Koszty postępowania pojednawczego c.d.

W nawiązaniu do ostatniego wpisu dotyczącego kosztów postępowania pojednawczego informuję, że Sąd Najwyższy podjął wczoraj uchwałę, iż wynagrodzenie radcy prawnego należy ustalać w oparciu o przepis par. 10 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, zgodnie z którym stawka wynagrodzenia wynosi 120 zł.

To bardzo ważna uchwała dla wszystkich tych przypadków, gdy wzywający do próby ugodowej nie stawił się na wyznaczone posiedzenie. Dotychczas takie niestawiennictwo, w sprawach dla których przewidziane były stawki wynagrodzenia uzależnione od wartości przedmiotu sporu, mogło się wiązać z bardzo poważnym wydatkiem, rzędu kilku tysięcy złotych.

Pytanie prawne skierowane do Sądu Najwyższego możesz pobrać tutaj, a rozporządzenie o którym pisałem wyżej tu.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jarras Luty 27, 2014 o 10:36

Ciekawe w jaki sposób SN uznał, że postępowanie pojednawcze w sprawie nadającej się do rozpoznania w procesie jest nieprocesem.

Odpowiedz

Janek Luty 27, 2014 o 12:42

pewnie uznał, że przemawia za tym wykładnia funkcjonalna …

Odpowiedz

Piotr Zamroch Marzec 1, 2014 o 08:20

Panowie,
szczerze mówiąc też jestem zaskoczony taką wykładnią – przepis sugeruje, że chodzi o zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów związanych z próbą ugodową. Jak zwykle nikt nie jest zadowolony – 120 zł to niezbyt wiele, szczególnie gdy trzeba dojechać do sądu, z drugiej strony kilka tysięcy za jedno stawiennictwo to też dużo.

Odpowiedz

grażyna Maj 28, 2014 o 09:16

Panie Piotrze
jeden z warszawskich sądów zawiadomił mnie o posiedzeniu pojednawczym …i napisał podkreślając grubą kreską, że stawiennictwo jest nieobowiązkowe.
Czy w takiej sytuacji jak nie przyjadę do sądu / z odległej miejscowości / konsekwencje finansowe – mowa o kosztach dla pełnomocnika uczestnika – mogą być takie same?

Odpowiedz

Piotr Zamroch Maj 29, 2014 o 13:45

Pani Grażyno,
jako wzywający do ugody powinna Pani pojechać pod rygorem zapłaty kosztów poniesionych przez drugą stronę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: