Gdzie się podziała książka?

W ostatnich dniach otrzymuję sporo zapytań, czy i gdzie można nabyć książkę. Niestety obecnie jest to niemożliwe, gdyż skończył się nakład, a wydruk kolejnego wymaga aktualizacji treści.

Obecnie pracujemy nad drugim wydaniem, które powinno być gotowe do druku na początku kwietnia.

Dlaczego konieczna jest aktualizacja treści? Przede wszystkim wynika to z efektów swoistej „burzy mózgów”, czyli dyskusji środowiskowej nad projektem standardu KSWS-4 (który jest zalecany przez PFSRM do stosowania od początku tego roku). Nie bez znaczenia jest też przełom jaki nastąpił w orzecznictwie w przedmiocie stosunku administracyjnego ograniczenia własności do zasiedzenia służebności.

W trakcie dyskusji, o której wspomniałem, przygotowano kilka wartościowych opinii prawnych, swoje stanowiska przedstawiły też różne organizacje zrzeszające rzeczoznawców majątkowych. Co ważne, w rozważaniach poruszano kwestie, które są ledwie obecne w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Judykatura daje wskazówki na dużym poziomie ogólności, a dyskusja środowiskowa dotyczyła bardzo konkretnych zagadnień.

Oczywiście nie chodzi obecnie o ogłoszenie światu jednej prawdy, bo wyrażane stanowiska zawierały często istotne różnice, jednak można wyróżnić założenia charakterystyczne dla większości opiniujących.

W środowisku rzeczoznawców coraz silniej podkreśla się, iż to oni powinni wywierać wpływ na orzecznictwo w zakresie wartości służebności przesyłu, nie zaś odwrotnie. To prawda – żeby jednak rzeczywiście dokonał się postęp, prawnicy muszą lepiej zrozumieć proces określania wartości, a rzeczoznawcy aspekty prawne sytuacji faktycznych, które badają.

I tego sobie życzmy 🙂

Snapseed

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły

 1. Michał pisze:

  W nawiązaniu do powyższego postu chcę zainteresować czytelników blogu przesył-energii.pl monografią Małgorzaty-Balwickiej Szczyrba pt. Korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorców przesyłowych – właścicieli urządzeń przesyłowych. Jest to bardzo rzetelna publikacja, obszernie przedstawia zagadnienie urządzeń przesyłowych i tytułów prawnych do nieruchomości, bardzo bogaty przegląd literatury i orzecznictwa.

 2. Piotr Zamroch pisze:

  Panie Michale,
  dzięki za informację, już kupiłem.

 3. Jan pisze:

  Właśnie poszukuję tej publikacji. W takim razie jestem zmuszony poczekać na dodruk. Pozdrawiam serdecznie.

 4. Alicja pisze:

  Pilnie poszukuję tej książki i nie mogę czekać na dodruk. Może jest ktoś kto mógłby się podzielić, albo dać namiar na miejsce gdzie jeszcze ją można dostać? (Warszawa obszukana wzdłuż i wszerz). Proszę o jakiekolwiek wskazówki.
  Pozdrawiam,
  Alicja.

  • Mateusz pisze:

   Na stronie PFSRM ostatnio widziałem (sklep online), a jak nie to proszę o kontakt ze mną, mogę odsprzedać 😉

   Pozdrawiam,
   Mateusz

   • Alicja pisze:

    Dziękuję za odpowiedz. Owszem, jest na stronie ale na stanie brak. Byłam nawet w głównej siedzibie PFSRM w Warszawie i tam mili Panowie i Panie szczerze zmartwieni też nie potrafili mi pomóc. Juz znalazłam pomoc i rozwiązanie 🙂 Pozdrawiam.

 5. Paweł pisze:

  Dzień dobry, początek kwietnia za nami, udało się coś w ruszyć w temacie książki?

 6. Piotr pisze:

  Dzień dobry!

  Czy coś już wiadomo o drugim wydaniu książki?

  Z poważaniem

  adw. Piotr Przygoda

  • Piotr Zamroch pisze:

   Już za chwileczkę, już za momencik … 🙂 Panie Piotrze proszę wybaczyć żart, ale sam do końca nie wiem. Wszystko zostało napisane i z tego co wiem kończy się skład książki, ale skończyć się nie może…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *