Każdy widzi to co chce

O tym, jak Sąd Najwyższy rozumie “widoczność urządzeń” – przesłankę niezbędną dla zasiedzenia służebności pisałem już wielokrotnie.

Czasem jednak lepiej pokazać niż opowiadać.

20130202_133637_0

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Luty 4, 2013 o 09:22

Jakieś rozwinięcie – dla laików? 🙂

Odpowiedz

Piotr Zamroch Luty 4, 2013 o 10:02

Panie Lechu,
Sąd Najwyższy przez urządzenia widoczne rozumie nie takie, które fizycznie wznoszą się na nieruchomości, lecz takie, o których właścicieli powinien wiedzieć na podstawie nazwijmy to okoliczności towarzyszących np. słupków znacznikowych, rury u sąsiada, topniejącego śniegu (jak na zdjęciu). Istotna jest zatem nie fizyczna widoczność (co wynika z interpretowanego językowo przepisu art. 2929 K.c.), lecz możliwość zorientowania się przez właściciela, że jego nieruchomość jest obciążona urządzeniami.

Odpowiedz

Lech Luty 4, 2013 o 10:04

Czyli chodzi o ten topniejący śnieg, teraz rozumiem 🙂

Odpowiedz

Katarzyna Luty 4, 2013 o 09:58

Może to taka zagadka: jakie urządzenia widoczne wypatrzył Sąd Najwyższy na załączonym obrazku i jaką szklaną kulą się w tym celu posłużył…
Stawiam na wodociąg. A może także gazociąg? Może też być kabel energetyczny i kanaliza…sanitarna i deszczowa. Kabel telekomunikacyjny? Wszystko widoczne jak na dłoni – w szklanej kuli oczywiście:)

Odpowiedz

Lech Luty 4, 2013 o 10:02

Trudno szukać czegoś, nie wiedząc czego. A i samo zdjęcie jest “podejrzanie” niewyraźne 🙂

Odpowiedz

Piotr Zamroch Luty 4, 2013 o 10:03

“Podejrzanie niewyraźne” to dobre określenie, na dorobek orzecznictwa SN w tym zakresie w ostatnich 10 latach 🙂

Odpowiedz

Sydonia Kwiecień 15, 2014 o 19:27

Czy mogłabym prosić o sygnaturę orzeczenia, w którym SN lub sąd powszechny wypowiedział się odnośnie topnienia śniegu jako znamiona widoczności urządzenia?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: