Pytania do TK a zawieszenie postępowania

Kilka dni temu udzieliłem krótkiego wywiadu dla Rzeczpospolitej, którego fragment możesz przeczytać na stronie rp.pl w dziale służebności. Swoją drogą warto tam zaglądać, bo strona jest często aktualizowana o nowe informacje z tej dziedziny.

Rozmowa dotyczyła możliwości zawieszenia postępowania o zasiedzenie służebności gruntowej (przesyłu), czy też innego postępowania, gdzie zgłoszono zarzut zasiedzenia, z uwagi na pytania prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego.

Sądy, co do zasady, odmawiają zawieszenia z uwagi na brak normy prawnej w Kodeksie postępowania cywilnego, która by odnosiła się do takiego właśnie przypadku. Trzeba przyznać, że takie zachowanie jest w pełni zgodne z prawem, choć w przypadku wydania orzeczenia sprzecznego ze stanowiskiem Trybunału, sprawa zapewne zostanie wznowiona.

Przykładowe postanowienie dotyczące tego problemu udostępniłem dziś z Bazie wiedzy, w dziale Sądy Okręgowe – wydał je Sąd Okręgowy w Słupsku w sprawie IV Cz 660/13.

Obok tego dodałem sporo nowych orzeczeń zarówno sądów okręgowych, jak i sądów apelacyjnych, zatem zapraszam do lektury, wszak warto poznać swój sąd.

Piotr Zamroch

Specjalizuję się w prawnych aspektach budowy, konserwacji i remontów urządzeń przesyłowych każdego rodzaju, na etapach ich prawnej lokalizacji, pozyskiwania praw do nieruchomości w trybie dobrowolnym i przymusowym oraz określania wartości wynagrodzeń i odszkodowań związanych z ograniczeniem prawa własności.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

 1. Agnieszka pisze:

  Panie Piotrze
  Mam pytanie o możliwość wznowienia postępowania po wyroku TK. Jest tu jakieś ograniczenie w czasie i termin nie jest chyba zbyt długi?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Agnieszko,
   tak właśnie jest – przytaczam treść przepisu art. 407 § 2 K.p.c.:
   W sytuacji określonej w art. 4011 skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli w chwili wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego orzeczenie, o którym mowa w art. 4011, nie było jeszcze prawomocne na skutek wniesienia środka odwoławczego, który został następnie odrzucony, termin biegnie od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu, a w wypadku wydania go na posiedzeniu jawnym – od dnia ogłoszenia tego postanowienia.

 2. Maria pisze:

  I tu muszę zwrócić honor Sądowi w Warszawie bo w moim przypadku zawiesił postępowanie z uwagi na pytanie do Trybunału Konstytucyjnego…..

 3. Aleksandra pisze:

  Witam Panie Piotrze,
  Jak wygląda sytuacja kiedy urządzenia przesyłowe podlegały przebudowie w latach 60 lub 90 czy przerywa to bieg zasiedzenia ?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Aleksandro,
   przebudowa urządzeń ma znaczenie jeżeli został zmieniony przebieg albo w sposób istotny zmieniły się parametry urządzenia, np. zwiększono napięcie z 220 kV na 400 kV. Przerwanie biegu zasiedzenia powoduje jego rozpoczęcie na nowo, zatem przebudowa w latach 60 nie ma dla Pani korzystnego znaczenia, w latach 90 już może mieć.

 4. Witam,
  W pełni się z Panem zgadzam. Sądy nie powinny zawieszać postępowania w przypadku skierowania pytania prawnego do TK.
  Taki sam problem (dotyczący prób zawieszenia postępowania z powodu wniosku do TK o kontrolę konstytucyjności) mają obecnie kierowcy zawodowi domagający się ryczałtów za nocleg. W tych sprawach sądy nie mają żadnych podstaw do zawieszania, ale w wydziałach pracy zdania są podobno podzielone i zdarzają się już (także podobno) przypadki zawieszenia z tego tylko powodu, że wniesiono wniosek do TK (nie wiadomo jeszcze nawet czy skierowano go na rozprawę!). Piszę o tym w moim blogu http://wynagrodzeniekierowcy.pl/trybunal-konstytucyjny-a-wnioski-o-zawieszenie-postepowania-w-sprawie-o-ryczalt-noclegowy/ a temat już wywołuje dyskusję o czym można poczytać w komentarzach.

  Na pewno skorzystam z orzeczenia, które podałeś. Gdybyś chciał dołączyć do dyskusji o zawieszeniu to zapraszam.

  Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *