Wzory wezwania do ustanowienia służebności i zawezwania do próby ugodowej

Często jestem przez Was pytany, co powinno zawierać pierwsze pismo w sprawie ustanowienia służebności przesyłu lub zaspokojenia roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości bez tytułu prawnego.

Odpowiadając w komentarzach pewne rzeczy muszę skracać i upraszczać, dlatego też przygotowałem wzory podstawowych pism wraz z omówieniem w formie e-booka, którego udostępniłem (zakładka “Pierwsze pisma” pod zdjęciem).

Opracowanie zawiera:

• wezwanie do ustanowienia służebności przesyłu,

• wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w zakresie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości,

• wezwanie do wykazania posiadania tytułu prawnego do nieruchomości.

Możesz wybrać, czy wolisz wezwać do ustanowienia służebności, gdzie pewne warunki umowy powinny od razu być sformułowane, czy też wystosować bardziej ogólne wezwanie do wykazania posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, inicjatywę w zakresie regulowania stanu prawnego urządzeń przekazując po części przedsiębiorcy.

Przygotowane przeze mnie wzory potraktuj proszę jako propozycję brzmienia wymienionych wyżej pism – mogą one mieć nieco inną formę i treść.

Piotr Zamroch
Podobne artykuły

 1. bartek pisze:

  i gdzie ten wzor?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Bartku,
   wzór jest w lewym panelu strony, pod zakładką Pierwsze pisma. Swoją drogą formuły grzecznościowe nie szkodzą nawet w necie.

   • tomasz pisze:

    Panie Piotrze, a jak to wygląda sprawa z punktu widzenia przedsiębiorcy, czy przedsiebiorstwa po przykladowo przegranej sprawie o odszkodowanie za bezumowne korzystanie, wystepuja same z wnioskiem o ustanowienie sluzebnosci przesylu na przyszlosc, czy nie zalezy im na tym i czekaja na ruch wlasciciela? Drugie moje pytanie dotyczy tego, czy wspolwlasciciel nieruchomosci moze zawrzec umowe sluzebnosci przesylu, sam z przedsiebiorstwem, czy potrzebuje zgody inny wspolwlascicieli? czy nie jest to czynnosc przekraczajaca zwykly zarzad nieruchmoscia. Z drugiej strony domyslam sie ze taka umowa nie wymaga formy aktu notarialnego i nie musi zostac ujawnione prawo przedsiebiorstwa w KW odnosnie do sluzebnosci.

    pozdrawiam 🙂

    • Piotr Zamroch pisze:

     Panie Tomku,
     przedsiębiorcy do zaspakajania roszczeń jakoś się nie wyrywają 🙂 zatem to po Pańskiej stronie leży inicjatywa.
     Jeżeli chodzi o ustanowienie służebności w formie umowy (wymagana forma notarialna dla oświadczenia właścicieli) – przy czynności muszą być obecni albo reprezentowani wszyscy współwłaściciele.

     • tomasz pisze:

      ok, dziekuje, a zdarzaja sie przypadki wynegocjowana umowy cywilno-prawnej, dzierzawy badz najmu terenu? pozdrawiam

     • Piotr Zamroch pisze:

      Panie Tomaszu,
      zdarzają się, służebność przesyłu nie jest koniecznością. Wiele zależy jednak od przedsiębiorcy, co do zasady prawem dedykowanym jest służebność przesyłu.

 2. Magda pisze:

  Ciągle pozostaje mi tylko podziwiać za otwartość, ogrom przekazywanej wiedzy i rzeczywistą, praktyczną pomoc, jaką otrzymują czytelnicy Pana bloga. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja znajduję i dziękuję 🙂

 3. tomasz pisze:

  ok, bardzo dziekuje.

 4. Magda pisze:

  Panie Piotrze,
  czy ustanowienie służebności przesyłu i odszkodowanie za bezumowne korzystanie musi być negocjowane jednocześnie? Czy mogę np. najpierw załatwić sprawę służebności a po tym dopiero odszkodowania?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Magdo,
   jak najbardziej, to może być negocjowane osobno, w praktyce po prostu przedsiębiorcy chcą temat jednej nieruchomości załatwić kompleksowo.

 5. Wacław pisze:

  Dzień dobry Panu

  Chciałbym przede wszystkim podziękować za masę umieszczonej na Pańskiej stronie fachowej wiedzy.

  Wiem już czym jest służebność przesyłu i czym bezumowne korzystanie z nieruchomości, jednakże nie mam zielonego pojęcia w jaki sposób prawidłowo te wszystkie cyferki wyliczyć. Konkretnie, przez moją działkę przechodzi linia napowietrzna SN 15kV. Nie wiem na przykład, czy ustanowienie służebności na mojej nieruchomożci i kwota którą ZE będzie chciał mi wypłacić zrekompensuje “uszczerbek” którym niewątpliwie jest wpisanie takiej służebności dożywotnio w księgi wieczyste.

  Chciałbym poprostu wiedzieć, czy kwoty oczekiwane od ZE są rzędu kilkuset złotych, kilku, czy kilkudziesięciu tysięcy zlotych. Chciałbym też uniknąć sytuacji, gdy ZE bedzie chciał mnie po prostu oszukać. Wiadomo, że nie będą działać na własną niekorzyść

  Będę wdzięczny za pomoc – Wacław

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Wacławie,
   służebność przesyłu i wynagrodzenie za jej ustanowienie to tematy rzeczywiście dość trudne, a przy tym wymykające się uproszczeniom i standardowym wzorom.
   Analizują propozycję przedsiębiorcy musi mieć Pan na względzie:
   – przeznaczenie nieruchomości i związany z tym stopień ograniczenia własności, przy uwzględnieniu przeznaczenia nieruchomości sąsiednich
   – rodzaj urządzeń, wielkość pasa ograniczonego korzystania,
   – przebieg urządzeń przez nieruchomość – w poprzek czy przy płocie,
   – zakazy dla Pana i uprawnienia dla przedsiębiorcy.
   W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że górną granicą powinna być wartość zajętej części nieruchomości, bo służebność nie może być więcej warta niż własność. Powinien to być zatem ułamek wartości własności – dla działki budowlanej np 0,3-0,5, a dla rolnej 0,1-0,2. To jednak naprawdę duże uproszczenie, żeby mieć pewność trzeba być zrobić wycenę, jednak rzeczoznawcy też różnią się nieraz nawet kilkakrotnie. Takie to właśnie prawo, że w sumie nie wiadomo ile się należy. Jeżeli to Pana pocieszy, to też się temu nadziwić nie mogę 🙂

 6. Wacław pisze:

  Witam ponownie

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Moja własność składa się w sumie z dwóch działek budowlanych (jedna za drugą) z których 1 ma ok 1500m2 a 2 ma ok 660m2. Są one ogrodzone wspólną siatką, a na mniejszej działce chciałem w przyszłości zbudować dom dla córki. Linia SN 15kV przebiega lekko po skosie bez mała w szerokość obu działek nawieszając sie jednak wiekszą częścią nad małą działką.
  Długość w mb linii nad działkami to ok 40m
  Otrzymałem informację od przedsiębiorstawa energetycznego, że pomnożą (40m X 9,6m ) X watrość 1m2 działki X współczynnik współużytkowania 0,5

  *40 m – długość linii nad działkami
  *9,6 m – to suma oddalenia od siebie linni ( 3,6m) + 6 m pasa technicznego ( czyli 3 m z jednej i 3 m z drugiej strony linii co podobno wynika z normy PN-EN 50423-1)
  *ZE zaniża wartość 1m2 działki budowlanej do kwoty 50PLN, a w rzeczywistości średnia cena za m2 z ostatnich 3 lat na tym osiedlu do 80-100 PLN

  Opisuję sytuację tak dokładnie ponieważ mam wątpliwości, czy takie wyliczenie wartości służebności przez ZE będzie prawidłowe.
  Nic nie wspomnieli np:
  – o utracie wartości nieruchomości przez fakt przechodzenia przez nie linii SN;
  – o tym ze nie będę mógł dowolnie wybrać projektu domu córki, gdyż norma PN-EN 50423-1 i wyliczony na jej podstawie pas techniczny 3 m od skrajnego przewodu, wymusza na mnie, że dom ma mieć np dach z niepalnego materiału, nie może mieć w stronę linni tarasu, czy też okna w ścianie najbardziej zbliżonej do linni, itp.
  – o puszczaniu latawca nie wspominając :-))). ( grozi porażeniem)

  Byćmoże źle kombinuję. Jeśli jest w błędzie, proszę o jakiekolwiek wskazówki.

  Wacław

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Wacławie,
   pas dla 15kV szerokości 9,6 metra oceniłby jako rozsądny, spotykałem mniejsze (minimalnie 6 metrów), w tym zakresie podawane są różne wielkości przez różne przedsiębiorstwa. Jeżeli chodzi o współczynnik współkorzystania, to 0,5 stosunkowo często przyjmują biegli, to trochę ocenne, w jakim zakresie utrata funkcji budowlanej na działce o takim przeznaczeniu ogranicza własność, innymi słowy jaką część wykonywania własności stanowią inne czynności (np. urządzenie pod linią ogrodu, parkingu itp. – w zależności na co zgodzi się ZE. Przedsiębiorcy w procesach twierdzą, że pod linią może podejmować wiele różnych aktywności, w tym budować uzgodnione z nimi obiekty, jednak jeżeli wystąpi Pan o uzgodnienie projektu niezależnie, to nagle pojawiają się strefy zakazu zabudowy. Podsumowując 0,5 widziałem wiele razy, na mniej bym się nie zgodził.
   Cena działki jest kluczowa, zatem tu musi Pan dalej negocjować.
   Co do zasady służebność powinna obejmować też zmniejszenie wartości nieruchomości, chyba że kupił już Pan nieruchomość z urządzeniami wówczas SN nakazuje nie uwzględniać tego składnika. To zmniejszenie jest o tyle istotne, że ta sama powierzchnia wzdłuż granicy nieruchomości nie powinna być warta tyle samo co w jej poprzek – w tym drugim przypadku wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu powinno być większe. Zatem powinien Pan negocjować i ten składnik wynagrodzenia, jeżeli nie kupił Pan działki już zabudowanej.

 7. Wacław pisze:

  Rozumiem, że sam sposób wyliczenia wartości służebności jest do przyjęcia. W jaki sposób wynegocjować z ZE stawkę wyższą niż zaproponowana przez nich zaniżona kwota za m2 ? Chciałbym aby cena metra działki policzona w służebności była choć zbliżona do tej, którą musiabym zapłacić kupując podobną nieruchomość.

  Linia SN była już pobudowana w chwili gdy kupowałem moje działki. Wnioskuję zatem że nie mam podstaw do negocjowania drugiego (opisanego w Pańskim komentarzu), poza ceną działki, składnika.?.

  Czy po ustanowieniu służebności przesyłu, mogę wystąpić o wynagrodzenie za bezumowe korzystanie za 10 lat wstecz? Jeśli taka kwestia skończłaby się rozprawą w sądzie, to jak duże są szanse na wygranie takiej sprawy ?

  Wacław

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Wacławie,
   jeżeli chodzi o sposób obliczenia – jest on co do zasady do przyjęcia, jakkolwiek musimy mieć na uwadze, że jest to sposób uproszczony, biegli szacują te wielkości stosując bardziej zaawansowane wzory i współczynniki. Co do negocjacji – chodziło mi o to, że zgodzi się Pan co do zasady na wzór, jednak zaproponuje podstawienie wartości rynkowej dla ceny metra. Nigdy pierwsza oferta nie jest przecież ostatecznym stanowiskiem w negocjacjach.
   Jeżeli chodzi o drugi składnik, może Pan się go domagać – czemu nie spróbować, jednak orzecznictwo w tej kwestii jest jednoznaczne i niestety dla Pana niekorzystne.
   Po ustanowieniu służebności może Pan żądać zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie – wówczas spór będzie dotyczył raczej kwoty, co do zasady powinien Pan wygrać. Może zdarzyć się jedynie sytuacja, gdy przedsiębiorca do czasu wezwania do zapłaty pozostawałby w przekonaniu o możliwości korzystania za darmo – chodzi o oświadczenia składane przez właściciela w przeszłości, muszę być jednak wyraźne, nie chodzi o samą zgodę na lokalizację urządzeń.

 8. Sebastian pisze:

  Witam
  Czytam Pana porady i przyznam, że wyjaśniły mi wiele wątpliwości. Zdecydowałem się wystąpić o ustanowienie służebności przesyłu, a później wystąpię o pozostałe roszczenia. Nie mniej jednak przed wysłaniem pisma do ZE zastanowił mnie zapis w MPZP :
  ..2. W zagospodarowaniu terenów pod liniami elektroenergetycznymi, o których mowa w ust.1 (wymienione linie) oraz w strefach ich oddziaływania tj. o odległościach poziomych mniejszych niż przedstawiono poniżej należy utrzymać pasy terenu wolne od zainwestowania i zadrzewienia jako tzw. strefy techniczne umożliwiające eksploatację sieci napowietrznych z uwzględnieniem dojazdu do stanowisk słupowych”
  w 2004 roku nie było takiego zapisu, został dopiero wprowadzony w 2010 roku. Czy mam rozumieć, że gmina, decyzją administracyjną, ogranicza mi korzystanie z mojej działki? W takiej sytuacji jak się to ma do ustanowienia służebności przesyłu?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Sebastianie,
   gmina w tym przypadku wprowadza rozwiązania planistyczne dla urządzeń istniejących, zatem poprzez plan nie ogranicza Pańskiej własności, lecz sankcjonuje stan istniejący, zapewne zgodnie z wytycznymi przedsiębiorcy przesyłowego. Powyższe nie wyklucza ustanowienia służebności przesyłu, co więcej jest dla Pana korzystne dowodowo, bo już (co do zasady) ma Pan udowodnioną strefę eksploatacji oraz przynajmniej część zakazów, co przekłada się na stopień ograniczenia własności. Wprowadzenie tych zapisów w planie nie tworzy tytułu prawnego do korzystania z Pańskiej nieruchomości za darmo, przedsiębiorca nie zostaje zwolniony z pozyskania tytułu do nieruchomości, ani z zapłaty za dotychczasowe korzystanie.

   • Sebastian pisze:

    Dziękuję Panu za odpowiedź. Wysyłam pierwsze pismo do ZE, jestem ciekawy jak się sprawa dalej potoczy. Mam nadzieję, że dam radę.

 9. Wacław pisze:

  Witam Panie Piotrze

  Okazuje się, że słup linii SN, który zakładałem, że znajduje się w linii mojego ogrodzenia znajduje się jeszcze na mojej działce.

  Czy istnieje możliwość określenia, jakiej kwoty powinienem oczekiwać od ZE za jego lokalizację właśnie na mojej nieruchomości ?

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Wacławie,
   przyznam, że nie bardzo rozumiem pytania. Odwołując się do wcześniejszych moich wypowiedzi – chciałbym raczej odpowiadać na pytania o zasady prawne niż o wysokość wynagrodzenia, nie znam spraw na tyle szczegółowo, żeby weryfikować poprawność wyliczeń, poza ogólną deklaracją że wynagrodzenie wygląda na rynkowe, albo że jest stanowczo zaniżone.

 10. Wacław pisze:

  Witam ponownie

  Chodziło mi o to, czy ze wzgledu na fakt, iż słup żelbetonowy usytuowany jest na terenie mojej działki mogę zwiększyć oczekiwania co do roszczenia od ZE ?

  Innymi słowy, niezależnie od tego czy słup na mojej działce stoi, czy też by go nie było wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności pozostaje bez zmian, czy też nie.

  Tego nie wiem, dlatego pytam Pana jako bardziej doświadczonego w tej dziedzinie.

  Pozdrawiam Wacław

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Wacławie,
   teraz rozumiem. Oczywiście fakt utrzymywania słupa na Pańskiej nieruchomości nieco zwiększy odszkodowanie, bo teren zajęty przez słup jest wyłączony w 100%, a po linią np. w 50%.

 11. Wacław pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź

 12. Wacław pisze:

  Witam Panie Piotrze

  Przedsiębiorstwo przesyłowe nalega, aby w treści śłużebności był m.in. następujący ustęp:
  “Ustanawiający oświadcza, że odpłatność, o której mowa w ust.1 niniejszego paragrafu, w zupełności wyczerpuje wszelkie jego roszczenia względem Przedsiębiorstwa Energetycznego z tytułu posadowienia i istnienia w przyszłości na jego gruntach urządzeń elektroenergetycznych, od chwili ich posadowienia oraz że nie będzie dochodzić roszczeń z tego tytułu w przyszłości. Treść niniejszego ustępu zostanie wprowadzona do aktu notarialnego ustanowienia służebności”.

  Rozumując po mojemu, jeśli zgodzę się na taką treść, sam zamknę sobie drzwi do założenia sprawy o bezumowne korzystanie z nieruchomości za 10 lat wstecz.

  Jeśli zaś przystałbym na zaproponowany punkt, czy nie powinienem zweryfikować swoich wyliczeń co do kwoty oczekiwanej od ZE, powiększając ją np. o 1/2 kwoty którą zakładam, że wygrałbym przed sądem za bezumowne korzystanie.

  Bardzo proszę o Pańską opinię w tej konkretnej kwestii.

  Dziękuję

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Wacławie,
   jest tak jak Pan napisał. Podwyższenie wynagrodzenia o 1/2 to w mojej ocenie rozsądna wielkość. Taki zabieg jest korzystny dla przedsiębiorcy, bo może bez wątpliwości zaliczyć wydatek do kosztów uzasadnionych, z kolei odnośnie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie są wątpliwości.

 13. Jakub pisze:

  Witam Pana
  Od ponad 3 lat wymieniam pisma z zakładem energetycznym odnośnie ustanowienia służebności słupa postawionego na mojej działce. Problem jest w tym, iż został on postawiony około 1960 roku, więc ZE upiera się przy zasiedzenie gruntu pod słupem jednak żadnych zmian w księdze wieczystej nie nanosi – żadnej drogi dojazdowej, nie utrzymuje terenu pod słupem ani pod liniami (jest to słup wysokiego napięcia 110 kv). Po przeczytaniu Pana opracowania zasiedzenie upłynęło przed 1.10.1990 więc czy jest sens wchodzić na drogę sądową? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pzdr

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Jakubie,
   trudno mi powiedzieć, czy jest sens – mogę powiedzieć, że szanse na wygraną przy starych urządzeniach nie są duże. Sporo zależy od okoliczności lokalizacji urządzenia i posiadanych dokumentów przez przedsiębiorce. Wiele sądów potrafi pomijać czynności eksploatacyjne, inne z kolei bez świadków lub dokumentów na faktyczne wykonywanie eksploatacji/konserwacji/usuwania awarii zasiedzenia nie orzekną. To co mogę ogólnie doradzić, to pozew o krótki okres np. miesiąc-dwa, żeby wartość wynagrodzenia za bezumowne korzystania była niska, tym samym koszty w razie przegrane. Będzie Pan mógł ocenić szanse po otrzymaniu odpowiedzi na pozew, a pozew można w każdej chwili cofnąć, jeszcze przed ponoszeniem wydatków na biegłych.

 14. Michał pisze:

  Witam Panie Piotrze

  Przez moje dwie działki budowlane letniskowe przechodzi linia SN 15 Kv oraz posadowione są dwa słupy żelbetonowe.
  Wzorując się na przedstawionym w jednej z zakładek wniosku o ustanowienie służebności przesyłu “wysmarowałem” takowy do przedsiębiorstwa energetycznego.
  Otrzymałem odpowiedź, a w jednym z akapitów napisano:
  “Informujemy, że zgromadzona dla przedmiotowych urządzeń dokumentacja, a także lata ich budowy (koniec lat 70-tych i początek lat 80-tych ubiegłego wieku), ksutkują tym, iż w niniejszej sprawie doszło do zasiedzenia prawa służebności. Z bieżącej praktyki sądowej naszej firmy wynika, że posiadana dla ww linii dokumentacja stanowi wystarczjący materiał dowodowy dla sądu do wydania postanowienia w przedmiocie zasiedzenia prawa służebności. W opisany sposób, w sprawach spornych, zdobywamy tytuły pranwne dla gruntów, na których zlokalizowana jest infrastruktura elektroenergetyczna”.

  Poproszę o radę, co z tym fantem dalej można począć. Czy odpuścić ? Czy ZE chce mnie skutecznie zniechęcić do jakichkolwiek dalszych działań ?

  Jeszcze raz proszę o Pańską fachową poradę.

  Pozdrawiam Michał

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Michale,
   na podobne pytanie odpisałem Panu Jakubowi. Generalnie szanse dla urządzeń posadowionych na nieruchomości ponad 30 lat temu nie wyglądają najlepiej, żeby nie powiedzieć, że wyglądają źle. Jednak sporo zależy od okoliczności konkretnego przypadku, a to odpowiedź może być po prostu blefem. Te daty przedsiębiorca musi udowodnić i tu jest dla Pana szansa. O próbie wybadania gruntu powództwem o BK za krótki okres napisałem już poniżej. Bez procesu niestety niewiele się Pan dowie. Można spróbować wniosku o nakazanie rozbiórki w PINB, to też szansa na zapoznanie się z dokumentami przed procesem, a czasami udaje się nawet usunąć urządzenia (tak jak jeden z czytelników bloga), choć to raczej rzadkość.

 15. Michał pisze:

  Panie Piotrze

  Dziękuję za odpowiedź.

  Napisałem do Pana pytanie w tym miejscu po namowie mojego szwagra Wacława, który już kilkukrotnie prosił o fachową poradę.

  Nie mogę jednak pojąć jeszcze jednej kwestii. Działka Wacława jest oddalona od mojej o około 5km. Jest to ten sam okręg energetyczny a linie 15Kv były w obu przypadkach były wybudowane w tym samym okresie (1979 – 1981). W jego przypadku ZE chce się dogadywać nie wspominając nic o zasiedzeniu, a w moim twierdzą, że nastąpiło zasiedzenie prawa służebności.

  Co może być przyczyną takich rozbieżności?, czy można temu jakkolwiek przeciwdziałać ?

  Będę wdzięczny za odpowiedź

  Pozdrawiam Michał

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Michale,
   przyczyny różnej postawy przedsiębiorcy zwykle mają swoją przyczynę w posiadanej dokumentacji – dla części nieruchomości się zachowała, a dla części nie. Czasami powód tkwi w odmiennym przeznaczeniu – przedsiębiorcy szybciej ustanowią służebność na nieruchomości rolnej niż na budowlanej (bo znacznie droższa). U szwagra mógł być nielegalny przebieg – czytaj niezgodnie z projektem i przedsiębiorca poprzez ustanowienie służebności chce go zalegalizować. Penie tych przyczyn jest więcej, wyliczyłem te chyba najczęstsze. Pytanie o przeciwdziałanie zasiedzeniu to temat rzeka – mi napisanie pisma z polemiką odnośnie zarzutu zajmuje z reguły kilka godzin, w bardziej złożonych sprawach cały dzień pracy – przepraszam ale nie jestem w stanie podać gotowych reguł jak z tym walczyć. Proszę poczytać mojego ebooka o zasiedzeniu tam są wskazane kluczowe kwestie, które przedsiębiorca powinien udowodnić – Pana zadaniem jest podważać jego twierdzenia i dowody, jak też dowodzić złej wiary, zatem niemożności przekonania po jego stronie, że z nieruchomości korzysta nieodpłatnie i legalnie.

 16. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie,
  Moja działka posiada rury przesyłu wody i gazy na szerokości 27 m. Kolidują one z płotek który w tym miejscu chciałam postawić( dokładnie 1m w głąb działki na całej jej szerokości). W księdze wieczystej brak służebności, na oba media. Jak to objąć, by je przesunęli poza działkę, czy jest szansa i jak uzyskać odszkodowanie wraz z przesunięciem.kolejne pytanie.Czy warto starać się o służebność, jeśli przesuną dalej, ale nadal w granicy działki.Jakie możliwości Pan widzi?
  Dziękuje z góry Agnieszka

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Agnieszko,
   zadaje mi Pani pytania, na które nie mogę odpowiedzieć nie znając szczegółów spawy. Proszę wystąpić z roszczeniami do właścicieli urządzeń, wówczas pozna Pani ich stanowisko, w tym odnośnie legalności budowy urządzeń i ewentualnego zasiedzenia służebności, wówczas będzie można coś więcej powiedzieć.

 17. Leszek pisze:

  Witam panie Piotrze!
  Tuż za ogrodzeniem mojej działki postawiono jakiś czas temu skrzynkę rozdzielczą telewizji kablowej Multimedia i głowicę telefoniczną TP s.a.
  Obecnie dowiedziałem się – po pomiarach geodety, że teren 0,6m za moim ogrodzeniem jest jeszcze mój. Tak więc w/w urządzenia stoją na mojej działce.
  Zamierzam coś z tym zrobić , gdyż o pas ziemi o długości około 10m i szerokości 0,6m mógłbym przesunąć swoje ogrodzenie. Lecz wtedy urządzenia w/w byłyby zagrodzone wewnątrz ogrodzenia. Wolałbym uzyskać jakieś odszkodowanie od tych dwóch firm.
  Proszę o podpowiedź , co z tym fantem zrobić?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Leszku,
   skoro urządzenia są na Pańskiej nieruchomości, może Pan zwrócić się do obu przedsiębiorców odrębnie o uregulowanie ich stanu prawnego – nie ma w tym zakresie jakiś przeszkód. Gdyby Pan chciał usunąć urządzenia, wówczas można by się ewentualnie zastanawiać, jak należy traktować takie roszczenia w kontekście budowy dokonywanej na Pańskiej nieruchomości, jednak w przekonaniu, iż zgoda na celem budowlane została pozyskana od uprawnionego właściciela. Proszę po prostu wystąpić do przedsiębiorców o propozycję rozwiązania zaistniałej sytuacji i złożenie oferty.

   • Leszek pisze:

    Witam !
    Nie wierzyłem, że ktoś się zainteresuje tym tematem.
    Dziękuję Panu bardzo.
    Postąpię zgodnie z pańską sugestią i na pewno dam znać co dalej.
    Jeszcze raz dziękuję za te wspaniałe opracowania i porady, fajnie, że jest ktoś taki jak Pan.

 18. Michał pisze:

  Witam Panie Piotrze

  Fakt pobudowania linii 15kV na mojej działce w latach 79-81 przez ZE jest niepodważalny. W związku z tym oddalają oni moje wszelkie roszczenia twierdząc, że od tych lat ( nawet przy założeniu złej wiary) minęło ponad 30 lat i nastąpiło zasiedzenie.

  Nie podejmują jednak kwestii rozbudowy linii ( dodatkowa linia 15kV odchodząca w bok pod kątem ostrym od linii z lat 80-tych), która wykonana była w latach 91-92. Oczywiście również na aktualnie mojej działce.

  Czy ta przebudowa nie “przerwała” czasu liczonego do zasiedzenia przez ZE ?

  Będę wdzięczny za pomoc

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Michale,
   druga linia odchodząca od wcześniej istniejącej będzie miała liczony odrębny bieg zasiedzenia od daty załączenia jej pod napięcie, jednak w mojej ocenie bez wpływu na bieg zasiedzenia pierwszej linii.

 19. Grzegorz pisze:

  Witam Panie Piotrze, na wstępie chciałbym pogratulować najlepszego blogu o służebności,który jest kopalnią wiedzy dla osób interesujących się tym tematem,dzięki Pańskim podpowiedziom zwykli ludzie mogą skuteczniej dochodzić swoich praw.

  We wcześniejszej korespondencji mailowej udzielił mi Pan bardzo pomocnych informacji za co dziękuje.W dniu dzisiejszym dostałem takie pismo od ZE :

  „W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące sposobu wybudowania przedmiotowych linii informujemy że linie zostały wybudowane w 1990r w oparciu o posiadaną dokumentację techniczno-prawną. Jednocześnie mając na uwadze wprowadzone w ostatnich latach do kodeksu cywilnego postanowienia art. 305, „zakład energetyczny” zapewnia iż jest zainteresowany uregulowaniem prawa korzystania z przedmiotowej nieruchomości poprzez ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu dla tej linii.

  W związku z powyższym oraz w świetle obowiązujących przepisów tych dwóch aspektów sprawy: udzielenia zgody na wykonanie awaryjnych prac oraz ustanowienia służebności przesyłu nie należy ze sobą łączyć.Zwracamy się zatem do Pana o udzielenie przedmiotowej zgody dla działającej w naszym imieniu firmy „podwykonawca” na awaryjne wykonanie prac na przedmiotowych liniach, niezależnie od procedury ustanowienia służebności przesyłu.”

  czy według Pana taka deklaracja ze strony ZE jest wystarczająca do tego żeby nie podnosili zarzutu zasiedzenia przy ewentualnej sprawie sądowej,bo wątpię żeby zaproponowali dogodne warunki i czy wg Pana powinienem/mogę wpuścić podwykonawce celem modernizacji linii czy opóźniać ich wejście mając na uwadze że może to być dla mnie atut w negocjacjach z ZE.

  I czy taka forma umowy z podwykonawcą modernizującym linie będzie dla mnie odpowiednia :

  Oświadczam, że w/w jednorazowe odszkodowanie w całości pokrywa moje roszczenia z tytułu szkód powstałych w uprawach na w/w działce oraz że nie wnoszę żadnych zastrzeżeń do wybudowanej infrastruktury energetycznej na mojej działce.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Grzegorzu,
   mogę odpowiedzieć jedynie ogólnie – nie chciałbym doradzać konkretnych kroków, bo nie znając sytuacji mogę źle ocenić rzeczywiste zamiary. Jeżeli urządzenia mają rzeczywiście 23 lata, to zasiedzenie może nastąpić tylko w dobrej wierze. Generalnie taka deklaracją ją wyklucza – w mojej ocenie wyklucza nawet samo posiadanie w zamiarze zasiedzenia, ale to już inna sprawa. Odpowiem zatem, że co do zasady nie powinno być problemów z zasiedzeniem, ale nie zarzekałbym się, że zgłoszenie zarzutu zasiedzenia nie nastąpi na 100%, widywałem już podobne zwroty akcji. W mojej ocenie znaczenie większe jest prawdopodobieństwo, że ewentualny spór będzie dotyczył kwoty, a nie samej zasady. Odnośnie wstrzymywania wykonawcy – i tak przedsiębiorca może wystąpić o decyzję z art. 124b ustawy o gospodarce nieruchomościami, więc ta taktyka na dłuższą metę nie musi wcale być opłacalna, po takiej deklaracji przedsiębiorcy.
   Odnośnie ostatniego zdania – musi być bardziej precyzyjne, że odnosi się wyłącznie do tych prac i że zastrzega Pan wolę ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu oraz zaspokojenia roszczeń z tytułu dotychczasowego korzystania z nieruchomości.

 20. Krzysztof pisze:

  Witam.pierwszy problem jaki spotkałem w PGE to problem w podaniu jakie napięcie (kv) ma linia wchodząca na moją posesję. podejrzewam że jest jednak to niskie napięcie ( licznik3-fazowy230v) i linia zasila tylko dwa domy. linia wchodząca na moją posesję pod minimalnym kątem przecina moją i sąsiada granicę działki,do stojącego na mojej posesji słupa.Słup żelbetowy z podporą w kształcie litery A. stoi około 80 centymetrów od granicy działki i około 5m od mojego domu . z tego słupa zasilany jest dom sąsiada.linia NN biegnie około 10 mb po mojej działce od słupa z ulicy+ stojący słup. słup został postawiony w latach 60tych a ja jestem właścicielem od września 2013 roku wiec dopiero kilka misięcy.Problemem jest słup który uniemożliwia mi rozbudowę domu.moje pytanie. to Czy warto dochodzic swoich praw w sądzie ? i czy istnieje możliwośc odszkodowania za słup… wszystkie informacje dotyczące odszkodowań lub określenia służebności dotyczą ŚREDNIEGO lub WYSOKIEGO napięcia. proszę o radę

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Krzysztofie,
   czy warto to trudno powiedzieć, musi Pan rozważyć możliwe do uzyskania wynagrodzenie oraz koszt jego uzyskania. Odnośnie kwoty wynagrodzenia nie mogę się wypowiadać bo nie znam sprawy. Posadowienie na nieruchomości słupa jest wystarczającą podstawą dla ustanowienia służebności, choćby przebieg linii był minimalny.

   • Krzysztof pisze:

    adwokat liczy sobie 2400pln +vat + 10% od kwoty wywalczonej. nie mam pojęcia jaka jest minimalna kwota o jaką można się starac.. jeżeli jest to 4-5 tysięcy złotych to wydaje mi się że nie warto tracic czasu w sądach..a polubowne załatwienie sprawy było by opcją .tylko z tego co czytam to raczej energetyka w ten sposób spraw nie rozwiązuje.co robic warto czy nie? pytam o Pana zdanie czy warto ? dziękuję bardzo za odpowiedzi. fajny pomysł na pomoc.

    • Piotr Zamroch pisze:

     Panie Krzysztofie,
     wynagrodzenia pełnomocników zawsze są sprawą dyskusyjną, w mojej ocenie za postępowanie, które trwa z reguły około 2 lata i wymaga żmudnej pracy jest to wynagrodzenie, co najmniej niewygórowane. Inną kwestią jest sprawa relacji wynagrodzenia do możliwego do osiągnięcia dochodu przez Pana – nie wiem, ile u Pana może on wynieść. Ja każdorazowo rozważam okoliczności sprawy przez zawarciem umowy i odmawiam pomocy tam, gdzie widzę, że moje wynagrodzenie będzie wyższe. Na gruntach budowlanych jest małe ryzyko takiego stanu, jednak na gruntach rolnych szczególnie przy liniach średniego napięcia może być różnie. To zależy od długości linii, ceny nieruchomości oraz ilości słupów (jakkolwiek odszkodowanie za szkody określane z uwagi na słup też jest rożnie szacowane).

 21. Krzysztof pisze:

  Ja liczyłem że sprawa słupa to maksymalnie 6 miesięcy.. tym bardziej niewarto wojowac.wyślę pisemko do energetyki z pytaniem czy istnieje możliwośc usunięcie słupa z mojej posesji .Blokuje mi możliwośc rozbudowy domu.wtedy zobaczymy ..Pozdrawiam

 22. Monika pisze:

  Witam serdecznie 🙂

  Jestem właścicielką działki budowlanej ( 2700mkw) na której stoi słup a raczej cały transformator. Chciałabym się tego wątpliwego ” pomnika” pozbyć. Właścicielem działki jestem od 6 lat sprawdziłam KW i nie ma w niej wpisu. Czy mam jakąkolwiek szansę na pozbycie się transformatora, lub uzyskania innego zadośćuczynienia?
  Z góry dziękuję za informacje i pozdrawiam
  Monika

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Moniko,
   szansa jak najbardziej jest na ustanowienie służebności przesyłu oraz wynagrodzenie za bezumowne korzystanie – jednak trzeba wezwać przedsiębiorcę, być może zgłosi zarzut zasiedzenia. Odnośnie usunięcia urządzeń, to bardzo rzadko w praktyce wygrywane sprawy, warunkiem koniecznym jest nielegalne zajęcie nieruchomości na potrzeby budowy urządzeń.

 23. Rafał pisze:

  Witam Panie Piotrze,

  Na mojej nieruchomości znajduje się odcinek magistrali sieci wodociągowej fi 600 mm, która została zbudowana ponad 30 lat temu. Właścicielem nieruchomości jestem od 7 lat (wcześniej byłem współwłaścicielem – 7 lat temu zniosłem współwłasność).
  Jeżeli wezwę przedsiębiorcę tylko do umownego ustanowienia służebności, a on złoży wniosek o zasiedzenie służebności to czy zamknie mi drogę do dochodzenia roszczeń za bezumowne korzystanie z nieruchomości ?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Rafale,
   skuteczne zgłoszenie zarzutu zasiedzenia (stwierdzenie zasiedzenia służebności w odrębnym postępowaniu) powoduje utratę roszczeń związanych z korzystaniem przez przedsiębiorcę z nieruchomości, zatem oddalony zostanie zarówno wniosek o stwierdzenie zasiedzenia, jak i pozew o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie.

 24. Rafał pisze:

  Panie Piotrze,

  co by mi Pan doradzał?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Rafale,
   dla urządzeń wybudowanych dawniej niż 30 lat temu, istnieje ryzyko przegrania sprawy. W takich przypadkach zanim skieruje Pan sprawę do sądu warto wystąpić w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej o przesłanie kopii posiadanych przez przedsiębiorcę dokumentów dotyczących lokalizacji i wybudowania urządzeń. Może Pan też skorzystać z zawiadomienia o samowoli budowlanej, tam też w wyjaśnieniach może Pan otrzymać informacje o posiadanych przez przedsiębiorcę dokumentach. Może Pan też na razie zaczekać na to co stanie się przed Trybunałem Konstytucyjnym, wielkich nadziei nie ma, ale to zawsze szansa w sprawach urządzeń powyżej 30 lat.

 25. Grzegorz pisze:

  Panie Piotrze!
  Na wstępie bardzo dziękuję za opublikowanie praktycznych poradników i wzorów, które po przejrzeniu sporej liczby stron dotyczących zagadnienia służebności przesyłu, wydają mi się najbardziej pomocne. Proszę jednak o Pana zdanie na temat pierwszych kroków jakie powinienem poczynić wobec PGE w mojej sprawie. Przez moją działkę budowlaną (posiadam ją od ponad 10 lat i nabyłem od osoby prywatnej) przebiega stara linia NN wraz z jednym słupem (zapewne sprzed 1989r.) w związku z tym zamierzam wystąpić o odszkodowanie i zawarcie umowy o ustanowienie służebności przesyłu. Pomijając dalsze szczegóły w ubiegłym tygodniu miało miejsce “fizyczne skonsumowanie” przez PGE tejże służebności poprzez przycięcie a właściwie zdemolowanie ok. 25 drzew rosnących w pobliżu linii. Ponieważ poczyniono to bez mojej zgody a nawet powiadomienia mnie o tym, zmierzam wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym w tym przedmiocie. Stąd moje pytanie czy sprawy te rozpocząć od zapytania o podstawę prawną i własnościową działań PGE w związku z tym zdarzeniem, czy potraktować je osobno ze względu na inną naturę prawną obydwu spraw?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Grzegorzu,
   szkody związane z wycinką drzew są odrębnym roszczeniem odszkodowawczym od roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem.

 26. Andrzej pisze:

  Witam Panie Piotrze.
  Nad moją nieruchomością przebiega linia 220kv ( ziemia orna). Na dzień dzisiejszy jest planowana przebudowa tych lini na 400kv. Czy jeśli przebieg słupów zmieni swoje miejsce i nie będzie już stał słup na mojej ziemi tylko będą przechodziły nad ziemią linie czy możliwe, że należy mi się jakaś dzierżawa lub odszkodowanie?
  Jeszcze jedno…
  Wiem, że mozna starać się o odszkodowanie 10 lat wstecz. A co jeśli ziemie mam na własność 7 lat? wczesniej właścicielem był mój nieżyjący ojciec, także nie mam żadnej cesji…?! Co z tym mogę zrobić? myśli Pan, żeby starac sie o te odszkodowanie wstecz czy nie ma sensu bez cesji i?
  z góry dziękuję za odpowiedź.
  pozdrawiam

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Andrzeju,
   jeżeli chodzi o linię – fakt, że linia 220kV znajdowała się na Pana nieruchomości od kilkudziesięciu lat nie wyłącza prawa do domagania się ustanowienia służebności przesyłu na potrzeby linii 400kV i wykonawca linii powinien Panu taką ofertę przedstawić. Jeżeli się Pan nie zgodzi wykonawca będzie musiał rozważyć, co zrobić – może wystąpić o wydanie decyzji administracyjnej ograniczającej własność, może też wystąpić o ustanowienie służebności przesyłu albo o jej zasiedzenie (oczywiście stroną postępowania będzie PSE). Wynagrodzenie za służebność należy się zarówno wtedy, kiedy jest słup, jak i wówczas gdy nad nieruchomością przebiegają wyłącznie linie.
   Odnośnie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie – tego wykonawca linii Panu nie wypłaci – w tym zakresie musiałby Pan pozwać PSE, jednak tu może być problem z zarzutem zasiedzenia. Dla 220, które były budowane w latach 60 i 70 ryzyko zasiedzenia służebności jest duże. Jeżeli Pana tata nie żyje, o cesji nie może być oczywiście mowy, jednak jeżeli jest Pan jego spadkobiercą, może Pan domagać się wynagrodzenia za pełne 10 lat.

   • Andrzej pisze:

    Dziękuje serdecznie za odpowiedź. Czy przepis (jeszcze jak tata żyłł) całego gospodarstwa na mnie w takim razie zalicza się do spatkobierstwa?
    budowa nowych linii to Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo- czy wie Pan pod jaki adres mam składać pisma, do Warszawy czy gdzieś do Gdańska? nie mogę znaleźć kontaktu.

 27. Andrzej pisze:

  Witam Panie Piotrze , to znowu ja 🙂 dowiedzieliśmy się tyle na spotkaniu, że od 2008 roku powinni płacić odszkodowania za linię 220kv. nie ma służebności przesyłu w księgach wieczystych. Teraz moją prośbę kieruję do Pana z pytaniem czy wie Pan może czy warto się ubiegać o odszkodowanie za te 6-7 lat? teraz nowa linia będzie ciut inaczej przebiegała, słup już nie będzie stał na mojej działce tak jak do tej pory stał( łącznie 50 lat). do kogo kierować ( do PSE?) i jakie pismo trzeba o takie odszkodowanie- może jakiś wzór?!?! proszę o radę gdyż nie wiem co robić……
  Byłbym bardzo wdzięczny gdyby Pan odpisał na moją prośbę.
  Pozdrawiam

 28. Monika pisze:

  Witam Panie Piotrze,

  Przypadkiem trafiłam na Pańską stronę i bardzo się cieszę, że są tacy ludzie jak Pan, którzy chcą pomóc innym. Mam podobny problem jak czytelnicy powyżej, mianowicie, na mojej działce stoi słup wysokiego napięcia, w księdze wieczystej nie ma żadnego zapisu o tym słupie na działce. Jest jedynie umieszczony na mapkach. Chciałabym ubiegać się od Zakładu Energetycznego o przesunięcie słupa o kilka metrów, ponieważ przeszkadza mi on w odpowiednim zagospodarowaniu działki. Tylko obawiam się, że jeśli napiszę pismo o przesunięcie słupa dostanę odpowiedź, iż mogę to zrobić ale na własny koszt, a to jest zbyt duża kwota. Moje pytanie brzmi czy warto ubiegać się o przesunięcie słupa czy może lepiej ubiegać się o odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z działki? Będę Panu wdzięczna za poradę.

  Pozdrawiam,
  Monika

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Moniko,
   przebudowa na podstawie umowy rzeczywiście nastąpi na Pani koszt – jeżeli przedsiębiorca byłby zobowiązany do zapłaty na Pani rzecz wynagrodzenia za ustanowienie służebności i dotychczasowe korzystanie, moglibyście to wzajemnie skompensować, ale pewnie i tak pozostałaby Pani kwota do zapłaty, bo przebudowy są kosztowne. Nie wiem co Pani doradzić, bo nie znam uwarunkowań na Pani nieruchomości, jej przeznaczenia, ceny, sposobu przebiegu linii, jak też historii inwestycji i czasu wybudowania urządzeń. Przez bloga mogę omówić pewne zasady, dla porady co robić w danej sprawie i czy warto muszę Pani doradzić tradycyjną poradę u prawnika blisko miejsca Pani zamieszkania.

 29. Paweł pisze:

  Witam,
  Od pewnego czasu staram się zasięgnąć opinii różnych ludzi na temat mojego problemu ze słupem energetycznym. Mianowicie chodzi o to że na mojej działce znajduje się stary drewniany słup do którego podpięte są 2 działki ( dodatkowo napisze że do mnie do domu prąd doprowadzony jest ziemią z innego słupa który jest na ulicy, a sąsiedzi którzy są podłączeni do słupa na mojej posesji także mają prąd w ulicy, ponieważ osiedle się rozbudowuje i ten że prąd został pociągnięty dalej ulicą).
  To tak w skrócie opis sytuacji.
  Największy problem jest z tym że liny między słupami przechodzą nad moim dachem i tarasem – domu mieszkalnego ( co prawda nad samą jego końcówką ale jednak zawsze). Jakiś czas temu podczas silnej wichury lina się zerwała i upadła na moją posesję ( przyjechali panowie z elektrowni i powiedzieli, a żeby nie wychodzić na podwórko dopóki nie naprawią awarii).
  Proszę powiedzieć co można zrobić w takiej sytuacji, wiem że sprawa jest dziwna z tymi linami, ale dom był budowany 14 lat temu. Względem projektu dom został przesunięty o około 0,5 metra w stronę słupa ale dom jest odebrany m.in. przez elektrownie. Proszę mnie jakoś pokierować ponieważ najbardziej boję się tego że przyjadą panowie z zakładu energetycznego i powiedzą że dom jest źle wybudowany – a po tym incydencje ostatnim podczas burzy chciałbym normalnie zasypiać.
  Z góry dziękuję za odpowiedz.
  Pozdrawiam
  Paweł

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Pawle,
   trudno mi coś Panu doradzić, musiałbym lepiej poznać sytuację na nieruchomości, tego rodzaju problemy nie bardzo nadają się do pomocy przez bloga, w którym mogę wypowiadać się odnośnie zasad prawnych.

 30. Ewa pisze:

  Serdecznie Witam,
  Mam pytanie, nad moim domem przechodzą trzy linie wysokiego napięcia 220 jak mogę wyzwolić się od tego ciortostwa???

 31. Małgorzata pisze:

  Dzień dobry, proszę o pomoc. Na mojej działce(rolnej) stoją 2 słupy Tauronu, nie mam pojęcia kiedy zostały postawione (działkę dziedzicze po rodzicach) w księdze wieczystej nie ma żadnych wpisów o słuzebności, myslę że nie było też żadnego odszkodowania za usadowienie urządzeń na tej działce. W tym roku Tauron wymienił jeden ze słupów i umieścił na nim jakieś nadajniki nie informował nas o wejsciu na działkę ani tez nie prosił o naszą zgodę teraz przymierzają się do wymiany drugiego słupa co możemy zrobić z tym problemem?

 32. Jacek pisze:

  Witam
  Zażądałem od elektrowni przedstawienia dokumentów wskazujących podstawę prawną do zajmowania mojego terenu.
  Na mojej działce stoi słup sredniego napięcia i blokuje wjazd.
  W odpowiedzi dostałem odmowę.
  Napisali że nie mają takiego obowiązku.
  Gdzię mogę uzyskać takie informację?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Jacku,
   orzecznictwo sądów administracyjnych jednolicie wskazuje na powinność udostępniania informacji, jednak część operatorów nie wykona tego obowiązku dobrowolnie. Może Pan zatem albo wnieść skargę do WSA albo spórbować uzyskać dokumenty w urzędzie miasta / gminy, w starostwie, zapytać o datę wkartowania urządzeń na mapy w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej.

 33. Katarzyna pisze:

  Dzień dobry. Na mojej działce stoi słup TP a dodatkowo kilka działek wcześniej linia TP się rozgałęzia i przecina moją działkę w drugim miejscu tym razem już bez słupa. Dwa lata temu postanowiliśmy wybudować dom i udało się go wcisnąć między obie linie jednak słup TP umiejscowiony z przodu budynku na samym środku działki utrudnia nam życie i wybudowanie podjazdu. Postanowiłam się go pozbyć i zadzwoniłam do Wydziału Obsługi Roszczeni gdzie usłyszałam że muszę napisać pismo, podać w nim powód, dołączyć mapki, akt własności, pozwolenie na budowę to oni to rozpatrzą i może go przesuną a jeżeli tak to podpiszemy umowę służebności . Problem w tym że ja nie chcę wcale tego słupa a tym bardziej żadnej umowy z nimi, słup stoi bez żadnej umowy teraz a oni stawiają mi warunki.Przesuną słup jak podpiszę umowe służebności. Czy oni tak mogą? Czy mogę żądać od nich usunięcia tego słupa z mojej działki albo chociaż przesunięcie go w międzę bez żadnej służebności bo przecież teraz też jej nie mają?

 34. Beata pisze:

  Witam,
  Bardzo proszę o radę w jaki sposób rozpocząć korespondencję z właścicielem słupa energetycznego który stoi co prawda na uboczy działki budowlanej na której chciałabym wybudować dom niestety przewody idące od niego prowadza przez sam srodek działki co na chwilę obecną uniemozliwia realizację planów budowlanych.
  Moją pierwszą prostą myślą było napisanie pisma-wniosku o usunięcie/przebudowę tego słupa. Niestety jak czytam i dowiaduję się takie przesunięcie najprawdopodobniej będzie możliwe tylko na mój koszt czego chciałabym unikąć tym bardziej ze nigdy nie wnioskowałam o zadne zadoścuczynienie z racji udostępniania dostwcy terenu. Niestety ani w tutejszym starostwie ani w UM nie uzuskałam informacji kiedy owy słup mógł zostać postawiony. Z wywiadu który przeprowadziłam mogę wywnioskowac że słup może już stać owe 30 lat – nie mniej jednak są to tylko przypuszczenia. W urzedzie zostałam poinformowana ze dostawca może przedstawic podstawe prawną. Zastanawiam się jak mogłoby wyglądac to pierwsze pismo. Wstępnie przygotowałam pismo i brzmi ono tak – pomijając dane nadawcy i odbiorcy – “Jako prawny właściciel działki budowlanej nr ….. mieszczącej się w …………. przy ul…………. zwracam się z wnioskiem o usunięcie/przebudowe urzadzen należących do Państwa (słup energetyczny) w zwiazu z planowanym w I polowie 2015 r rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego. Jednoczęsnie wnosze o wskazanie podstawy prawnej wybudowania oraz późniejszej eksploatacji w/w urządzenia przesyłowego poprzez przedstawienie stosownych dokumentów. ” Bardzo prosze o radę czy tak spormułowane pismo będzie dobrym sposobem rozpoczęcia korespondencji? z góry dziękuję za wszelką pomoc

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Beato,
   przygotowałem na taką okazję ebook “Pierwsze pisma”. Prawdę mówiąc, niezależnie od tego, co Pani napisze, nastawienia zakładu odnośnie do zasad przebudowy Pani nie zmieni. W praktyce uzyskanie zgody na przebudowę na koszt przedsiębiorcy jest wyjątkiem. Jeżeli urządzenie ma więcej niż 30 lat, w ewentualnym procesie o nakazanie przebudowy przedsiębiorca może skutecznie bronić się zasiedzeniem służebności.

   • Beata pisze:

    Panie Piotrze otrzymałam w dniu dzisiejszym odpowiedz na moje pismo. Okazuje się ze napowietrzna linia elektroenergetyczna niskiego napięcia istnieje od c o najmniej lat 80-tych ubiegłego wieku i tym samym spółka nabyła poprzez zasiedzenie tytuł prawny do wskazanych nieruchomosci w postaci służebności przesyłu. została również przedstawiona kopia fragmentu mapy zasadniczej nieruchomości z naniesionym przebiegiem istniejącej linii z 1984 r. Innych archiwalnych dokumentów dot tych urzadzen nie odnaleziono. w odpowiedzi informują również ze we wstępnym planie inwestycyjnym przewidziana jest w 2018 r modernizacja linii napowietrznej niskiego napięcia ale na chwilę obecną przebudowa moze odbyc sie jedynie kosztem i staraniem właścieciela nieruchomości. koszt przebudowy rzedu 9-11 tys zlotych oddala nas od planów budowy. bardzo proszę o informację czy w tej sytuacji mamy jeszcze szanse na jakiekolwiek negocjacje

    • Beata pisze:

     właśnie przeanalizowałam mape którą mi załączono do pisma z 1984 roku i nie ma na niej przedmiotowej linii. W związku z powyższym wygląda na to, że linia ta została postawiona po 1984 r ale dokładna data w dalszym ciągu nie jest znana, czy w tej sytuacji pojawiają się nowe możliwości pozbycia się słupa? z góry dziękuję za odpowiedz pozdrawiam Beata

 35. Weronika pisze:

  Witam
  bardzo przydatny blog pisany “ludzkim” językiem:)
  Chciałabym prosić o opinię czy w mojej sytuacji powinnam wystapić o odszkodowanie czy lepiej nie zaczynać tematu w ogóle.
  Przez moją działkę leśno-budowlaną przechodzi linia energetyczna wraz z dwoma słupami. Linia i słupy zajmuja tylko część leśną działki przez co nie mogę obsadzić ok 0,7 ha gruntu.
  Działke kupiłam 4 lata temu i słupy już na niej stały ale w KW nie ma informacji na temat słuzebności dla Zakładu Energetycznego. Podejrzewam, że linia w przyszłości będzie doprowadzała prąd do działki mojej i sąsiada, gdzie obecnie się kończy. W tej chwili obie działki (moja i sąsiada) są niezabudowane. Zastanawiam się czy jak zacznę “walkę” z zakładem energetycznym to oni usuną słupy i w przyszłości nie będę miała możliwości budowy domu.
  Proszę o pomoc

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Weroniko,
   trudno odpowiedzieć na Pani pytanie, czy warto podejmować negocjacje – na pewno ważnym aspektem jest wiek linii, sam brak wpisu w księdze wieczystej nie chroni przed stwierdzeniem zasiedzenia. Dostarczanie energii do Pani domu za pomocą linii, która ma podlegać regulacji prawnej może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia, bardzo mało prawdopodobne jest, żeby spełniły się Pani obawy, dodatkowo w Polsce funkcjonuje publicznoprawnym obowiązek przyłączenia na warunkach określonych w Prawie energetycznym.

 36. Magda pisze:

  Witam. Chciałabym prosić o opinię, a właściwie wytłumaczenie w ”ludzkim języku” odpowiedzi zakładu energetycznego w sprawie odszkodowania za 2 słupy stojące na działce. Z rodziną delikatnie pond 9 lat temu kupiliśmy dom, w tym roku z mamą napisałyśmy pismo o odszkodowanie za stojące słupy ( z tego co wiemy nikt wcześniej się tym nie zajął). W odpowiedzi dostaliśmy ” informujemy, iz wobec odcinków napowietrznych linii nN 0,4kV zlokalizowanych na przedmiotowych działkach, legitymujemy się stosowną dokumentacją, oraz wymaganym przez przepisy prawa okresem niezbędnym dla sądowego zasiedzenia prawa służebności na zasadach określonych przez przepisy prawa cywilnego. Zaznaczamy również, że przedmiotowe linie były wybudowane w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku zgodnie z obowiązującymi w dacie ich budowy przepisami prawa. Umożliwia to naszemu przedsiębiorstwu nabycie prawa służebności na ww. działkach, bez jakiejkolwiek gratyfikacji na rzecz Państwa. Zaznaczamy, ze powyższa forma prawna stosowana jest w orzecznictwie sądów powszechnych i poparta jest poglądem Sądu Najwyższego w tym zakresie (np. Postanowienie z dnia 4 października 2006r sygn. II CSK 119/06). ” W tych sprawach jesteśmy ”zieloni”, czy to oznacza, ze nic nie da się zrobić w tej sprawie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.

 37. Monika pisze:

  Witam Panie Piotrze
  bardzo przydatny blog, baza wiedzy, chyle czoło 🙂
  Proszę o poradę.
  Na działce będącej własnością firmy stoi słup wysokiego napięcia od 1989r, działka kupowana była już ze słupem. W Księgach wieczystych w Dziale III nie ma zapisu o służebności przesyłu. Zwróciłam się do zakładu energetycznego o uregulowanie kwestii służebności przesyłu i wypłaty odszkodowania za zajmowany pas działki.
  Odpisali wybudowano słup zgodnie z prawem i uznają nasze stanowisko za bezpodstawne.
  Co dalej wg Pana mogę zrobić ?
  Czy zwrócenie się do zakładu energetycznego o przedstawienie dokumentów na podstawie których postawiono słup coś da?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Moniko,
   czy coś da tego nie wiem – różna jest praktyka przedsiębiorców jeżeli chodzi o udostępnianie dokumentów. Niektórzy udostępniają po wezwaniu, inni po wyroku sądu administracyjnego, co trwa. Warto rozważyć w takim przypadku niezwłoczne złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Z kolei najszybszym sposobem poznania dokumentów i stanowiska przedsiębiorcy jest pozew o niewielką kwotę np. za 1 miesiąc bezumownego korzystania z nieruchomości.

 38. Anna pisze:

  Witam
  Od pewnego czasu koresponduję z Tauronem, gdyż wzdłuż mojej działki przebiega linia średniego napięcia . Działkę otrzymałam w formie darowizny od mamy trzy lata temu. Ze wstępnych informacji wynikało, że tata podpisał z nimi w 1995 roku jakiś dokument odnośnie posadowienia słupów z podkreśleniem , że ma to być słup w granicy działki . Chcąc dowiedzieć się szczegółów całej sprawy napisałam jak wyżej zaznaczyłam . Otrzymałam kopię decyzji i oświadczenie na którym widnieje podpis mojego taty, który w zasadzie do decydowania o działce nie miał nic ( mama otrzymała działkę nie będąc jeszcze w związku małżeńskim ). Rozumując w prosty sposób, wychodzi na to , że oświadczenie nie jest ważne. Druga kwestia zamiast pojedynczego słupa, ustawiono podwójny wchodzący około dwa metry w działkę. Co Pan o tym myśli ?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Anno,
   trudno wypowiadać mi się szerzej o sprawach, których nie znam – mogę potwierdzić, że zgoda wyrażona przez jednego tylko małżonka na budowę urządzenia, tym bardziej zgoda wyrażona przez osobę nie będącą właścicielem, oznacza, że zajęcie nieruchomości nastąpiło bez podstawy prawnej.

   • Anna pisze:

    Rozumie. A jeśli można wiedzieć – ile w takiej sytuacji musi upłynąć, żeby nastąpiło przedawnienie ? Czy sądzi Pan, że lepiej byłoby samemu wystosować pismo, czy może zasięgnąć porady prawnej ? Pytam ze względu na to , że wiele osób odradzało mi podjęcie jakiejkolwiek inicjatywy w tym kierunku, że względu na to , że stoję w stosunku do właścicieli słupów na straconej pozycji ( mam na myśli osoby nie siedzące głębiej w tego typu zagadnieniach ). W tym roku zaczynamy budowę domu. Powiem szczerze – oczywista sprawa , że nie mogę winić rodziców za sprawę z tymi słupami . Czasy wtedy wyglądały zupełnie inaczej. Ale nie uśmiecha mi się patrzeć przez okno jak dyndają mi kable w pobliżu i jeszcze jak myślę , że za darmo to się dzieję to jestem bliska palpitacji 🙂

 39. Krzysztof pisze:

  Witam.
  Panie Piotrze proszę o pomoc.
  Podpisałem umowę z wodociągami,że po budowie 60m wodociągu,przekaże im daną linie za 500zł,
  na tej podstawie dostałem pozwolenie na budowę tegoż wodociągu.
  Teraz załatwiłem papiery do przekazania im tej lini wod.czyli pomiar powykonawczy geodezyjny,oświadczenie kierownika budowy i badanie wody,i myślałem że to by było wszystko,niestety żądają ode mnie jeszcze ustalenia służebności przesyłu,ponieważ budowa tej lini jest w drodze a droga jest własnością właścićeli działek bud. każdy ma w niej jakiś udział.
  To kto ma ustalić to służebność? Czy oni czasem nie chcą się mną wysłużyć?
  Pozdrawiam.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Krzysztofie,
   mogę ogólnie odpowiedzieć, że ustanowienie służebności przesyłu jest w Pana przypadku niedopuszczalne, jest to bowiem służebność ustanawiana na rzecz przedsiębiorcy. Na Pańską rzecz można ustanowić służebność gruntową, ale to bez sensu, jeżeli docelowo urządzenie ma być własnością przedsiębiorcy wodociągowego.

 40. iza pisze:

  Czy można wnieść o ustanowienie służebności przesyłu na czas oznaczony tj. do dnia usunięcia kolizji ( przebudowy) z nieruchomością ( sprawa w toku)? Czy lepiej wnioskować o zobowiązanie do zawarcia umowy dzierżawy?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Izo,
   oba tytuły prawne są dopuszczalne – nie jestem w stanie powiedzieć, co będzie dla Pani korzystniejsze. W komentarzach w blogu mogę wyjaśniać kwestie prawne, nie jestem w stanie Państwu radzić, jakie rozwiązanie wybrać, nie znam bowiem nieruchomości, a po wtóre dla ostatecznego kształtu porozumienia znaczenie ma też postawa drugiej strony i jej oczekiwania.

 41. Katarzyna pisze:

  Trafiłam właśnie na ciekawą informacje o powstaniu programu do wyceny służebności przesyłu:
  http://wycena.com.pl/servitut/
  Sądząc z opisu, wygląda to nieźle – znacznie lepiej niż wcześniejsze próby tego rodzaju. Mnie przede wszystkim ujęło to, że wreszcie ktoś na poważnie zajął się kwestią utraty wartości POZA pasem służebności. Bo w praktyce jest tak, że niby wszyscy wiedzą, że utrata wartości musi być wyliczana dla całej nieruchomości a nie tylko dla pasa służebności, jednak jak przychodzi do liczenia to okazuje sie, ze jak linia biegnie w poprzek to nie wiadomo dokładnie jak liczyć… A jak nie wiadomo,to często kończy się na liczeniu utraty w samym tylko pasie i udawaniu, ze wszystko jest ok tylko właściciel nieruchomości czegoś ciągle niezadowolony więc się czepia;)
  Bardzo jestem ciekawa tego programu Servitut 1.0, jeśli ktoś wie coś więcej to proszę by się podzielił informacjami.

 42. Pawel pisze:

  Witam. Mam pytanie odnośnie remontu linii średniego napięcia przez Energię. Nie podpisałem zgody na wejście na moją działkę na czas remontu, taka zgodę bym wyraził jeśli by Energia uwzględnia przesunięcie slupa o ok 6m dalej również na mojej działce, tylko za ogrodzenie, bo mam ogrodzona działkę w połowie. Dostałem teraz informacje ze jak nie podpisze zgody to wystąpią o pozwolenie do Starostwa. Czy mogę coś zrobić by bez uwzględnienia przesunięcia nie mogli wejść na moją działkę.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Pawle,
   remont linii nie może wiązać się ze zmianą jej trasy, wówczas bowiem będzie to przebudowa, a nie remont. Jeżeli nie wyrazi Pan zgody, wykonawca wystąpi o wydanie decyzji z art. 124b ustawy o gospodarce nieruchomościami – w takim postępowaniu będzie Pan stroną i będzie mógł Pan przedstawiać swoje racje oraz wnieść odwołanie. Na Pańską działkę zatem wykonawca remontu będzie mógł wejść, jeżeli będzie dysponował stosowną decyzją administracyjną, ona “zastąpi” Pana zgodę.

 43. Ewa pisze:

  Witam.
  Panie Piotrze proszę o pomoc.

  W dniu 31.05.2013 nabyłem działkę budowlaną. Przy zakupie nie zwracałem uwagi, że na działce posadowiony jest slup wysokiego napięcia. Nie wiem do kogo należy itp.
  Chciałbym się Pana poradzić co robić abym w świetle przepisów mógł się ubiegać o odszkodowanie.
  Do kogo kierować pierwsze kroki i o co pytać czy pisać we wniosku.
  Działkę ogrodziłem płotem i postawiłem domek holenderski -traktując jak na razie tę działkę jako miejsce wypoczynku letniego. Ale w momencie chęci sprzedaży działki wiem, ze słup nie będzie mile widziany przy sprzedaży ewentualnemu klientowi.

  Pozdrawiam

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Ewo,
   proszę skorzystać z ebooka Pierwsze pisma, wyjaśniłem w nim jakie pisma można skierować do przedsiębiorcy i zaproponowałem i wzorcową treść. Trudno odpowiedzieć na pytanie o szanse na ustanowienie służebności oraz ewentualne warunki, bez wiedzy o szczegółach sprawy.

 44. Elzbieta pisze:

  Dzięń dobry.
  Z uwaga przeczytałam Pana cenne odpowiedzi.
  Bardzo prosżę o odpowiedz na moje pytanie.
  Na mojej działce, w części , ktora zostanie wkrotce przejeta notarialnie przez Urzad Dzielnicy na mocy decyzji tzw “spec-ustawy” na chodnik , w zwiazku z planowanym remontem ulicy, stoja słupy nieczynnej linii energetycznej RWE STOEN i Firmy “Orange” (dawniej TPSA).
  Poniewaz jeszcze przez miesiac, czyli do konca lipca 2016 działka nalezy do mnie, chciałabym , aby te słupy zostały usuni ete .Dwa z nich blokuja chodnik, jeden stojacy przy furtce, blokuje dojazd.
  Wiem, ze Urzad Dzielnicy, z uwagi na bardzo krotki czas od przejecia gruntu , do realizacji budowy ulicy nie wykona zadnych ruchow, aby slupy usunac. czy wystarczy zwykła prosba o usuniecie w/w słupów, czy muszę wystapic na droge sadowa?
  napisalam juz takie pisma, ale od 2 miesięcy , pomimo monit,ow, nie dostałam odpowiedzi.
  W przypadku odmowy, czy mogę, np .wpisem do umowy natarialnej o przekazaniu ziemi zobowiazac Urzad Dzielnicy do kontynuacji mojego wniosku o usuniecie slupow przez ich włascicieli.
  Słupy zostały posadowione bez mojej zgody, nie ma wpisu do KW, natomiast sa na mapie sytuacyjnej zalaczonej do projektu budowlanego ulicy.
  Bardzo dziekuę za odpowiedz

  Elzbieta Jablońska

 45. Elzbieta pisze:

  Witam ponownie.
  Gdzie szukac ebooka z “pierwsyzmi pismami”?

 46. Katarzyna pisze:

  Witam,

  mam pytanie, jak sytuacja wygląda z wydzierżawieniem ziemi ( chodzi o łąkę) pod słup. Słup już tam stoi.

  z góry dziękuję

 47. Marcin pisze:

  Witam.
  Pisze Pan o dokumentach jakie trzeba dołączyć do wniosków o służebność przesyłu energii. Co jeśli nieruchomość nie posiada KW? Czy wystarczy wtedy ksero AWZ?

 48. Piotr pisze:

  Panie Tomaszu,
  na mojej działce 30 arów jest 6 słupów energetycznych i nie wiem jak zacząć sprawę tzn. dom dostałem w spadku po rodzicach i im te słupy nie przeszkadzały. Nie starali się o żadne odszkodowanie. Proszę Pana o ukierunkowanie mnie w tej sprawie.

 49. Piotr pisze:

  Panie Piotrze,
  na mojej działce 30 arów jest 6 słupów energetycznych i nie wiem jak zacząć sprawę tzn. dom dostałem w spadku po rodzicach i im te słupy nie przeszkadzały. Nie starali się o żadne odszkodowanie. Proszę Pana o ukierunkowanie mnie w tej sprawie.

 50. Władek pisze:

  Moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne. Jakiś czas temu powstał plan zagospodarowania przestrzennego w skład którego weszła działka na której teraz chciałbym pobudować dom, budynek gospodarczy ewentualnie jakiś budynek-zakład handlowo usługowy.Na chwilę obecną ta działka jak i sąsiadujące są jeszcze rolnymi i ja będę pierwszy który planuję inwestycję.Działka ma kształt prostokąta i wzdłuż jej dłuższego boku biegnie linia energetyczna 15kV.Stoją na niej 2 słupy. Zależy mi na przesunięciu linii możliwie jak najbliżej granicy działki i poprowadzenie jej w ziemi.Wtedy będę mógł wykorzystać całą powierzchnię działki bez żadnych praktycznie ograniczeń. Od czego powinienem zacząć, jaką treść powinny mieć ewentualne wnioski , jakimi ustawami rozporządzeniami powinny być poparte? Jakie mogą być koszty takiego przesunięcia-orientacyjne np.5000 ,15000 czy może 30000.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Władku,
   przykro mi, ale nie jestem w stanie odpowiadać na takie pytania – odpowiedź bowiem uzależniona jest od szczegółów konkretnej sprawy, w tym wieku linii, podstaw prawnych jej wybudowania, znaczenia dla zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności.

 51. Sylwia pisze:

  Witam,czy nadal pomaga Pan interesantom z internetu?mam problem,ale chcalabym wiedziec czy Pan jeszcze daje porady

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Sylwio,
   staram się odpowiadać na wątpliwości czytelników, wyjaśniać zasady – nie udzielam bezpłatnych porad prawnych w sprawach indywidualnych. Nie mogę doradzać, co konkretnie zrobić nie znając szczegółów sprawy.

 52. Malwina pisze:

  Witam Panie Piotrze
  U nas problem wygląda zupełnie inaczej. Przez naszą działkę biegnie linia średniego napięcia. Słupów brak, sama linia. Jeśli chcielibyśmy tylko i wyłącznie wniosek o przeniesienie linii w inne miejsce lub przeprowadzenie lini energetycznej w gruncie na tym samym miejscu, bez ubiegania się o odszkodowanie, to co należy wtedy zrobić? Czy taka opcja w ogóle ma szanse przebicia?? Dodam tylko że linia biegła tam już od bardzoooo dawna. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
  Malwina

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Malwino,
   opisane przez Panią żądanie dochodzone jest w procesie z powództwa tzw. negatoryjnego, czyli opartego na art. 222 par. 2 Kodeksu cywilnego. Takie powództwo może zmierzać do usunięcia linii z nieruchomości, może także jednak zmierzać do nakazania przedsiębiorcy przebudowy urządzenia, czy to w inne miejsce, czy też poprzez zmianę linii napowietrznej na kablową.
   Przeszkodą dla skutecznego dochodzenia roszczenia może być wiek linii, albowiem zasiedzenie służebności (prawdopodobne szczególnie dla urządzeń starszych niż 30 lat) spowoduje co do zasady oddalenie powództwa.
   Jeżeli na nieruchomości zostanie stwierdzone nabycie służebności przez zasiedzenie, wówczas do rozważenia jest jeszcze powództwo o zmianę treści służebności.

 53. Halina pisze:

  Witam .Wystąpiłam do spółki gazownictwa o ustanowienie słuzebosci przesyłu w zwiazku z posadowioną rura gazowa na mojej działce ,przesyłajac dokumenty tj. wypis z rejestru gruntów, mapa zasadnicz, plan zagospodarowania przestrzennego oraz wypis z księgi wieczystej.W odpowiedzi spółka odpisała ,że niniejszy gazociąg średniego cisnienia został wybudowany w 1989r a jego inwestorem był społeczny komitet budowy gazociagu.Jednoczesnie napisano, ze spółka nie miała wpływu na wytyczenie trasy jego przebiegui w zwiazku z tym nie może ponosić negatywnych konsekwencji wynikajacych z decyzji podjętych przez inwestora. W dalszym uzasadnieniu stwierdzaja, ze nabywajac działke w drodze darowizny w 1997r miałam możliwosc zapoznania się ze stanem faktycznym i prawnym . W zwiazku z powyższym wszelkie roszczenia kierowane pod adresem spólki sa niezasadne. Jak z powyższego wynika w pismie nie ustosunkowano sie do podania czy sa właścicielami tegoż gazociagu ., chociaż budując dom na tej działce uzgodnienia dotyczace podłaczenia gazu prowadziłam z tą społka W zwiazku z tym chce zapytać czy musze uzyskac pisemne potwierdzenie od nich ,że sa włascicielem rury gazowej czy odpisać,że jeżeli nie wyrażaja zgody na ustanowienie służebnosci to kieruje sprawe do sądu.Co mógłby mi Pan jeszcze doradzić w tym temacie.? Dziekuje i pozdrawiam

 54. Honorata pisze:

  Witam Panie Piotrze.
  Bardzo proszę o pomoc i wskazówki. Zakupiliśmy działkę rolną na której chcemy budować dom i niestety mamy problem. Na tej działce jest posadowiony podwójny słup energetyczny niskiego napięcia,który dostarcza energię do wielu domków jednorodzinnych a który przeszkadza w usytuowaniu domu jaki my chcemy budować.- Wstępnie rozmawiałam z Energą Operator S.A. w Olsztynie o likwidację bądź przeniesienie tego słupa,więc na swój koszt muszę wykonać projekt energetyczny,wykonawstwo,ale uzgodnienia to już z nimi dokonywać. Proszę mi podpowiedzieć jak to jest.
  Z poważaniem. Honorata

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Honorato,
   generalnie koszty przebudowy urządzeń na wniosek właściciela nieruchomości ponosi on sam, na podstawie umowy z operatorem. Koszty mogą być pokryte przez właściciela urządzeń zasadniczo tylko po przeprowadzeniu postępowania sądowego o nakazanie usunięcia/przebudowy urządzeń. To jednak trudne postępowania, gdzie ważne są podstawy prawne budowy urządzenia, dodatkowo zarzutem hamującym jest zasiedzenie służebności. Obawiam się, że szanse na przebudowę w innym trybie niż umowa na Państwa koszt są statystycznie małe, aczkolwiek w każdej sprawie rozstrzygające są szczegóły.

   • Honorata Aniszewska pisze:

    Witam Pana i serdecznie dziękuję. Jesteśmy świadomi tej sytuacji,natomiast zaczęliśmy już procedurę przesunięcia kolizji,czyli tego słupa energetycznego. Jak narazie Rejon Energa S.A. Olsztyn przychylnie podchodzi do tego tematu.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. O wyniku pozwolę sobie Pana powiadomić.

 55. Krzysztof pisze:

  Witam panie Piotrze,przejde odrazu do sprawy a więc: posiadam dom, na działce stoi podwójny sulup który doprowadza prąd do mojego mieszkania i do domu sąsiada.linie niskiego napięcia przebiegaja nad narożnikiem dachu około 1m2 i kolidują z planowaną rozbudową poddasza czy istniala by szansa na przesuniecie tego slupa nawet o 1m by juz wystarczylo BARDZO proszę o pomoc

 56. Marta G. pisze:

  Witam, Panie Piotrze bardzo proszę o radę. Odziedziczyłam po dziadkach niedużą nieruchomość o powierzchni 0,0608 ha. Formalnie jest to działka rekreacyjna z domem letniskowym. W praktyce jest to normalny murowany piętrowy i podpiwniczony dom o powierzchni niemal 100 m2. Działka została zakupiona przez dziadków w lipcu 1987 r., a zatem niebawem upływa 30 lat. Już w momencie zakupu nieruchomości posadowiony był na niej słup energetyczny, jednak nie wiem kiedy dokładnie został on wybudowany . Ponadto przez cała długość nieruchomości przebiega nad nią linia energetyczna. Nigdy nie była ustanawiana służebność przesyłu na rzecz zakładu, nie ma też żadnego wpisu na ten temat w księdze wieczystej. Proszę mi powiedzieć gdzie mogę znaleźć informację na podstawie jakiej decyzji i kiedy wybudowano słup i przeciągnięto linie (obawiam się zasiedzenia) oraz kto jest właścicielem tych urządzeń (do kogo mam kierować roszczenia). Dostawcą prądu jest PGE, zatem podejrzewam, że właścicielem będzie PGE Dystrybucja, ale wolałabym się upewnić. Mam też taką wątpliwość odnośnie proponowanego przez Pana wzoru pisma ,,WEZWANIE DO UMOWNEGO USTANOWIENIA SŁUŻEBNOŚCI PRZESYŁU”, a mianowicie chodzi mi o ust. 1 pkt. 1 w zakresie opisu odcinka sieci i opisu urządzeń. Gdzie mam szukać tych informacji? Jakiego dokumentu potrzebuję? Bardzo proszę o pomoc.

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Marto,
   jeżeli chodzi o sprawdzenie wieku linii można to zrobić na różne sposoby. Z udziałem przedsiębiorcy – kierując do niego pismo z wezwaniem do ustanowienia służebności przesyłu oraz wnioskiem o udzielenie informacji i przekazanie kopii dokumentów dotyczących daty wybudowania linii na nieruchomości oraz podstaw prawnych takiej inwestycji (np. mogła być decyzja wywłaszczeniowa).Można też udać się np. do ośrodka geodezyjno kartograficznego i złożyć wniosek o udostępnienie informacji, kiedy linię skartowano na mapie zasadniczej – to oczywiście nie wymaga udziału przedsiębiorcy.
   W Pani przypadku najprawdopodobniej właścicielem urządzeń będzie PGE Dystrybucja.
   Jeżeli chodzi o opis urządzeń w wezwaniu – chodzi o wskazanie, że jest to linia elektroenergetyczna np. średniego napięcia, żeby było wiadomo, czego Pani żądanie dotyczy.

   • Marta G. pisze:

    Witam,
    Panie Piotrze, ostatecznie zdecydowałam się niejako połączyć dwa Pana wzory w jeden i przesłałam do operatora pismo wzywając do ustanowienia służebności, wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie za ostatnie 10 lat i jednocześnie do wskazania tytułu prawnego. Jak dotąd nie otrzymałam odpowiedzi. Podzielę się informacją, gdy odpiszą.

    pozdrawiam i dziękuję,
    Marta G.

 57. krzysztof pisze:

  Witam,przejde do sprawy jestem właścicielem domu nad narożnikiem dachu przebiega linia energetyczna i uniemożliwia rozbudowe dachu,w ksiedze wieczystej nie ma wzmianki o slużebności co musze zrobić aby przesunąć ten słup (słup stoi na mojej ziemi doprowadza prąd do mojego domu i domu sąsiada tylko)

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Krzysztofie,
   nie ma niestety innej odpowiedzi jak ta – proszę zwrócić się z pismem do operatora z wnioskiem o przebudowę. Co do zasady taka przebudowa następuje na koszt właściciela nieruchomości.

 58. Joanna pisze:

  Witam,
  Panie Piotrze mam pytanie odnośnie ugody z tytułu lokalizacji linii energetycznych na mojej działce która została zawarta z nieżyjącym już poprzednikiem prawnym, a mianowicie czy ugoda taka jest wiążąca i ważna i może przechodzić na nowego właściciela działki? nadmienię ze w ugodzie tej zawarte jest otrzymanie odszkodowania w kwocie 3283,00 w tej kwocie mieści się odszkodowanie odpowiadające własności gruntu zajętego pod słupy oraz odszkodowanie za trwałe ograniczenie w sposobie korzystania z działki. czy w takim przypadku jako nowy właściciel działki mam jakies prawa odnośnie służebności przesyłu?

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Joanno,
   dla rzetelnej odpowiedzi musiałbym wiedzieć, czym ta ugoda była poprzedzona. Mogło być bowiem tak, że ugoda dotyczyła wysokości odszkodowania, a wcześniej była wydana decyzja wywłaszczeniowa z art. 124 ust. 1 ugn. Wówczas nie będzie możliwości ustanowienia służebności. Mogła też być ewentualnie inna umowa, wówczas istotna jej jej treść, ewentualnie ujawnienie w KW na mocy art, 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Trudno o jednoznaczną odpowiedź bez znajomości szczegółów sprawy.

   • Anna K. pisze:

    Panie Piotrze, nie przeczytałam wszystkich komentarzy i jeśli podobna sytuacją została już poruszona to przepraszam ale opiszę swoją.
    Na naszej działce znajduje się transformator oraz słup średniego napięcia w dość bliskiej odległości ok 20 metrów. Kolejny słup w lini prostej jest oddalony o ok 50 m i znajduje sie już na działce sąsiada. Chcielibyśmy wybudować dom ale usytuowanie słupa jest dość problematyczne. Były plany by naszego słupa zlikwidować i postawić wzmocniony słup po stronie sąsiada, na co ten wyraził zgodę ale nie udało się. Czy jest szansa by naszego słupa zlikwidować lub przesunąć bliżej granicy działki bez ponoszenia kosztów?

 59. Tomek pisze:

  Witam, na mojej działce znajduje się transformator postawiony w roku 1995 działka rolno budowlana,wystapilem do ZE o służebnośc przesyłu jak i o odszkodowanie za ost 10 lat, ZE odpisał że odszkodowanie za 10 ostatnich lat się nie należy bo mój tato podpisał zgodę na postawienie transformatora,czy to oznacza że skoro się zgodził na postawienie to już się nie należy odszkodowanie Za 10 lat użytkowania? I jak napisać wezwanie do udostępnienia dokumentacji umowy odnośnie tego transformatora? Żeby ZE kopie mi udostępnił? Z góry dziękuję za odpowiedź

 60. Wanda pisze:

  Witam,
  prowadzę korespondencję z ENEA SA Poznań, skorzystałam ze wzorów Pana pism i otrzymalam odpowiedź w której oni powołują się na decyzję nr 3/33/64 o lakalizacji szczegółowej z dnia 10.03.1964r. oraz decyzje Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Poznaniu z dnia 01.04.1966r. twierdzącże są zasiedzeni. Nadmieniam, że żadne odszkodowanie nie było wypłacone. Jaka jest szansa
  polubownego załatwienia tej sprawy?
  W tym roku planują modernizację tego słupa o napięciu 110kV. Proszę o radę co zrobić w takim przypadku.
  Pozdrawiam
  Wanda Ziemecka

 61. Iza pisze:

  Witam Panie Piotrze,

  Jestem właścicielem działki na której niedawno ustawiono słup średniego napiecia.
  Przed jego budowa dostałam pismo z Urzędu Miasta dotyczacy przebudowy linii energatycznej. Nie wyrażłam zgody (nic nie podpisałam) na budowe tego słupa. Wręcz przeciwnie dostałam informacje, że linia bedzie w tym miescu przebiegac pod ziemią. Linia wprawdzie przebiega pod ziemią ale jakos dziwnym trafem na mojej działce wychodzi na ten nieszczęsny słup. Mam zamiar rozpoczac budowę domu na działce i otrzymałam juz wczesniej warunki zabudowy. Czy moge wystapić z wnioskiem o przesunięcie słupa poza moją działkę??

  Pozdrawiam
  Iza

 62. Paweł pisze:

  Witam
  Mam słup energetyczny na działce tz dwojak ,w tym miejscu mam planowany wjazd na działkę,pisałem pisma do tauronu o przeniesienie,przyjechała firma i chciała wymienić na pojedynczy , nie zgodziłem się bo i tak by przeszkadzał przy wjeździe, firma pojechała,po czym ponownie skontaktowałem się z tauronem i dostałem odpowiedz że owszem usuną go ale na mój koszt, ponieważ ponieśli koszty z tą firmą co miała wymienić na pojedynczy ,co mogę zrobić ,jakie pismo napisać

 63. Mateusz pisze:

  Witam mam działkę budowlana przez którą przechodzi linia nn dzieląc ją na dwie połowy napisałem do Tauron o przesunięcie tej lini a oni odpisali iż nie planują przebudowy linii i możemy to zrobić na własny koszt więc napisałem do Tauron z prośbą o udokumentowanie zgody poprzenich właścicieli na przeprowadzenie linii nn a oni odpisali że linia była budowana pewnie przed 1973r i nastąpiła służebność co mogę teraz zrobić proszę o pomoc

 64. Tomasz pisze:

  Witam Panie Piotrze,
  Mój problem z siecią energetyczną polega na tym że przez moje podwórko przebiega słup wysokiego napięcia, z którego natomiast jest podłączenie do innych budynków nie mieszczących się na mojej działce. Moje pytanie jest takie czy mogę żądać usunięcia słupa z mojej posesji. Jest on postawiony prawie na środku posesji, co utrudnia wyjazd z garażu; trzeba się nagimnastykować aby wyjechać. Ponadto mój dom jest podłączony do sieci energetycznej “starym sposobem” z takimi ceramicznymi hakami. Jest to uciążliwe, gdyż nie mogę ocieplić budynku. Czy mogę również żądać zmiany podłączenia budynku do sieci?
  Pozdrawiam

  • Piotr Zamroch pisze:

   Panie Tomaszu,
   nie jestem w stanie odpowiadać na pytania, co należy zrobić w konkretnej sytuacji, ani jakie roszczenia realnie można zbudować w danym stanie faktycznym, nie znając szczegółów sprawy. Jestem w stanie odpowiedzieć na pytania ogólne dotyczące przepisów prawa albo ich wykładni, przez bloga chcę dzielić się wiedzą w zakresie, w którym jestem specjalistą, nie zaś pomagać w konkretnych sprawach.

 65. Izabela Bastek pisze:

  Panie Piotrze, czy może Pan zamieścić wzory tych pism?
  Pozdrawiam
  Izabela

 66. Izabela pisze:

  Panie Piotrze, czy moze Pan wskazac gdzie mozna znalezc te wzory na blogu>

  Z gory dziekuje i pozdrawiam
  Izabela

 67. Marta pisze:

  Witam ,jak sformułować pismo o odszkodowanie dotyczące przebudowy stacji transformatorowej-zlikwidowanie stacji i posadowienie drugiego słupa.Pod stacją transformatorową było ustanowione prawo służebności ale na terenie o wymiarach 4×10 m ,ekipa dokonująca przebudowy wjechała oczywiście za moją ustną zgodą na moją działkę swoim sprzętem-koparki itp.

 68. Maria pisze:

  Panie Piotrze
  Korzystając z Pana porad i wzorów pism wysłałam do PGE wezwanie do wykazania posiadania tytułu prawnego do mojej nieruchomości oraz prośbę o zaproponowanie treści służebności przesyłu, kwoty wynagrodzenia i kwoty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z mojej nieruchomości (chodzi oczywiście o linię energetyczną). Odpowiedź, jaka otrzymałam odebrałam jako ignorowanie mnie. Mianowicie otrzymałam odpowiedż, że PGE nie dysponuje żadną dokumentacja dotycząca linii na mojej działce co nie oznacza , że takiej dokumentacji gdzieś nie ma. “Jednocześnie należy nadmienić, że nieposiadanie przez Spólkę wskazanych decyzji nie musi oznaczać, że określone decyzje nie były wydawane-powyższe dokumenty mogą znajdować się we właściwych organach oraz archiwach administracji publicznej”. Fragment mojego pisma dotyczący zaproponowania mi warunków ustanowienia służebności i dotyczący wynagrodzenia pomijana jest milczeniem. Muszę przyznać, że ja również nie znalazłam żadnej dokumentacji w Starostwie Powiatowym, w Urzędzie Gminy i Archiwum Państwowym w Łowiczu. W Archiwum są dokumenty dotyczące innych odcinków linii mojej miejscowości ale nie znalazłam informacji o linii na mojej działce.Czy możliwe jest, że nie istnieje żadna dokumentacja dotycząca fragmentu linii przebiegającej przez moją działkę? Linia jest stara, pochodzi z lat 60-tych ub.wieku Czy możliwe , że dokumenty zaginęły?Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
  Będę bardzo wdzięczna za poradę
  pozdrawiam

 69. Maria pisze:

  Panie Piotrze
  Korzystając z Pana porad i wzorów pism wysłałam do PGE wezwanie do wykazania posiadania tytułu prawnego do mojej nieruchomości oraz prośbę o zaproponowanie treści służebności przesyłu, kwoty wynagrodzenia i kwoty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z mojej nieruchomości (chodzi oczywiście o linię energetyczną). Odpowiedź, jaka otrzymałam odebrałam jako ignorowanie mnie. Mianowicie otrzymałam odpowiedż, że PGE nie dysponuje żadną dokumentacja dotycząca linii na mojej działce co nie oznacza , że takiej dokumentacji gdzieś nie ma. \”Jednocześnie należy nadmienić, że nieposiadanie przez Spólkę wskazanych decyzji nie musi oznaczać, że określone decyzje nie były wydawane-powyższe dokumenty mogą znajdować się we właściwych organach oraz archiwach administracji publicznej\”. Fragment mojego pisma dotyczący zaproponowania mi warunków ustanowienia służebności i dotyczący wynagrodzenia pomijana jest milczeniem. Muszę przyznać, że ja również nie znalazłam żadnej dokumentacji w Starostwie Powiatowym, w Urzędzie Gminy i Archiwum Państwowym w Łowiczu. W Archiwum są dokumenty dotyczące innych odcinków linii mojej miejscowości ale nie znalazłam informacji o linii na mojej działce.Czy możliwe jest, że nie istnieje żadna dokumentacja dotycząca fragmentu linii przebiegającej przez moją działkę? Linia jest stara, pochodzi z lat 60-tych ub.wieku Czy możliwe , że dokumenty zaginęły?Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
  Będę bardzo wdzięczna za poradę
  pozdrawiam

  • Stanisław pisze:

   Pani Mario, to jest normalna strategia Zakładów Energetycznych w Polsce-należy zmęczyć przeciwnika. Proponuje wystąpić do Gminy o uzyskanie potwierdzenia ,że w przeszłości
   poprzednik prawny PGE otrzymał pozwolenie od administracji państwa na zrealizowanie inwestycji- linii przesyłowej.Również radzę wystąpić do archiwum państwowego czy w aktach są zdeponowane wydane zezwolenia na budowę przez Gminę. Podejrzewam ,że tych dokumentów nie ma, jest to podstawa do wystąpienia do PINB o wydanie decyzji na demontaż linii, powód inwestycja została zrealizowana na zasadzie samowoli budowlanej. Ja to przerabiałem z inną linią przesyłową i otrzymałem decyzję od PINB na demontaż linii.Po otrzymaniu takiej decyzji ma Pani prawo także wystąpić do PGE o odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z terenu.
   Życzę Pani dużo samozaparcia, pozdrawiam Stanisław

 70. Wioleta pisze:

  Witam. Miesiąc temu kupiłam działkę budowlaną na ktorej znajduje się transformator i słup energetyczny. Czy jest jakaś możliwość żeby ZE usunęli mi je z działki lub zmienili na mniejsze. Dodam że ten ttansformator jest bardzo stary A o słupie nie wspomnę. Dzialka ma 1280m2 A te słupy zabieraja mi znaczną część tej działki. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 71. andrzejg pisze:

  Dzień dobry,
  mam pytanie odnośnie linii energetycznych. Przez moją działkę biegnie linia energetyczna (2 druty) do domu sąsiada. Ww. dom jest postawiony na granicy działek. Linia biegła dawniej w inny sposób, a stan obecny jest, mniej więcej, od lat 70 lub 80. Trudno powiedzieć. Jesteśmy właścicielami działki od ok. 15 lat. Poprzedni właściciel mieszkał w innym miejscu, nie wiem czy wyraził pisemną zgodę na przeprowadzenie tej linii przez działkę. Chciałbym się budować i ta linia mi przeszkadza. O co mogę się ubiegać w elektrowni: czy mogą mi przenieść tę linię na ich koszt czy ubiegać się o odszkodowanie – służebność? Czy mogę napisać w podaniu o udostępnienie ww. zgody sąsiada? Proszę o odpowiedź lub/i ewentualne wzory pism?
  Pozdrawiam,
  Andrzej

 72. Justyna pisze:

  Panie Piotrze, u największa uwage czytam ten blog. Pańska wiedza i doswiadczenie sa ogromne a informacje, ktore Pan zamieszcza sa po pierwsze zrozumiałe po drugie bezcenne dla laika. Staję przed problemem słupów na działce i linii wysokiego napięcia przebiegającej wzdłuż działki. Będe musiała podjąc walkę. Nie moge znależc na Panskim blogu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, nie widze zakładki “pierwsze pisma”. Czy ja czegos nie rozumiem czy też nie ma tu takiego wzoru?
  Gratuluję bloga i dziekuję za pomoc, jaka sa zamieszczane informacje
  Justyna

 73. Marcin pisze:

  Witam Panie Piotrze,

  mam podobno problem co inni, z tym ze na mojej dzialce znajduje sie slup energetyczny do ktorego jest podlaczone tylko jedno gosp. Jest on posadowiony mozna powiedziec w rogu dzialki. Problem w tym ze moj dom sluzy jako slup, tzn linie do tego slupa w w rogu dzialki biegna z mojego domu. Ja jestem podlaczony z kolei ze slupa z ulicy.

  Linie biegna przez srodek dzialki, sa to 4 stare linie, ktore w czasie wiatrow stykaja sie i powoduja wyladowania.Dodam ze mam zadrzewiona dzialke i spadajace konary tez powoduja wyladowania.
  Wlacicielem dzialki jestem od dwoch lat i do tej pory mi to nie przeszkadzalo, ale kiedy pojawilo sie dziecko zaczlem sie martwic, bo stwarzaja zagrozenie zycia i zdrowia.

  Nie mam zadnych wpisow w ksiedze wieczystej odnosnie slupa, czy moge starac sie o zmiane tych linii i ustanowic jakies wynagrodzenie za korzystanie przez zaklad z mojej posesji ?

  Bede bardzo wdzieczny za info od czego powinienm zaczac.

 74. Agnieszka pisze:

  Szanowny Panie Piotrze,
  zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc prawną w kwestii przesunięcia linii energetycznej niskiego napięcia, przechodzącej przez moją działkę.
  Kupiłam 6-cio arową działkę na której jest pobudowany ok. 100 letni dom. Linia energetyczna w tym miejscu była budowana w latach 70-tych. Domyślam się, ze Tauron nie ma zgody ówczesnych właścicieli na przebieg linii. Nie ma też podpisanej żadnej umowy służebności.
  Chcemy dom rozbudować lub pobudować inny. Jednak w obu przypadkach blokuje mnie infrastruktura elektroenergetyczna. Lina przebiega w ten sposób, że obecnie na działce budowlanej nie można wykonać żadnych czynności budowlanych, gdyż linia koliduje z działaniami inwestycyjnymi.
  Wystarczy przesunąć linię w dowolny róg działki, by uzyskać w urzędzie zgodę na budowę/rozbudowę domu.
  Tauron Dystrybucja w piśmie poinformował, że zmiana przebiegu linii może być dokonana tylko moim kosztem i staraniem.
  Uważam to działanie bezzasadne, gdyż nie jestem właścicielem przebiegającej tam linii, a sposób jej przeprowadzenia całkowicie blokuje działania budowlane na tej działce. Tym samym działka budowlana nie jest budowlaną.
  Będę zobowiązana za pomoc w przedmiotowej sprawie.

 75. Agnieszka pisze:

  /wysyłam ponownie, bo nie mam pewności, czy poprzednia wiadomość została poprawinie wysłana/
  Szanowny Panie Piotrze,
  zakupiła stuletni dom, zlokalizowany na małej działce /6 arów/ przez którą przechodzi linia niskiego napięcia.
  Obecnie staram się o warunki przebudowy lub budowy nowego domu, jednak w każdej sytuacji blokuje mnie istniejąca infrastruktura elektroenergetyczna.
  Linia była budowana w tym miejscu w latach 70-tych. Domniemywam, że Tauron nie posiada zgody ówczesnych właścicieli na przebieg linii w tak kolizyjny sposób.
  W ten sposób działka budowlana całkowicie nie nadaje się do budowy.
  Nie ma też podpisanej żadnej umowy służebności itp. z Tauronem, właścicielem linii.
  W odpowiedzi na przesunięcie linii w dowolny róg małej działki, Tauron poinformował, że jest możliwość przeniesienia linii, jedynie na mój koszt i moim staraniem.
  To jest bezzasadne, by mnie obciążyć kosztami, jeśli nie jest to moją własnością i nie chcę przesunięcia linii ze względów estetycznych.
  Proszę o pomoc, w jaki sposób mam poprowadzić dalsze postępowanie, by nie wnosić sprawy na drogę sądową.
  Z poważaniem,
  Agnieszka

 76. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie,
  W latach 70 został postawiony słup na działce bez zgody kogokolwiek. (wcześniej to była działka babci, potem taty od 2006, następnie moja od 2019) Teraz po podziale działki linia energetyczna przedziela nam działkę na pół i sprawia to że działka jest bezużyteczna, niestety nie możemy postawić budynku mieszkalnego (z zachowaniem odpowiednich odległości).
  Pisząc wniosek do PGE o zmianę przebiegu linii otrzymaliśmy informację, że możemy zrobić to tylko i wyłącznie na swój koszt (ok.20-30 tys.)
  Rozumiem, że linia oraz słup przeszły pod zasiedzenie.
  Ale czy można jeszcze jakoś wywalczyć odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu? W żadnej księdze wieczystej nie ma wpisu odnośnie służebności przesyłu..

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Agnieszko,
   nabycie służebności przez zasiedzenie powoduje utratę wszelkich roszczeń, w tym także za korzystanie z nieruchomości w przeszłości. Jeżeli zatem zarzut zasiedzenia okaże się zasadny, co dla linii z lat 70 jest bardzo prawdopodobne, nie otrzymacie Państwo jakiejkolwiek rekompensaty.

 77. KATARZYNA pisze:

  Witam serdecznie,
  Zwracam się z ogromną prośbą pomocy w kwestii posadowienia urządzeń elektroenergetycznych na mojej nieruchomości. Mianowicie Operator Energii odpowiedział na moje pismo, że nie udostępni mi dokumentów dotyczących okoliczności posadowienia urządzeń przesyłowych, gdyż są to wewnętrzne i chronione dokumenty. Co w tej sytuacji należny teraz zrobić i jakie pismo wystosować do operatora.? Mogę się jedynie domyślać że nie posiada on zgody ani umowy posadowienia słupów….w księdze wieczystej żadnej wzmianki na ten temat nie ma. (Nasze pismo dotyczyło usunięcia słupów) Z góry dziękuję za pomoc Katarzyna

 78. KATARZYNA pisze:

  Witam serdecznie,

  Zwracam się z ogromną prośbą pomocy w kwestii posadowienia urządzeń elektroenergetycznych na mojej nieruchomości. Mianowicie Operator Energii odpowiedział na moje pismo, że nie udostępni mi dokumentów dotyczących okoliczności posadowienia urządzeń przesyłowych, gdyż są to wewnętrzne i chronione dokumenty. Co w tej sytuacji należny teraz zrobić i jakie pismo wystosować do operatora.? Mogę się jedynie domyślać że nie posiada on zgody ani umowy posadowienia słupów….w księdze wieczystej żadnej wzmianki na ten temat nie ma. (Nasze pismo dotyczyło usunięcia słupów) Z góry dziękuję za pomoc Katarzyna

  dodatkowo nadmienię, że w pierwszym piśmie od Operatora dostałam informację, że przysługuje im prawo zasiedzenia służebności gruntowej i mogę usunąć słup na własny koszt. Niemniej jednak brak jest dokumentów dotyczących tego posadowienia dziękuję Katarzyna

  • Piotr Zamroch pisze:

   Pani Katarzyno,
   Pani sytuacja jest stosunkowo typowa, choć zależna od polityki operatora – część operatorów udostępnia dokumenty związane z budową urządzeń i korzystaniem z nieruchomości, inni tego nie robią powołując się np. na tajemnicę przedsiębiorstwa. To jednak nie jest w Pani sprawie najważniejsze – kluczowy jest wiek linii. Jeżeli jest ona na nieruchomości dłużej niż 20 lat, powstaje ryzyko zasiedzenia służebności, dla urządzeń utrzymywanych dłużej niż 30 lat, zasiedzenie jest wysoce prawdopodobne. Tak wyglądają fakty, jeżeli chodzi o orzecznictwo sądowe i takie ryzyko musi Pani wziąć pod uwagę.
   Jeżeli nie może Pani sprawdzić wieku linii na podstawie informacji od operatora, można skierować pytanie do np. powiatowego ośrodka geodezyjno kartograficznego, żeby ustalić kiedy zaeiwdencjonowano linię na mapie zasadniczej. Może Pani też zapytać o datę budowy w urzędzie gminy, można zapytać sąsiadów.
   Jeżeli linia jest starsza niż wskazane 20 albo 30 lat, zalecałbym dużą ostrożność przy formułowaniu roszczeń, szczególnie przed sądem. Proces o nakazanie usunięcia urządzeń jest trudny do przeprowadzenia, a przedsiębiorca może bronić się na różne sposoby: przez zasiedzenie służebności, jeżeli to się nie uda, przez ustanowienie służebności – te żądania zostaną rozpoznane przed powództwem negatoryjnym o usunięcie urządzeń.
   To, że nie ma służebności w KW nie ma żadnego znaczenia, bo publiczna wiara KW nie działa przeciwko służebności przesyłu.
   Proszę zatem spróbować pozyskać wiedzę w innych źródłach niż od przedsiębiorcy i solidnie rozważyć szanse i zagrożenie przed skierowaniem sprawy do sądu.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *