Perspektywy na rok 2017
Wijacie w Nowym Roku! Na pewno wszyscy już przywitaliście go z należytą oprawą w sobotnią noc, dziś zaś czas przywitać się z nim w pracy…
Każdy z nas ma swoje plany i oczekiwania wobec kolejnego roku i chciałbym Wam wszystkim móc życzyć samych sukcesów, w praktyce jednak sukcesy jednych czytelników bloga bywają porażkami innych. Życzę Wam zatem, żeby ten rok zdominował duch porozumienia i żeby był był on rokiem ugód oraz jak najmniejszej ilości spraw kierowanych do sądu. Myślę, że te życzenie również sędziowie odbiorą pozytywnie 🙂
Rok właśnie się zaczął, jednak już dziś można powiedzieć, że przyniesie kilka bardzo istotnych zdarzeń w sprawach dotyczących urządzeń przesyłowych. W najbliższym czasie bowiem Sąd Najwyższy wyda dwie bardzo ważne uchwały, w tym jedną w składzie siedmiu sędziów. Orzeczenia te będą dotyczyły dwóch zagadnień: prawa do nieruchomości zajętych przez urządzenia wybudowane przed uwłaszczeniem przedsiębiorstw państwowych na gruntach Skarbu Państwa oraz możliwości ustanowienia służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego.
Zapewne w tym roku również Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie zawisłej pod sygnaturą P 10/16, dotyczącej zgodności z Konstytucją wykładni przepisu art. 292 K.c. i art. 285 K.c. akceptującej możliwość zasiedzenia służebności gruntowej na potrzeby urządzeń przesyłowych przed 3 sierpnia 2008 r. W poprzednio przeprowadzonym postępowaniu Trybunał umorzył je, tym razem jednak pytanie prawne zostało zadane w sposób bardziej konkretny, w nawiązaniu do argumentacji z poprzedniego orzeczenia TK, zatem być może Trybunał zajmie się merytorycznie odpowiedzią na pytanie, czy omawiana wykładnia jest, czy nie jest zgodna z Ustawą Zasadniczą.
Na dniach ponadto zostanie udostępniony na stronie internetowej Federacji Rzeczoznawców standard wyceny w zaktaulizowanej treści, przyjętej podczas obrad Rady Krajowej 13 grudnia 2016 r. Jeżeli chodzi o szczegóły odsyłam na stronę Federacji – ja niestety przed udostępnieniem pliku nie mogę nic zdradzić. Jest to informacja szczególnie istotna dla rzeczoznawców, którzy w swojej praktyce korzystają ze standardu, albowiem część zapisów, jak i sama systematyka tego aktu, uległa zmianie.
Z uwagi na to jednak, że nie samymi urządzeniami przesyłowymi człowiek żyje 🙂 życzę Wam przede wszystkim, by rok 2017 obfitował w wiele szczęśliwych chwil i żebyście w przyszłości z przyjemnością wracali do niego pamięcią.
Również w tym roku mam nadzieję oczekujemy fumdamentalnej decyzji TK o niemożliwości zasiedzenia służebności przesyłu przez ZE.
Panie Piotrze,
dziękuję za zwrócenie uwagi – uzupełniłem wpis.
Nie rozumiem w jakim celu oczekiwać na tą decyzje trybunału konstyucyjnego w sprawie zasiedzenia służebności przesyłu ? Przecież wiadomo na miliard procent (a może nawet i więcej…), że będzie bardzo niekorzystna dla właścicieli nieruchomosci…
Panie Witoldzie – więcej wiary. Banki umoczone w kredyty „frankowe” też się wydawały pewne wygranych w sądach !