Rutyna jest zgubna…

No właśnie, rutyna.

Całymi dniami czytam, piszę, wygłaszam, odpowiadam itp. (staram się jednak kończyć przed 23.00, bo inaczej śnią mi się słupy i stare rury). Wydaje mi się, że na wiele pytań jestem w stanie odpowiedzieć bez większego zastanowienia…

Tak właśnie zrobiłem na pytanie Pani Ewy, czytelniczki bloga, która miała wątpliwość, czy wniosek o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu powinna opłacić 200 zł, czy 40 zł. Odpisałem, że 200 zł i że taka jest powszechna praktyka.

Na szczęście dopadła mnie refleksja. Ale dlaczego 200 zł, skoro służebność przesyłu jest innym prawem niż służebność gruntowa, a to dla wniosku o jej zasiedzenie ustawodawca wyznaczył opłatę w kwocie 200 zł?

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu dotyczy innego prawa i będzie podlegał opłacie stałej w kwocie 40 zł, na podstawie przepisu art. 23 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. To ogólna opłata od wniosku w sprawach nieprocesowych, stosowana do wszystkich pism, poza tymi, dla których w ustawie wyraźnie przewidziano inną kwotę.

Dla wniosku o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu takiej szczególnej opłaty nie przewidziano. Prawidłowość tej interpretacji potwierdził Sąd Okręgowy w Szczecinie. W podobnej sprawie (dotyczącej opłaty od wniosku o stwierdzenie zasiedzenia użytkowania wieczystego) w tym samym duchu wypowiedział się też niedawno Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 86/14, a wcześniej odnośnie do wniosku o ustanowienie służebności przesyłu w sprawie V Cz 38/10.

No i teraz mi wstyd, bo w ebooku o zasiedzeniu napisałem o opłacie w kwocie 200 zł, bez rozróżnienia na służebność gruntową i przesyłu.

Na szczęście nawet Sądowi Najwyższemu czasem detale gdzieś umkną 😉

20130905_110934_1_1

Piotr Zamroch
Podobne artykuły

  1. Mirek pisze:

    Witam, Panie Piotrze gdzie mógłbym znaleźć opinię dr. hab. Boska do projektu nowelizacji służebności z 2007 lub 2008 r., Pozdrawiam

  2. Mirek pisze:

    Ok, dziękuję .

  3. Jacek pisze:

    Panie Piotrze,
    dwa lata temu również złożyłem wniosek o zasiedzenie (w imieniu Klienta). We wniosku wnosiłem w pierwszej kolejności o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej, a dopiero w przypadku przyjęcia złej wiary – o zasiedzenie służebności przesyłu. Celowo uiściłem opłatę mniejszą (40 zł – od żądania ewentualnego). Sąd do tej pory nie wezwał do uzupełnienia opłaty:) Pozdrawiam serdecznie

  4. Gosia pisze:

    nie 200 a 2.000 zgodnie z art 40 !!!!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *