Portal Wirtualny Nowy Przemysł opublikował na dniach drugą część rozmowy, jaką przeprowadziłem z dziennikarzem na temat ogólnych uwarunkowań prawnych inwestycji sieciowych w Polsce.

Problem jest oczywiście zbyt złożony, by rozmawiać o szczegółach w formie wywiadu, jednak z pewnością – wobec mnóstwa planowanych inwestycji – jest to zagadnienie ważne, które będzie aktualne przez najbliższe kilkanaście lat.

Dla zainteresowanych lekturą podaję linki: do części 1 i do części 2.

20130905_083428_1

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły
Konferencja Puls Biznesu

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Katarzyna pisze:

  Panie Piotrze, w artykule nie znalazłam odpowiedzi na dwa ważne pytania.
  Czy w obecnie opracowywanym projekcie zostaną uwzględnione tylko nowe inwestycje czy też metodą parametryczną będą wyliczane także odszkodowania dla tzw zaszłości? Wiem, ze w końcówce prac nad ustawą korytarzową wycofano się z pomysłu regulowania kwestii zaszłości na nowych zasadach (i słusznie), ale jak ma to wyglądać w kodeksie?
  I druga sprawa, czy wiadomo już coś na temat procedury obowiązującej w przypadku gdy właściciel złożył wniosek o ustanowienie służebności przed wejściem w życie kodeksu, a przedsiębiorca wystąpił o ustanowienie korytarza przesyłowego…? Czy obowiązuje wtedy zasada „kto pierwszy ten lepszy” i wynagrodzenie będzie wyliczane według obecnie obowiązujących zasad czy też może sąd zawiesi postępowanie do czasu ustanowienia korytarza i wyliczenia wynagrodzenia metodą parametryczną?

 2. józef pisze:

  Panie Piotrze
  Z Pańskiego wywiadu zaniepokoiło mnie poniższe stwierdzenie:
  ,,- Jeśli podczas budowy linii przesyłowych istnieje możliwość szukania oszczędności, to na pewno w mniejszym stopniu dotyczy to cen materiałów czy wykonawstwa – wskazał.
  Prawnik ocenił, że możliwości oszczędności daje przede wszystkim wycena praw do nieruchomości, które mają zostać zajęte przez linie.”
  Stąd mam pytanie: czy w związku z tym należy domniemywać, że zamiast szukać obiektywnych sposobów ustalania wartości służebności i bk, PFSRM cały czas szuka sposobu na te oszczędności kosztem właścicieli wpisując się jednocześnie do grona wykonawców cichej realizacji polityki Państwa wspomagającego pp różnymi sposobami.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Józefie,
   dopiero teraz uświadomiłem sobie, o co Panu chodzi – nie chodziło oczywiście, o to że możliwości oszczędności wynikają z wycen (znaczy celowe zniekształcanie wycen), tylko że oszczędności szuka się na kosztach pozyskania praw do nieruchomości.

 3. Piotr Zamroch pisze:

  Panie Józefie,
  powinien Pan domniemywać, że PFSRM nie ma nic wspólnego z żadną ze stron sporów przesyłowych, ponadto że projekty standardu mają przede wszystkim odpowiadać prawu. Czyta Pan to co chce Pan przeczytać – powiedziałem, że przedsiębiorcy mogą szukać oszczędności prowadzące negocjacje, korzystając z postawy części właścicieli, którzy godzą się na ograniczenie własności bez istotnego wynagrodzenia, ponadto korzystać z alternatywnych trybów pozyskiwania praw, żeby zmniejszyć koszty. To obserwacja rzeczywistości, nie ma nic wspólnego z PFSRM ani standardami.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *