Nowy blog o urządzeniach przesyłowych!

Urządzenia przesyłowe kojarzą się wielu z Was ze starymi sieciami budowanymi jeszcze w okresie poprzedniego systemu politycznego, które obecnie są regulowane poprzez ustanowienie albo zasiedzenie służebności. Te sprawy generują wiele problemów prawnych, które wyjaśnia w bardzo bogatym orzecznictwie Sąd Najwyższy.

Są to zagadnienia, które zdominowały prowadzony przeze mnie, już niemal 6 lat, blog.

Nasza kancelaria jednak od kilku lat zajmuje się także urządzeniami projektowanymi do budowy. Radcowie prawni oraz prawnicy, z którymi współtworzymy zespół, nabyli bardzo ciekawe doświadczenia w tym zakresie. Naszą wiedzą i przemyśleniami dzielimy się na wielu szkoleniach, które prowadzimy.

Z uwagi na ograniczony zakres szkoleń i możliwość spotkania z grupą nie większą niż kilkadziesiąt osób, postanowiliśmy stworzyć wirtualne miejsce, w którym będziemy na bieżąco omawiać prawne aspekty projektowania, budowy oraz remontów i konserwacji urządzeń przesyłowych. Nasze doświadczenia obejmują branże: gazowniczą, ciepłowniczą, elektroenergetyczną oraz wodociągowo-kanalizacyjną, zatem treści będą zróżnicowane, uwzględniające specyfikę poszczególnych typów sieci.

Bloga prowadzić będą prawnicy specjalizujący się w prawno-administracyjnych aspektach budowy i remontów urządzeń: Iwo Fisz i Anna Buchwald.

Adres internetowy nowego bloga to www.inwestycjeprzesylowe.pl.

Zajrzyjcie tam koniecznie!

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

azja Styczeń 17, 2018 o 19:26

Witam. Mam problem i nie wiem gdzie szukać pomocy i wsparcia. 3 lata temu kupiłam dom do remontu. Teraz planuje podnieść dach ale okazało się że od słupa na mojej działce do sąsiada domu biegnie kabel nad moim dachem. Przyznaje ze kupując nie zauważyłam tego. W geście mojej dobrej woli zalatwilam słup pojedynczy i firmę ktora postawi słup u sąsiada w wyznaczonym miejscu A zakład energetyczny zobowiązał się przepiac kabel bezpłatnie. O ile sąsiad na początku wyraził zgodę o tyle obecnie zmienił zdanie i chce aby słup został postawiony na terenie gminnym w taki sposób aby nie zasłaniać mu widoku na jezioro. Zasugerował ze ma znajomości w zakładzie energetycznym. Co mogę zrobić aby kabel który uniemożliwia mi rozbudowę domu zniknął. Pomóżcie bo nie wiem co robić.

Odpowiedz

Marcin Styczeń 18, 2018 o 16:39

Dzień dobry,
W ubiegłym roku zakupiłem działkę rolną, na której stoją słupy średniego napięcia – 15 kV. Wysłałem pismo do Taurona o ustosunkowanie się do istniejącej infrastruktury na mojej działce. Chciałbym zaznaczyć, że nie ma żadnej wzmianki w księdze wieczystej na temat ustanowienia służebności czy jakiegokolwiek obciążenia na rzecz Tauronu. Tauron odpisał, że istniejące infrastruktura powstała przed 1945 rokiem, natomiast jej remont odbył się w 2005 roku. Owy remont polegał na instalacji nowych słupów i postawieniu ich w innym miejscu, zmieniła się wówczas także ich liczba z 2 na 3. W związku z powyższym mam kilka pytań, a mianowicie: Co jeśli Tauron nie potrafi udokumentować dokładnego czasu instalacji swoich linii? Czy postawienie nowych słupów w 2005 roku można uznać za remont czy też jest to w sensie prawnym całkiem nowa linia energetyczna? Czy jako współwłaściciel od niespełna roku mogę domagać się jakichś korzyści?

Odpowiedz

Stanisław Styczeń 30, 2018 o 09:21

Według mojej oceny jest to nowa inwestycja[zmiana posadowienia linii]. Można starać się o ustanowienie służebności przesyłu za oczywiści wynagrodzeniem.Żądać od Tauronu dowodu stwierdzającego ,że poprzedni właściciel zezwolił na zmianę posadowienia linii.Według mojego doświadczenia życiowego zmiana posadowienia odbyła się na zasadzie samowoli budowlanej.
Tauron winien przedstawić zatwierdzony projekt przez organ państwa, pozwolenie na budowę bo w tym czasie takie obowiązywało, obecnie wystarczy li tylko zgłoszenie na budowę. Jeżeli Tauron nie wyrazi zgody na zawarcie umowy-służebność przesyłu , należy złożyć wniosek o demontaż linii wybudowanej na zasadzie samowoli budowlanej.Pozdrawiam Stanisław

Odpowiedz

Piotr Luty 1, 2018 o 11:02

Rzeczywiście nosi to znamiona samowoli. Jest jeszcze opcja usunięcia słupów wraz z przebiegiem linii.
Aby zalegalizować samowolę potrzebna jest inwestorowi zgoda właściciela nieruchomości – prawo dysponowania gruntem.
Mogą próbować dowieść zasiedzenia służebności, ale:
1) służebność przesyłu istnieje od 2008r
2) jeśliby nawet sąd „naciągnął by” czas okresu zasiedzenia sprzed tej daty to dotyczyło by to nieistniejącej już linii. Czas zasiedzenia przerywa 10-letnia przerwa.
3) nowy przebieg linii(nowa linia) istnie od 2005r. 13 lat to za mało na zasiedzenie.
Osobiście żądałbym usunięcia słupów. Zgodziłbym się na skalowanie tego odcinka wraz z ustanowieniem odpłatnej.służebności przesyłu.

Odpowiedz

Marcin Luty 4, 2018 o 17:27

Bardzo dziękuję za odpowiedź w tej sprawie. Na obecną chwilę złożyłem do starostwa pismo o to czy wydawało jakiekolwiek pozwolenie na budowę linii energetycznej na mojej działce. Z dużym prawdopodobieństwem żadne pozwolenie nie było wydawane. W trakcie zbierania informacji dowiedziałem się także, że moja działka do 1994 roku należała do Skarbu Państwa. W związku z czym wydaje mi się, że Tauron nie mógł jej zasiedzieć, bo w Polskim prawie nie można zasiedzieć czegoś co należy do Skarbu Państwa. Czy mam rację? Jeśli Tauron chce liczyć lata zasiedzenia to czy nie powinien liczyć od czasu kiedy nieruchomość przeszła w prywatne ręce? Czy w przypadku istnienia słupów energetycznych możemy mówić o zasiedzeniu w złej wierze? Jeszcze raz bardzo dziękuję za dyskusję. Pozdrawiam Marcin.

Odpowiedz