Pytania do TK a zawieszenie postępowania
Kilka dni temu udzieliłem krótkiego wywiadu dla Rzeczpospolitej, którego fragment możesz przeczytać na stronie rp.pl w dziale służebności. Swoją drogą warto tam zaglądać, bo strona jest często aktualizowana o nowe informacje z tej dziedziny.
Rozmowa dotyczyła możliwości zawieszenia postępowania o zasiedzenie służebności gruntowej (przesyłu), czy też innego postępowania, gdzie zgłoszono zarzut zasiedzenia, z uwagi na pytania prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego.
Sądy, co do zasady, odmawiają zawieszenia z uwagi na brak normy prawnej w Kodeksie postępowania cywilnego, która by odnosiła się do takiego właśnie przypadku. Trzeba przyznać, że takie zachowanie jest w pełni zgodne z prawem, choć w przypadku wydania orzeczenia sprzecznego ze stanowiskiem Trybunału, sprawa zapewne zostanie wznowiona.
Przykładowe postanowienie dotyczące tego problemu udostępniłem dziś z Bazie wiedzy, w dziale Sądy Okręgowe – wydał je Sąd Okręgowy w Słupsku w sprawie IV Cz 660/13.
Obok tego dodałem sporo nowych orzeczeń zarówno sądów okręgowych, jak i sądów apelacyjnych, zatem zapraszam do lektury, wszak warto poznać swój sąd.
Panie Piotrze
Mam pytanie o możliwość wznowienia postępowania po wyroku TK. Jest tu jakieś ograniczenie w czasie i termin nie jest chyba zbyt długi?
Pani Agnieszko,
tak właśnie jest – przytaczam treść przepisu art. 407 § 2 K.p.c.:
W sytuacji określonej w art. 4011 skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli w chwili wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego orzeczenie, o którym mowa w art. 4011, nie było jeszcze prawomocne na skutek wniesienia środka odwoławczego, który został następnie odrzucony, termin biegnie od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu, a w wypadku wydania go na posiedzeniu jawnym – od dnia ogłoszenia tego postanowienia.
I tu muszę zwrócić honor Sądowi w Warszawie bo w moim przypadku zawiesił postępowanie z uwagi na pytanie do Trybunału Konstytucyjnego…..
Witam Panie Piotrze,
Jak wygląda sytuacja kiedy urządzenia przesyłowe podlegały przebudowie w latach 60 lub 90 czy przerywa to bieg zasiedzenia ?
Pani Aleksandro,
przebudowa urządzeń ma znaczenie jeżeli został zmieniony przebieg albo w sposób istotny zmieniły się parametry urządzenia, np. zwiększono napięcie z 220 kV na 400 kV. Przerwanie biegu zasiedzenia powoduje jego rozpoczęcie na nowo, zatem przebudowa w latach 60 nie ma dla Pani korzystnego znaczenia, w latach 90 już może mieć.
Witam,
W pełni się z Panem zgadzam. Sądy nie powinny zawieszać postępowania w przypadku skierowania pytania prawnego do TK.
Taki sam problem (dotyczący prób zawieszenia postępowania z powodu wniosku do TK o kontrolę konstytucyjności) mają obecnie kierowcy zawodowi domagający się ryczałtów za nocleg. W tych sprawach sądy nie mają żadnych podstaw do zawieszania, ale w wydziałach pracy zdania są podobno podzielone i zdarzają się już (także podobno) przypadki zawieszenia z tego tylko powodu, że wniesiono wniosek do TK (nie wiadomo jeszcze nawet czy skierowano go na rozprawę!). Piszę o tym w moim blogu http://wynagrodzeniekierowcy.pl/trybunal-konstytucyjny-a-wnioski-o-zawieszenie-postepowania-w-sprawie-o-ryczalt-noclegowy/ a temat już wywołuje dyskusję o czym można poczytać w komentarzach.
Na pewno skorzystam z orzeczenia, które podałeś. Gdybyś chciał dołączyć do dyskusji o zawieszeniu to zapraszam.
Pozdrawiam