Korytarze przesyłowe – Superstar

Służebność przesyłu wprowadzona do Kodeksu cywilnego w 2008 r., wywołała spory ferment w środowisku prawniczym, wkrótce stając się przedmiotem żywego zainteresowania właścicieli nieruchomości obciążonych urządzeniami przesyłowymi.

W mojej ocenie było to efektem kilku czynników: rosnącej świadomości prawnej społeczeństwa; dostępności informacji w Internecie oraz w czasopismach nieprawniczych (pamiętam artykuł o służebności w “Pani Domu”); przekonaniem o możliwości uzyskania niemałego wynagrodzenia, co w Czasach Kryzysu nabiera niebagatelnego znaczenia.

Korytarze przesyłowe jednak służebność przesyłu biją na głowę!

Po raz pierwszy widzę ustawę, która jest przedmiotem profesjonalnych szkoleń na etapie projektu w wersji skierowanej dopiero do konsultacji społecznych. Na marginesie, te konsultacje są niezwykle cenne w procesie ustawodawczym, naprawdę podnoszą ogólny poziom prawodawstwa (ustawę o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa oraz projekty ustawy znajdziesz w Bazie Wiedzy).

Pewnie wiesz, że to już druga próba uchwalenia specustawy dotyczącej urządzeń przesyłowych. O samym projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych, jego wadach i zaletach napiszę jeszcze wielokrotnie, dziś wspomnę jedynie, że jej dwa główne cele to: uregulowanie zaszłości oraz ułatwienie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego.

Oba cele oceniam pozytywnie, nie jesteśmy pierwszym krajem, który próbuje systemowo rozwiązać ten trudny problem. Innym się udało, wierzę, że my też damy radę – jakkolwiek na pewno nie w tym roku.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwo Fisz| Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Maj 13, 2012 o 22:34

Konsultacje społeczne na pewno podnoszą jakość legislacji, ale jak specustawa wejdzie w życie, to zapewne trafi do TK – i jestem bardzo ciekawy jak Trybunał sobie poradzi z tym problemem. Przy specustawie drogowej poważne wątpliwości zgłaszała Helsińska Fundacja Praw Człowieka , RPO i gminy, a ustawa w końcu została zaskarżona do TK i nie wiadomo jak to by się skończyło, gdyby nie fakt, że znaczną część zakwestionowanych przepisów uchylono. Przy korytarzach przesyłowych lżej raczej nie będzie .

Odpowiedz

Piotr Zamroch Maj 14, 2012 o 13:11

Zgodność zapisów z Konstytucją to z pewnością jedno z najważniejszych wyzwań stojących przez autorami projektu. Wątpliwości w tym zakresie podnoszone są w zasadzie od początku prac. Konsultujący projekt oczywiście bardziej skupiają się branżach, które reprezentują, jednak dużo jest również cennych, praktycznych uwag odnośnie realizacji celów ustawy, błędów merytorycznych czy też nieuwzględniania wzajemnych związków pomiędzy normami.

Odpowiedz

Michał Maj 14, 2012 o 16:25

Właśnie pracuję nad referatem “Niekonstytucyjność projektu ustawy o korytarzach przesyłowych” na jedną z konferencji energetycznych.

Odpowiedz

Piotr Zamroch Maj 14, 2012 o 17:48

Panie Michale!
Mój współpracownik Iwo, mówił mi już o Pana zainteresowaniu kwestią korytarzy przesyłowych – proszę mnie poprawić, jeżeli mylę osobę 🙂
Znam też Pana przemyślenia, które publikuje Pan w sieci odnośnie służebności, dlatego jestem pewien, że referat będzie zawierał wiele cennych uwag. Jeżeli będzie chciał Pan podzielić się wrażeniami, czy też przemyśleniami po konferencji na moim blogu, będzie mi bardzo miło.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: