Ważne i pilne! Sejm uchwalił specustawę przesyłową
Dopiero co zdążyłem poinformować Was, że projekt specustawy przesyłowej wrócił do komisji sejmowej, a już nastąpiło III czytanie w Sejmie i poddano go pod głosowanie, po rozpatrzeniu poprawek zgłoszonych przez posłów.
Ustawę poparło 227 posłów (PO i PSL), przeciwko było 181 posłów (w tym wszyscy obecni na posiedzeniu posłowie PIS, co ważne bo ustawę najprawdopodobniej będzie podpisywał Prezydent Duda). Z wynikami głosowania możecie zapoznać się tutaj.
Ustawa o treści uchwalonej przez Sejm została przekazana do Senatu.
Wróciłem z pracy do domu i z ciekawości zajrzałem na stronę Senatu, czy przed 5 sierpnia są wyznaczone posiedzenia. To ważna data, bo po niej może być ciut trudniej o podpis Prezydenta.
A tu proszę, tempo iście sprinterskie – już dziś(!) projekt był przedmiotem obrad dwóch komisji senackich, które zaproponowały wprowadzenie poprawek. Ze sprawozdaniem z ich pracy można zapoznać się tutaj.
Za chwilę zatem Senat przekaże ustawę z poprawkami do Sejmu, tam szybciutko przeprowadzone zostaną prace w komisji nadzwyczajnej, poprawki Senatu zostaną poddane pod głosowanie Sejmu i Marszałek przekaże Prezydentowi ustawę do podpisu.
A Prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego… No dobra, wróćmy na Ziemię.
Ustawa napisana pod dyktando PSL (może bardziej PSE? ) rozwiązuje problem z „trudnymi” liniami (ołtarzew-kozienice).
Problem dotyczące linii energetycznych natomiast pozostał bo ustawa objęła tylko kilka planowanych lub już realizowanych inwestycji. A co z resztą inwestycji, w tym realizowanych przez spółki dystrybucyjne? Co z zaszłościami?
Droga na skróty kosztem właścicieli nieruchomości.
7 dni na odwołanie strony, w dodatku obwarowane kilkoma rzeczami jak dowód uzasadniający żądanie !!!,
znów doręczają tylko zawiadomienia o wydaniu decyzji (przynajmniej właścicielom), trochę to idzie nie w tą stronę co trzeba.
Cieszę się, że moich okolic nie ma w załączniku.