Służebność przesyłu już wkrótce bez podatku?

Rada Ministrów we wtorek 18 marca przyjęła projekt ustawy o zmianie m.in ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez Ministra Finansów.

Dla spraw przesyłowych to niezwykle ważna nowelizacja, gdyż wprowadza zwolnienie z podatku wynagrodzeń uzyskanych za ustanowienie służebności przesyłu.

Opodatkowanie tych wynagrodzeń od dłuższego czasu budziło kontrowersje i było przedmiotem rozbieżnych orzeczeń sądowych. Głównym powodem takiego stanu był odszkodowawczy w części charakter tego świadczenia, jak i istniejące zwolnienie z podatku wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej na gruntach rolnych oraz odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Projekt ustawy został skierowany do Sejmu.

20140303_091430_1 (1)

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Marzec 23, 2014 o 18:37

Panie Piotrze,
jak wygląda sytuacja w przypadku wynagrodzenia za bezumowne korzystanie?

Odpowiedz

Piotr Zamroch Marzec 23, 2014 o 18:40

Panie Agnieszko,
z orzeczeń, które ja znam wynika, że jest opodatkowane i w tym zakresie nie przewiduje się zwolnienia.

Odpowiedz

Marzena Kwiecień 10, 2014 o 12:13

Witam serdecznie Panie Piotrze,
Dzisiaj po raz pierwszy mam okazję zapoznać się z obszerną treścią Pańskiego bloga, który z pewnością na dłuższy czas będzie moją podstawową literaturą 🙂

Proszę o wskazówki:
Otrzymałam wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu, jestem płatnikiem VAT – nie prowadzę działalności gospodarczej, czy w związku z tym mam obowiązek wystawienia faktury VAT i potraktowania tegoż wynagrodzenia jako mój przychód? Czy wynagrodzenie zatem obciążone jest zarówno podatkiem dochodowym jak i VAT, co powoduje, że ustanowione wynagrodzenie zostanie „zjedzone” przez podatki?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, borykam się bowiem z Urzędem Skarbowym w tym zakresie, dla którego materia ta jest jeszcze nie znana:)

Odpowiedz

Piotr Zamroch Kwiecień 11, 2014 o 06:40

Pani Marzeno,
nie chciałbym wypowiadać się odnośnie podatku VAT, w tym zakresie musi Pani niestety zasięgnąć porady doradcy podatkowego.

Odpowiedz