Zwolnienie wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu z podatku od 2014 r.

Temat podatków od służebności prześladuje mnie ostatnio. Zobowiązałem się, w zasadzie publicznie, że nadrobię braki w wiedzy z zakresu opodatkowania służebności.

Dla potwierdzenia, że zabrałem się do roboty przekazuję dobre wiadomości, chyba dla obu stron zaangażowanych w ustanowienie służebności przesyłu.

Doniesienia prasowe o planowanym zwolnieniu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu z podatku dochodowego okazały się niebezpodstawne. Ministerstwo Finansów udostępniło projekt ustawy z 17 października 2013 r., który przewiduje dodanie w art. 21 punktu 120 a, zgodnie z treścią którego:

„Wolne od podatku dochodowego są wynagrodzenia otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego”.

Zgodnie z przepisem art. 12 projektu ustawy, wskazany przepis będzie miał zastosowanie dla dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r. Z kolei przepis art. 13 pkt 4 przewiduje, że ustawa w tym zakresie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

To Ci nowina, dopiero co się za podatki zabrałem, a już mam przyjemność powiadomić Was, że nasz ustawodawca zorientował się, że wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu co do zasady pełni funkcje odszkodowawcze.

Byłbym zapomniał – projekty możesz pobrać w zakładce Prace ustawodawcze, niestety są to wersje nieedytowalne (ważne treści są na stronach 26 i 45).

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły
Konferencja Puls Biznesu

54 Komentarze do tego wpisu post

 1. Witold pisze:

  Witam
  Bardzo dziękuję za ciekawą informacje !

 2. GRAZYNA pisze:

  zawsze mówiłam, że Pana – to TĘGA główunia !

 3. Lucyna pisze:

  Panie Piotrze,

  dzięki za dobrą wiadomość -wykorzystam

  pozdrawiam serdecznie

 4. ALICJA pisze:

  Witam serdecznie Panie Piotrze.
  Zgodnie z Pana podpowiedzią, że prowadzący gospodarstwo rolne jest za zwolniony z podatku PIT za otrzymaną służebność, zwróciłam się o wyjaśnienie do Izby Skarbowej. Chciałam to mieć czarno na białym w momencie rocznego rozliczania się z urzędem skarbowym.
  Niestety, Izba Skarbowa przysłała mi negatywne dla mnie wyjaśnienie. Złożyłam więc skargę do Sądu Administracyjnego i oczekuję na odpowiedź.
  Jak dobrze rozumuję, zwolnienie z podatku za służebność obowiązywać będzie dopiero w 2014r. więc ja ustawowo nie mam w tym roku szansy na ulgę podatkową.

 5. Zbyszek pisze:

  Witam Panie Piotrze
  Dobrze się czyta Pańskie optymistyczne informacje o projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dn. 17 października 2013 r. Jednakże mam pytanie jak ma się ten projekt do uchwalonej 08-11-2013 r. przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o.p.d.o.f, która teraz czeka na podpis Prezydenta RP i czy tam znalazła się zapowiadana ulga podatkowa służebności przesyłu. Proszę o odpowiedź na powyższe pytanie.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Zbyszku,
   według mnie to są odrębne nowelizacje, ich zakres przedmiotowy nie pokrywa się. Projekt, o którym napisałem nie trafił jeszcze do Sejmu, został opracowany przez MF. Trochę dziwi założona datą wejścia w życie zwolnienia dla służebności przesyłu w tych warunkach, ale kto wie. Dobrze, że takie pomysły trafiają do głowy pracownikom Ministerstwa Finansów.

 6. Agnieszka pisze:

  Szanowny Panie,
  gratuluję bloga, informacje bardzo użyteczne, czyta się z zaciekawieniem, szczególnie jak ma się podobne problemy. Mam pytanie z zakresu podatku. Przez naszą działkę rolną będzie przebiagała linia elektroenergetyczna 400kv. Zostanie posadowiony słup. Do tej pory był płacony podatek rolny tej działki, jak przeczytałam słupy linii energetycznej są elementami sieci technicznych, które zgodnie z przepisem art. 3 ust. 3 ustawy Prawo budowlane są budowlami. Zatem należy uznać, że przedmiotowa działka na której posadowiony będzie słup linii energetycznej stanie się działką zabudowaną. I w związku z tym będę zobligowana do płacenia podatku od nieruchomości jak mniemam? Proszę o rozszerzenie tej kwestii i utwierdzenie mnie w przekonaniu. Idąc dalej czy wobec tego skoro poniekąd została mi ta inwestycja dobra publicznego (linia 400 kv) narzucona, bo się z nią nie zgadzam to kto powinien regulować tenże przyszły podatek od nieruchomości? I czy nie powinnam być o tym poinformowana przed podpisaniem umowy o służebności przesyłu a wręcz czy ten zapis nie powinien być ujęty we wspomnianej umowie? Będę wdzięczna za rozszerzenie tego wątku i rozjaśnienie nurtującego mnie problemu.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Agnieszko,
   ie jestem specjalistą w sprawach podatkowych.

  • Aneta pisze:

   Witam Pani Agnieszko,
   A jak jest możliwe, że nie godząc się na tę inwestycję – dobra publicznego – jak Pani napisała, została Pani ta inwestycja narzucona, otrzymała Pani decyzję administacyjną art 124 gosp.nier.?

 7. Danuta pisze:

  Jutro idę do sądu – być może po orzeczenie końcowe. Niezależnie od tego jakie ono będzie i tak będzie apelacja jednej bądź drugiej strony, więc wkroczę w 2014 rok.
  Zwolnienie służebności przesyłu z podatku dochodowego to informacja dla nas wszystkich bardzo pozytywna , mam nadzieję że ustawa wejdzie w życie w projektowanym kształcie.

 8. A pisze:

  Ten projekt nowelizacji jest na razie na dosc wczesnym etapie, jego najnowsza wersja (z 19 grudnia) jest na razie analizowana przez Komitet Rady Ministrow. Gdy zostanie przekazany do Sejmu, dalsze informacje beda dostepne na stronie Rzadowego Centrum Legislacji http://www.rcl.gov.pl/ . Jesli ktos bedzie sledzil jego dalsze losy i beda jakies aktualizacje, prosze dodac komentarz. Mysle ze ewentualne wejscie w zycie jesli po drodze nic sie nie zmieni, to kwestia co najmniej kilku tygodni, a raczej kilku miesiecy.

 9. A pisze:

  Nie wiem, czemu ale z ponizszego wynika, ze to w ogole nie bylo analizowane przez rzad 28 stycznia (a niby bylo czescia nowelizacji rekomendowanej przez Komitet Staly pod obrady 28 stycznia);

  http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/projekty-ustaw-przeslan/296,Projekty-ustaw-przeslane-do-Sejmu-RP.html

  W kazdym razie w projekcie z 28 stycznia nie ma w ogole mowy o sluzebnosci przesylu :((

 10. A pisze:

  znalazla Pani jego tresc? bo tutaj widze tylko na jakim jest etapie, tzn dopiero w Komisji Prawniczej

  • A pisze:

   Ale ten projekt nie jest jeszcze na tak zaawansownym etapie, to chyba ma byc dopiero w tym projekcie http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/161450/katalog/161480, ktory jest w Komisji Pranniczej, niestety to jest skan i nie mozna go przeszukac po slowach kluczowych 🙁

   • Katarzyna pisze:

    Mam nadzieję, ze tak właśnie jest i że to po prostu inny projekt. Ciekawi mnie kwestia opodatkowania, bo sama w tym roku otrzymam (mam nadzieję) wynagrodzenie za służebność, ale przyznam że brak mi cierpliwości by szczegółowo śledzić te wszystkie projekty zmian.

    • A pisze:

     Tak, jest to zwolnienie w tym wlasnie projekcie zalaczonym przeze mnie powyzej, strona 27, art. 21, nowo dodany pkt 120a to wlasnie zwolnienie sluzebnosci przesylu, projekt zostal zarekomendowany przez Komitet Staly, jest teraz w Komisji Prawniczej

     • A pisze:

      A jak w ogole ze zwolnieniem za bezumowne korzystanie w przeszlosci skoro w projekcie jest tylko mowa o sluzebnosci przesylu?

    • A pisze:

     Pani Katarzyno,

     moze skontaktujemy sie prywatnie wymienic doswiadczenia, bo wydaje mi sie, ze jestesmy na tym samym etapie patrzac na inne Pani wpisy, wlasnie tez zaczalem negocjacje z moim ZE, jesli byloby to mozliwe, prosze dac znac

  • Katarzyna pisze:

   Dodam, ze jest w nim punkt mówiący o zwolnieniu wynagrodzenia za służebność przesyłu z podatku dochodowego.
   Jest dobrze:)

 11. Alicja pisze:

  Pani Katarzyno.
  Przeglądam ten projekt i nie widzę tego zwolnienia. Projekt wogóle nie przewiduje zmian art.21 dotyczącego zwolnień od podatku.

  • Katarzyna pisze:

   Ja czytałam tylko uzasadnienie projektu z linka podanego wyżej przez A – sam projekt bardzo wolno się u mnie otwierał więc spasowałam. W uzasadnieniu projektu (z datą z lutego 2014 więc świeżutki) w punkcie bodajże 17 zapisano, ze zwolnienie jest przewidziane oraz podano uzasadnienie tego zwolnienia.

 12. Zbyszek pisze:

  Interesujący nas wszystkich projekt zmiany ustawy wprowadzający zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych służebność przesyłu będzie m. in. tematem obrad Rady Ministrów w dniu 11-03-2014 r.

  http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/porzadek-obrad-rady-min/2014/2490,2014.html

 13. Zbyszek pisze:

  Niestety niespodziewanie 10 marca wycofano z planu posiedzenia RM 11-03-2014 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego musimy czekać dalej na rozwój sytuacji, aż Rada Ministrów zajmie się tym projektem ustawy.

 14. Jarosław pisze:

  Jakieś nowości po dzisiejszym posiedzeniu Rządu?

 15. Adam pisze:

  Z tekstu artykułu z GP wynika , że Rząd przyjął treść nowelizacji ustawy o PDOF w dniu 18.03.2014 i będzie ona działać z mocą wstecz od 01.01.2014. Zatem brzmi to optymistycznie.

  http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/785526,sluzebnosc-przesylu-na-razie-jeszcze-z-pit.html

 16. Alek pisze:

  Dziwne, ze to jeszcze nie trafilo do Sejmu, bo od etapu Rady Ministrow minelo juz kilka tygodni

 17. Mirek pisze:

  Pismo Ministerstwa Finansów – Podsekretarza Stanu

  z dnia 10 lipca 2013 r.

  DD3/033/101/CRS/13/RD-70020

  Biuletyn Skarbowy 2013/4 str. 21

  Orzeczenie dotyczy:
  Dz.U.2014.121: art. 305[1],
  Dz.U.2012.361: art. 21 ust. 1 pkt 120
  W orzeczeniu powołano sprawy:
  II FSK 654/2010, II FSK 88/2010
  Na gruncie prawa cywilnego służebność przesyłu nie jest ani służebnością gruntową, ani służebnością osobistą, lecz stanowi odrębny od nich rodzaj służebności.

  Otrzymane wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy PIT, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy PIT jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PIT.

 18. Mirek pisze:

  a z drugiej strony
  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 września 2011 r. II FSK 654/2010

  http://orzeczenia.nsa.gov.pl
  Przegląd Orzecznictwa Podatkowego 2012/2 poz. 30

  Przewidziana w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) ulga podatkowa z tytułu odszkodowania wypłaconego, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, przysługuje także z tytułu ustanowienia służebności przesyłu jako odmiany służebności gruntowej

  Orzeczenie dotyczy:
  Dz.U.2012.361: art. 21 ust. 1 pkt 120,
  Dz.U.1964.16.94: art. XLIX § 1
  Orzeczenie zostało powołane w sprawach:
  IBPBII/1/415-1006/13/JP, IBPBII/1/415-864/13/MCZ, ILPB1/415-1012/13-2/AMN, ILPB2/415-610/13-2/TR, IBPBII/1/415-613/13/MZ, IPPB2/415-425/13-3/MK1, IPPB2/415-527/13-2/MK1, ITPB1/415-657/13/AK, ILPB1/415-479/13-2/TW, IBPBII/1/415-431/13/MCZ, DD3/033/101/CRS/13/RD-70020, ITPB1/415-480/13/IG, ITPB1/415-641/13/EM, ITPB4/415-15/13/MT, ITPB4/415-11/13/TK, ITPB2/415-322/13/BK, IPPB4/415-306/13-2/JK4, ILPB2/415-234/13-4/AJ, IPPB1/415-386/13-2/EC, ITPB2/415-275/13/BK, ITPB2/415-237a/13/BK, DD3/0602/46/IMD/13/RWPD-36409/RD-46389/13, ILPB2/415-116/13-2/TR, ITPB2/415-100/13/MN, ITPB2/415-122/13/BK, ITPB2/415-121/13/DSZ, ITPB2/415-1135/12/MN, ITPB2/415-1136/12/MN, IPPB4/415-1035/12-2/SP, ILPB1/415-1189/12-2/AP, ILPB1/415-1190/12-2/AP, ILPB1/415-1191/12-2/AP, ILPB1/415-1192/12-2/AP, ILPB1/415-1193/12-2/AP, ILPB1/415-1194/12-2/AP, ITPB2/415-907/12/BK, IBPBII/1/415-785/12/BJ, IBPBII/1/415-786/12/BJ, 
  W orzeczeniu powołano sprawy:
  II FSK 88/2010

 19. Magdalena pisze:

  Czy jest konkretna decyzja w sprawie podatku od służebności przesyłu?Izba Skarbowa wydała mi interpretację iż muszę taki podatek zapłacić-a konkretnie od służebności przesyłu linia dwutorowa 400V.Umowy jeszcze nie podpisaliśmy-ale do końca tego roku na pewno będziemy musieli.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Magdaleno,
   obecnie oczekujemy na ustawę zwalniająca wynagrodzenie za ustanowienie służebności z podatku. Na dziś na takie zwolnienie można liczyć jedynie dla gospodarstw rolnych, a i to dopiero w sądzie administracyjnym. Jeżeli zatem takiego rodzaju nieruchomości dotyczy wydana Pani interpretacja zachęcam do jej zaskarżenia.

 20. Paweł pisze:

  Witam
  I co dalej z ustawą zwalniającą od uiszczenia podatku od służebność przesyłu?
  Może ktoś się orientuje?

 21. Marzena pisze:

  witam, Panie Piotrze,
  chciałabym się dowiedzieć czy już coś wiadomo o tym zwolnieniu z pit przy ustanowieniu służebności przesyłu. Czy to też dotyczy działek rekreacyjnych- mieszkalnych bo taką będziemy teraz mieli kwalifikację działki. Ustanowienie jest dopiero w fazie negocjacji dot. ceny.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Marzeno,
   na razie projektowana ustawa przewiduje ogólne zwolnienie, niezależnie od przeznaczenia nieruchomości. Ustawa jest obecnie przedmiotem prac parlamentarnych.

 22. Marek pisze:

  Panie Józefie,
  Podlinkowany przez Pana artykół dotyczy zwolnienie tylko rolników a nie wszystkich zainteresowanych. Kluczem jest stwierdzenie „…dotyczy terenów wchodzacych w skład gospodarstwa rolnego…”

 23. Adam pisze:

  czy ktoś wie pod jakim nr druku w Sejmie jest ta nasza ustawa o zwolnieniu z PDOF służebności przesyłu , bo znalazłem projekt nowelizacji ustawy o PDOF, ale nic w niej nie ma o służebnościach. Kiedy wreszcie będzie ona uchwalona?

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/druk.xsp?documentId=E8F30ABCA4BB17BAC1257D1500445031

 24. Adam pisze:

  Znalazłem tę ustawę, ona leży w Sejmie od kwietnia br. Może trzeba napisać kilka listów do posłów przez osoby zainteresowane , aby zabrali się za robotę!

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/druk.xsp?documentId=CF356AACB0C52119C1257CC3004DB165

  po pkt 120 dodaje się pkt 120a w brzmieniu:
  „120a) wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu, w rozumieniu przepisów prawa cywilnego;”;

  Art. 13. Przepisy ustawy wymienionej w art. 2 w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 3, 3e i pkt 49 lit. b oraz pkt 120a, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2014 r.

 25. Paweł pisze:

  Adam, 17 września prezydent podpisał ustawę.

  Panie Piotrze, czyli osoby nie bedace rolnikami nie zapłacą już podatku?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *