, a i tak musi być poprzedzona nieefektywnymi negocjacjami.

Można też skorzystać z ustanowienia służebności przesyłu dla urządzeń projektowanych – tu jednak konia z rzędem temu, kto oszacuje czas i koszty niezbędne na pozyskanie w ten sposób tytułu prawnego dla większej liczy nieruchomości.

Pozostaje zatem się dogadać. A co się z tym wiąże?

Z Waszych komentarzy wynika, że przede wszystkim rezygnacja w dużej części przypadków z zarzutu zasiedzenia i propozycje ustanawiania służebności tam, gdzie żądanie właściciela w normalnym trybie spotkałoby się z odmową.

Trzeba zatem będzie zamienić kij na marchewkę.

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły
Konferencja Puls Biznesu

 1. Sylwia pisze:

  Witam Panie Piotrze,
  Czy mógłby mnie Pan nakierować gdzie można znaleźć jaką szerokość powinien mieć pas ochronny dla sieci wodociągowej?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Sylwio,
   niektórzy biegli jeszcze opierają się na wytycznych COBRTI, a tam według mojej pamięci są strefy dla sieci wodociągowych, poza tym proszę poszukać w planach zagospodarowania przestrzennego dla Pani miejscowości, w nich strefy są uzgadniane z wodociągami albo wprowadzane bezpośrednio według ich oświadczenia, znaczenie mają również przepisy bhp dotyczące prowadzenia prac ziemnych, można też wykorzystać pisma wodociągów zawierające uzgodnienia projektów budowlanych.

   • Sylwia pisze:

    Dziękuję za pomoc! Niestety w mpzp nie znalazłam takich informacji. Spróbuje poszukać w innych dokumentach, które Pan wymienił.

   • Wiktor pisze:

    W większości przypadków biegli ustalą szerokość pasa ochronnego na podstawie wytycznych COBRTI, jednakże przedsiębiorcy przesyłowi co raz częściej nie zgadzają się z tymi wytycznymi i wnoszą o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lub z opinii instytutu naukowo-badawczego z pominięciem tych wytycznych. W takich sytuacjach pasy ochronne mogą być znacznie mniejsze niż te wskazane w wytycznych.

 2. Marcin pisze:

  Witam Panie Piotrze, jestem ciekaw gdzie są tacy łaskawcy w przedsiębiorstwach przesyłowych, bo na pewno nie u mnie 🙂 choć idzie powoli wiosna to może i tę wiadomość potraktuję jako jej zwiastun 🙂

  Chciałbym jeszcze korzystając z okazji zapytać, czy zdarzało się, że sąd ustanawiał służebność przesyłu dla linii energetycznych nawet jeżeli istniały dla tych linii decyzje administracyjne wydane na podstawie ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości? Czy może istnienie takich decyzji zawsze prowadziło do oddalenia wniosku o ustanowienie służebności przesyłu lub stwierdzenia zasiedzenia służebności?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Marcinie,
   ustalenia przez sąd wydania decyzji wywłaszczeniowej na potrzeby urządzeń przesyłowych stanowi przeszkodę dla uwzględnienia wniosku, albowiem tytuł prawny jest już uregulowany – o tym jakie skutki z takiej decyzji mogą wyniknąć właśnie napisałem Pani Jolancie pod wpisem „Korytarze w impasie”. Nie spotkałem się z sytuacją, o której Pan pisze, jak też wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby sąd tak orzekł. Powyższe odnosi się także do decyzji wadliwych, jeżeli nie wzruszono ich w odpowiednim trybie, bo badanie wadliwości nie leży w kompetencji sądu powszechnego.

 3. Krzysztof pisze:

  Bardzo proszę o informację w trudnej dla mnie sprawie. W roku 1994 otrzymaliśmy z żoną działkę, na której od lat stoi słup wysokiego napięcia. Korytarz dla tego urządzenia wynosi 35,5 metra. W sumie całe urządzenie zajmuje około 900 metrów naszej działki. Początkowo był to obszar zamrożonej zabudowy, jednak od kilku lat zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i teren wokół działki jest terenem budowlanym. Nasza działka pomimo , iż ma 66 arów jest w dużej części nieużytkiem. Czy wobec powyższego możemy ubiegać się o ustalenie służebności przesyłu i odszkodowanie z tym związane.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Krzysztofie,
   możecie Państwo zgłosić oba roszczenia – o ustanowienie służebności oraz zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, kwestią otwartą pozostaje podniesienie przez przedsiębiorcę zarzutu zasiedzenia służebności, tego się jednak Państwo nie dowiecie, dopóki nie wystąpicie do przedsiębiorcy z pismem.

   • Krzysztof pisze:

    Dziękuję bardzo za informację. Chętnie wykorzystamy wspomniany przez Pana wzór pisma do ZE. Pozdrawiam. Krzysztof

 4. Krzysztof pisze:

  Bardzo proszę o informację w trudnej dla mnie sprawie. W roku 1994 otrzymaliśmy z żoną działkę, na której od lat stoi słup wysokiego napięcia. Korytarz dla tego urządzenia wynosi 35,5 metra. W sumie całe urządzenie zajmuje około 900 metrów naszej działki. Początkowo był to obszar zamrożonej zabudowy, jednak od kilku lat zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i teren wokół działki jest terenem budowlanym. Nasza działka pomimo , iż ma 66 arów jest w dużej części nieużytkiem. Czy wobec powyższego możemy ubiegać się o ustalenie służebności przesyłu i odszkodowanie z tym związane. Z góry bardzo dziękuję za informację. Pozdrawiam

 5. Stanislawa pisze:

  Witam
  Panie Piotrze,godzine temu otrzymalam odpowiedz od (znajomego,jednoczesnie prawnika)rzecznika prasowego wodociagow na poruszany temat. Otoz w roku 1980 stracilo moc zarzadzenie z roku 1963 nr 54 min.gosp.komun.gdzie pas ochronny wynosil 8 m.obecnie sa jedynie zarzadzenia min.gospodarki o wielkosci stref ochronnych. Pas ochronny dla rurociagu o 100 wynosi 1,5+ 0,10+ 1,5=3,10 m. Moze ta informacja pomoze uczestnikom forum.pozdrawiam Panie Piotrze. Stanislawa
  P

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Stanisławo,
   dziękuję za cenne uwagi, doceniam również chęć pomocy innym czytelnikom bloga.

 6. Stanislawa pisze:

  Jak wczesniej napisalam mam probllemy z meza ipadem a nie chce mi sie otwierac mojego laptopa,i moja informacje umiescilam niewlascwie. Otoz dotyczy to strefy ochronnej wodociagu ktora przy fi 100 wynosi 3 metry.pozdrawiam

 7. Stanislawa pisze:

  Pani Sylwio. Niestety poprosilam o 100 gdyz taki mam na swoim gruncie. Nie mam sumienia prosic go o inny typ wodociagu. Jest to bardzo zapracowany pan i nie chce nazbyt wykorzystac naszej znajomosci choc
  go znam od dziecka. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *