E-dostęp do orzeczeń o urządzeniach przesyłowych

Służebność przesyłu to świetny przykład instytucji prawnej, dla której stosowania bardzo istotne jest orzecznictwo. Przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym są zdawkowe, a odesłanie do odpowiedniego (czyli jakiego?) stosowania przepisów o służebnościach gruntowych, jeszcze bardziej pogłębia trudności interpretacyjne.

Jak wiesz, orzecznictwo w skali kraju generalnie powinna cechować pewna spójność, co w sposób oczywisty przekłada się na pewność prawa. Dla osiągnięcia spójności konieczna jest dostępność – swobodny przepływ argumentacji prawnej zawartej w orzeczeniach sądów. Oczywiście najlepszym medium dla takiego przepływu jest  Internet.

Jak zatem wygląda ta sytuacja dla urządzeń przesyłowych i spraw z nimi związanych.

W zakresie prawa administracyjnego (np. przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, prawo budowlane) jest świetnie. Baza orzeczeń NSA stanowi niedościgniony wzór. Korzystając z niej naprawdę żałuję, że mam umysł cywilisty i sprawami administracyjnymi zajmuję się rzadko.

Niewiele gorzej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Jego bazę orzeczeń zwolennicy cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości wymieniają jednym tchem zaraz po zbiorze NSA.

Dla problematyki urządzeń przesyłowych najważniejszy jest jednak Sąd Najwyższy, który do początku bieżącego roku  udawał, że z Internetu korzysta niewielki odsetek społeczeństwa. Z mojej dzisiejszej rozmowy z pracownikiem działu informatyki Sądu Najwyższego wynika, że będzie znacznie lepiej i to wkrótce. Za około 3 miesiące (październik) powinna być dostępna baza orzeczeń zawierająca wszystkie aktualnie wydawane postanowienia i wyroki oraz uchwały. Podkreślam, słowo wszystkie nie tylko wybrane, tezowane, czy inaczej namaszczone. Z biegiem czasu zostaną do tej bazy dodane orzeczenia z lat ubiegłych.

Oczywiście najlepszy zbiór jest nieprzydatny, gdy nie można  go szybko i skutecznie filtrować, dlatego też z ostateczną oceną musimy wstrzymać się do uruchomienia bazy w jej pełnej funkcjonalności. Zajrzyj jednak już teraz na zmienioną stronę Sądu Najwyższego i zwróć uwagę np. na skany pytań prawnych załączone do uchwał, o czym jeszcze niedawno można było pomarzyć.

Przyszłość jawi się świetlista, co nie zmienia faktu, ze na dzień dzisiejszy Sąd Najwyższy wypada absolutnie najgorzej.

Na szczęście powiedzenie, że ryba psuje się od głowy nie ma zastosowania do sądów. Obecnie Sądy Apelacyjne czynią ostatnie przygotowania do wdrażania na swoich stronach internetowych baz orzeczeń wyposażonych w zaawansowane wyszukiwarki. Jak zwykle przoduje Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Koniecznie musisz zajrzeć na ich portal orzeczniczy. Poza tym to fantastyczni, niezwykle mili ludzie, z którymi można porozmawiać, wspólnie poszukać najlepszych metod dotarcia do interesujących wyroków.

Mnie cieszy każda inicjatywa, dzięki której uzyskam dostęp do orzecznictwa, bez konieczności żmudnego ustalania sygnatur i liczenia na wolę pomocy pracowników sądów. Chciałbym usiąść wygodnie w fotelu i wrzucić w wyszukiwarkę orzeczeń sądów rejonowych z całego kraju kwestię, o którą dziś zostałem zapytany, zatem zasiedzenie służebności gruntowej przez Skarb Państwa.

Wierzę, że to już nieodległa przyszłość.

Ma ona jednak i ciemne strony – kiedy ja to wszystko przeczytam?

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwo Fisz| Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Lipiec 21, 2012 o 09:18

Bardzo mnie cieszy szerszy dostęp do orzecznictwa sądów powszechnych. Dotychczas, były liczne zagadnienia, które nie miały szans dotrzeć do szerszej publiczności z uwagi na niekasacyjność spraw.

Być może kiedyś dojedziemy do modelu zachodniego, gdzie co do zasady nie będzie anonimizowania orzeczeń. Skoro rozprawa jest jawna, to dlaczego usuwać te dane?

Odpowiedz

Piotr Zamroch Lipiec 21, 2012 o 10:48

Do końca tego roku powinniśmy uzyskać dostęp do orzeczeń sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego. Z czasem bazy sądów apelacyjnych zostaną poszerzone o orzeczeni podległych sądów okręgowych. Baza orzeczeń sądów rejonowych, to na razie odległa przyszłość. Niezależnie jednak od terminów, najważniejsza będzie funkcjonalność i zaawansowanie wyszukiwarek dla treści orzeczeń.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: