Służebność przesyłu już wkrótce bez podatku?

Rada Ministrów we wtorek 18 marca przyjęła projekt ustawy o zmianie m.in ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez Ministra Finansów.

Dla spraw przesyłowych to niezwykle ważna nowelizacja, gdyż wprowadza zwolnienie z podatku wynagrodzeń uzyskanych za ustanowienie służebności przesyłu.

Opodatkowanie tych wynagrodzeń od dłuższego czasu budziło kontrowersje i było przedmiotem rozbieżnych orzeczeń sądowych. Głównym powodem takiego stanu był odszkodowawczy w części charakter tego świadczenia, jak i istniejące zwolnienie z podatku wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej na gruntach rolnych oraz odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Projekt ustawy został skierowany do Sejmu.

20140303_091430_1 (1)

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły
Konferencja Puls Biznesu

Komentarz do tego wpisu post

 1. Agnieszka pisze:

  Panie Piotrze,
  jak wygląda sytuacja w przypadku wynagrodzenia za bezumowne korzystanie?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Agnieszko,
   z orzeczeń, które ja znam wynika, że jest opodatkowane i w tym zakresie nie przewiduje się zwolnienia.

 2. Marzena pisze:

  Witam serdecznie Panie Piotrze,
  Dzisiaj po raz pierwszy mam okazję zapoznać się z obszerną treścią Pańskiego bloga, który z pewnością na dłuższy czas będzie moją podstawową literaturą 🙂

  Proszę o wskazówki:
  Otrzymałam wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu, jestem płatnikiem VAT – nie prowadzę działalności gospodarczej, czy w związku z tym mam obowiązek wystawienia faktury VAT i potraktowania tegoż wynagrodzenia jako mój przychód? Czy wynagrodzenie zatem obciążone jest zarówno podatkiem dochodowym jak i VAT, co powoduje, że ustanowione wynagrodzenie zostanie „zjedzone” przez podatki?

  Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, borykam się bowiem z Urzędem Skarbowym w tym zakresie, dla którego materia ta jest jeszcze nie znana:)

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Marzeno,
   nie chciałbym wypowiadać się odnośnie podatku VAT, w tym zakresie musi Pani niestety zasięgnąć porady doradcy podatkowego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *