Perspektywy na rok 2017

Wijacie w Nowym Roku! Na pewno wszyscy już przywitaliście go z należytą oprawą w sobotnią noc, dziś zaś czas przywitać się z nim w pracy…

Każdy z nas ma swoje plany i oczekiwania wobec kolejnego roku i chciałbym Wam wszystkim móc życzyć samych sukcesów, w praktyce jednak sukcesy jednych czytelników bloga bywają porażkami innych. Życzę Wam zatem, żeby ten rok zdominował duch porozumienia i żeby był był on rokiem ugód oraz jak najmniejszej ilości spraw kierowanych do sądu. Myślę, że te życzenie również sędziowie odbiorą pozytywnie 🙂

Rok właśnie się zaczął, jednak już dziś można powiedzieć, że przyniesie kilka bardzo istotnych zdarzeń w sprawach dotyczących urządzeń przesyłowych. W najbliższym czasie bowiem Sąd Najwyższy wyda dwie bardzo ważne uchwały, w tym jedną w składzie siedmiu sędziów. Orzeczenia te będą dotyczyły dwóch zagadnień: prawa do nieruchomości zajętych przez urządzenia wybudowane przed uwłaszczeniem przedsiębiorstw państwowych na gruntach Skarbu Państwa oraz możliwości ustanowienia służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego.

Zapewne w tym roku również Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie zawisłej pod sygnaturą P 10/16, dotyczącej zgodności z Konstytucją wykładni przepisu art. 292 K.c. i art. 285 K.c. akceptującej możliwość zasiedzenia służebności gruntowej na potrzeby urządzeń przesyłowych przed 3 sierpnia 2008 r. W poprzednio przeprowadzonym postępowaniu Trybunał umorzył je, tym razem jednak pytanie prawne zostało zadane w sposób bardziej konkretny, w nawiązaniu do argumentacji z poprzedniego orzeczenia TK, zatem być może Trybunał zajmie się merytorycznie odpowiedzią na pytanie, czy omawiana wykładnia jest, czy nie jest zgodna z Ustawą Zasadniczą.

Na dniach ponadto zostanie udostępniony na stronie internetowej Federacji Rzeczoznawców standard wyceny w zaktaulizowanej treści, przyjętej podczas obrad Rady Krajowej 13 grudnia 2016 r. Jeżeli chodzi o szczegóły odsyłam na stronę Federacji – ja niestety przed udostępnieniem pliku nie mogę nic zdradzić. Jest to informacja szczególnie istotna dla rzeczoznawców, którzy w swojej praktyce korzystają ze standardu, albowiem część zapisów, jak i sama systematyka tego aktu, uległa zmianie.

Z uwagi na to jednak, że nie samymi urządzeniami przesyłowymi człowiek żyje 🙂 życzę Wam przede wszystkim, by rok 2017 obfitował w wiele szczęśliwych chwil i żebyście w przyszłości z przyjemnością wracali do niego pamięcią.

ul-warszawska

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Styczeń 3, 2017 o 06:35

Również w tym roku mam nadzieję oczekujemy fumdamentalnej decyzji TK o niemożliwości zasiedzenia służebności przesyłu przez ZE.

Odpowiedz

Piotr Zamroch Styczeń 3, 2017 o 07:00

Panie Piotrze,
dziękuję za zwrócenie uwagi – uzupełniłem wpis.

Odpowiedz

Witold Styczeń 3, 2017 o 14:39

Nie rozumiem w jakim celu oczekiwać na tą decyzje trybunału konstyucyjnego w sprawie zasiedzenia służebności przesyłu ? Przecież wiadomo na miliard procent (a może nawet i więcej…), że będzie bardzo niekorzystna dla właścicieli nieruchomosci…

Odpowiedz

Piotr Styczeń 3, 2017 o 19:35

Panie Witoldzie – więcej wiary. Banki umoczone w kredyty “frankowe” też się wydawały pewne wygranych w sądach !

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: