Wycena wynagrodzeń i odszkodowań dla urządzeń przesyłowych – projekt standardu

Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych opublikowała niedawno nowy projekt specjalistycznego standardu wyceny dla odszkodowań i wynagrodzeń należnych z uwagi na lokalizację i korzystanie z urządzeń przesyłowych.

Wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu w znakomitej większości przypadków ustalane jest na podstawie operatów szacunkowych, zatem sprawa jest bardzo istotna.

To druga próba uzgodnienia standardu – poprzednia spotkała się z negatywnym przyjęciem ze strony pozostałych organizacji zrzeszających rzeczoznawców. Obecnie projekt pozbawiony został wielu szczegółowych rozwiązań.

W mojej ocenie jest jednak zbyt ogólny – mocno niepokoi mnie, że rzeczoznawcy zmuszeni są dokonywać uzgodnień na tak podstawowym poziomie. Z drugiej strony, lektura standardu i jego zrozumienie nie jest utrudnione, czego nie można powiedzieć o niektórych operatach.

Zachęcam zatem do zapoznania się z projektem – na bieżąco będę informował Cię o publikacji stanowisk wobec zaproponowanych rozwiązań przez inne organizacje rzeczoznawców.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Małgorzata Listopad 7, 2012 o 14:27

Witam zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc z rozwiązaniu sprawy ponieważ ma mojej działce rolnej zainstalowano przewody Średniego napięcia przez Tauron Polska br.Problem ten dotyczy 3 przewodów rozciągniętych na obszarze ponad 80m oraz droga dojazdowa do sługów (nowych trzech nie znajdujących się na terenie) wynosząca ponad 60m jednak że na terenie znajdują się też kolejny 3 słupy zainstalowane dosyć dawno.Napisałam pismo w którym otrzymałam odpowiedz że za służebność bezterminową i odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu otrzymam jednorazowo tylko 645,08zł proszę o odpowiedz czy tak powinno być czy sprawę skierować na drogę sądową z góry dziękuje Małgorzata Hawryluk

Odpowiedz

Piotr Zamroch Listopad 8, 2012 o 08:16

Pani Małgorzato,
trudno mi weryfikować kwoty wynagrodzenia za ustanowienie służebności, dla ich oceny konieczna jest wiedza o wartości nieruchomości, charakterze linii, sposobie jej przebiegu przez nieruchomość itp. To sporo czynników. Mogę Pani pomóc jeżeli chodzi o wątpliwości stricte prawne, nie jestem rzeczoznawcą majątkowym i wolałbym nie wypowiadać się w przedmiocie poprawności kwot wynagrodzenia.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 7, 2012 o 15:27

Projekt jest baaardzo ogólny. Nie brakuje mi w nim tych wszystkich szczegółowych wzorów, które spotkały się z największą krytyką rzeczoznawców – dobrze, ze je usuneli. Niepokoi mnie natomiast że usunięto wiele ogólnych, ale i bardzo ważnych wskazówek np tę:
„1.2. Na wartość służebności przesyłu składa się obniżenie wartości rynkowej
nieruchomości, spowodowane negatywnymi skutkami lokalizacji urządzenia
przesyłowego oraz wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości przez
przedsiębiorstwo przesyłowe w pasie służebności przesyłu, w czasie eksploatacji
urządzenia.”
Komuś to przeszkadzało, dlaczego?
Zwróciłam też uwagę na nowość: oddzielne ustalanie obniżenia wartości gruntu w wyniku lokalizacji urządzeń przesyłowych i oddzielne obliczanie wynagrodzenia za służebność. Wcale mi się to nie podoba, czuję ze będą z tym kłopoty. Niektórzy rzeczoznawcy mogą to zrozumieć tak, ze utrata wartości nieruchomości nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za służebność.
Chyba jednak lepiej, ze nie udaje im się tego standardu wprowadzić w życie…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: