Co w gazociągach piszczy

Spółki dystrybuujące gaz 1 lipca 2013 r. połączyły się (poprzez przejęcie) tworząc jedną spółkę o krajowym zasięgu działania. Do 12 września 2013 r. nowa spółka działała pod firmą PGNiG SPV 4 sp. z o.o., od tej daty zaś nazwa spółki brzmi Polska Spółka Gazownictwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W ramach PSG funkcjonuje 6 oddziałów zlokalizowanych w:

  • Gdańsku (dawna Pomorska Spółka Gazownictwa),
  • Poznaniu (dawna Wielkopolska Spółka Gazownictwa),
  • Warszawie (dawna Mazowiecka Spółka Gazownictwa),
  • Wrocławiu (dawna Dolnośląska Spółka Gazownictwa),
  • Tarnowie (dawna Karpacka Spółka Gazownictwa),
  • Zabrzu (dawna Górnośląska Spółka Gazownictwa).

Siedzibą nowej spółki jest Warszawa, a jej adres to Marcina Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa.

20130822_182914_1

Dla PSG sądem właściwym np. w sprawach o zawezwanie do próby ugodowej jest Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie. Powództwa jednak np. w sprawach o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości, można wytoczyć przed sąd według siedziby oddziału, z którego działalnością jest związana sprawa.

Zainteresowani mogą pobrać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego pod tym adresem, wpisując numer KRS 0000374001.

Żeby zatrzeć złe wrażenie, że namawiam do występowania z roszczeniami przeciwko gazownikom, muszę powiedzieć, że jedno ze szkoleń dla południowych, wówczas jeszcze, spółek wspominam bardzo dobrze, a poziom uczestników był naprawdę wysoki. Bardzo mili ludzie, tylko za służebności nie chcą za bardzo płacić 🙂

Taka sytuacja …

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Wrzesień 17, 2013 o 09:39

Panie Piotrze
Czy ja dobrze rozumiem, że teraz zawezwanie do próby ugodowej w zakresie usunięcia urządzeń przesyłowych i zapłaty z tytułu bezumownego korzystania nie przerywa biegu zasiedzenia? To co szybko i tanio przerwie ? Przecież wystapienie z wnioskiem o ustanowienie służebności nie dość, że związane jest z wysokimi kosztami to jeszcze prawie zawsze kończy się zasiedzeniem.

Odpowiedz

Piotr Zamroch Wrzesień 19, 2013 o 20:24

Pani Anno,
należy zawezwać jednocześnie do usunięcia urządzeń, wówczas nie ma wątpliwości. Można też zawezwać do ustanowienia służebności przesyłu.

Odpowiedz

Anna Wrzesień 20, 2013 o 04:51

Panie Piotrze,
Bóg Panu zapłać, wysyłam zawezwanie do próby ugodowej w zakresie usunięcia urządzeń i zapłaty z tutułu bezumownego korzystania razem. Mam nadzieję, że będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Ilona Wrzesień 20, 2013 o 17:05

I jeszcze o gazownictwie-świeżynka- SN sygn. II CSK 10/13

Odpowiedz

Katarzyna Wrzesień 20, 2013 o 17:30

“SN przypomniał, że w latach 1950-89 przedsiębiorstwa państwowe nie miały formalnie żadnych składników majątkowych, zgodnie z obowiązującą wówczas zasadą tzw. jednolitego funduszu własności państwowej. Właścicielem i posiadaczem mógł być tylko Skarb Państwa, a przedsiębiorstwo mogło być, co najwyżej ich dzierżycielem, wykonującym swoją działalność na przekazanym przez państwo majątku.

– Dlatego do przeniesienia posiadania majątku nie wystarczy sam akt normatywny, zmiana przepisów – powiedział sędzia Mirosław Bączyk. Dodał, że kwestia przeniesienia posiadania urządzeń i gruntów mogła być oznaczona w późniejszej decyzji lub umowie, ale operator sieci tego nie wykazał.

W takiej sytuacji – jak uznał SN – nie może być mowy o zasiedzeniu służebności. Musi nastąpić formalne przeniesienie posiadania urządzeń – jako podstawa do ustanowienia służebności gruntowej. ”

Tyle znalazłam na ten temat, uzasadnienia wyroku na razie nie ma. Wygląda to ciekawie, pierwszy raz od dawna jakiś wyrok SN sugerujący, ze coś się tam rusza na korzyść właścicieli. No chyba, ze to tylko tak wygląda na pierwszy rzut oka a na drugi będzie gorzej…

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 24, 2013 o 13:46

Witam. Mam nietypową sprawę. Zgłosiłem się do kancelarii prawnej(nie wiem czy można wymieniać nazwy) w sprawie służebności. Po rozmowach wydaje się wszystko ok. Sprawę przedstawili w sposób taki że wpłacam 300 za obsługę, pierwsze piszą z właścicielem urządzenia- jeśli nic nie uda się załatwić to postępowanie nieprocesowe by nie narażać na koszty. Wynagrodzenie dla nich 30% za wygraną sprawę. Zastanawia mnie tylko kwestia umowy jaką otrzymałem. Jest ona na zasadzie cesji. Czy ktoś z Państwa jest w stanie taką umowę przeglądnąć i ewentualnie wytłumaczyć jakie zagrożenia z niej płyną??

Odpowiedz

Piotr Zamroch Wrzesień 25, 2013 o 14:08

Odnośnie wpisu Pana Mariusza – bardzo proszę o wymianę doświadczeń odnośnie pełnomocników, czy też przedsiębiorców zajmujących się obsługą roszczeń w korespondencji prywatnej poza blogiem. Nie chciałbym, żeby ktoś miał pretensje o to w jaki sposób wypowiadają się czytelnicy bloga na temat jego usług, z drugiej strony dyskusja w blogu powinna dotyczyć aspektów prawnych utrzymywania urządzeń przesyłowych i w tym zakresie mogę Państwu pomóc.

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 27, 2013 o 14:53

Właśnie dlatego nie pisałem, kto i gdzie! Czy ktoś z forum wyrazi chęć sprawdzenia treści umowy,prześlę na e-mail skan. Dziękuje.

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 30, 2013 o 07:34

Witam,chciałem zapytać czy ktoś pomoże w tej kwestii?

Odpowiedz

Jeronimo Październik 7, 2013 o 15:33

Witam,
może kogoś zainteresuje konferencja,
nazywana z przyczyn od organizatora niezależnych – szkoleniem,
a dotycząca w 90% przesyłu:

http://www.ptrm.pl/aktualnosci/szkolenia/sluzebnosc-przesylu-i-uzytkowanie-wieczyste-praktyka-i-orzecznictwo

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez organizatora,
czyli Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych:
http://www.ptrm.pl/
formuła konferencji, to przedstawianie przypadków wziętych z życia
i podawanie sposobu rozwiązania problemu
plus otwarta dyskusja o problemie na sali.
Osoby przedstawiające prezentacje odpowiadają na pytania
do wyczerpania cierpliwości słuchaczy.
😉

Odpowiedz

Adam Listopad 21, 2013 o 17:17

Szanowny Panie,

a czy jest możliwość zawezwania do próbu ugodowej według właściwości oddziału spóki PSG? np. do sądu właściwego w zabrzu zamiast w warszawie?

Odpowiedz

Piotr Zamroch Listopad 22, 2013 o 19:10

Panie Adamie,
oddział nie ma osobowości prawnej, należy zawezwać według siedziby spółki.

Odpowiedz

Michał Listopad 26, 2013 o 13:38

Panie Piotrze, spotkałem się z opinią, wyrażoną przez prawnika, że ustanowienie służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa gazowniczego skutkuje koniecznością późniejszego wydania zgody tegoż przedsiębiorstwa na jakiekolwiek działania moje jako właściciela nieruchomości na tej, np. wykonania podziału lub sprzedaży. Czy to prawda?

Odpowiedz

Piotr Zamroch Listopad 26, 2013 o 16:18

Panie Michale,
nie jest to prawda, wręcz przeciwnie – służebność przesyłu jako prawo obciążające rzecz (nieruchomość) jest niewrażliwe na zmianę osoby właściciela. Jeżeli dokona Pan podziału nieruchomości służebność będzie obciążała obie podzielone nieruchomości – jest to przypadek służebności łącznej. Nieruchomość może Pan sprzedać, żaden problem, jednak zostanie sprzedana nieruchomość obciążona wpisem w dziale III KW.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: